Bere vaše dítě drogy? Zeptejte se

Bere vaše dítě drogy? Zeptejte se

Bere vaše dítě drogy? Respektive, máte podezření, že „něco“ bere? Téma možná nezapadá mezi ta vánoční, anebo naopak právě mezi ně perfektně zapadá.

Během vánočních svátků jste totiž možná byly se svým potomkem v užším kontaktu než obvykle, a tak jste si mohly snáze všimnout případných varovných projevů v jeho chování.

Jenže. Pro své podezření nemáte žádný důkaz, a tak se budete stále trápit a většinu své energie věnujete tomu, že budete své dítko pozorovat a hledat všechno podezřelé.

A to je přeci škoda, když pravda se dá zjistit a vám možná spadne kámen ze srdce a budete mít znovu kapacitu na všechny jiné důležité věci. Takže: Bere vaše dítě drogy?

Zeptejte se

Zní to paradoxně, přeci sama nejlépe víte, že dítě bude lhát, pokud si s nějakou nelegální látkou zahrává. Jde o to, jak se ptát a na co se ptát.

Během rozhovoru o drogách je nejdůležitější, abyste vy zachovala klid. Žádné agresivní napadání, odsuzování ani vyhrožování. Pokud zachováte klid, udržíte si s potomkem pozitivní vztah, a navíc budete vědět, že případné změny jeho chování opravdu souvisejí s otázkami, které pokládáte, nikoli s vaším citovým rozpoložením.

Kdy a jak

Do rozhovoru se určitě nepouštějte ve chvíli, kdy máte pocit, že dítě je pod vlivem návykové látky. Také se důsledně vyhýbejte příliš naléhavému nebo tvrdému „vyslýchání“, zejména pokud se dítě k něčemu přizná. Pokud se například přizná k experimentování s marihuanou, odolejte nutkání vysypat ze sebe všechny navazující otázky, které okamžitě zaplní vaši mysl.

Vezměte přiznání na vědomí, ale v danou chvíli ho poodsuňte stranou a pokračujte v otázkách, s jakými druhy drog dítě ještě experimentovalo.

Udělejte to tak, aby váš syn či dcera vše brali jako bezpečný rozhovor, jinak se dostanou do defenzívy a začnou se bránit. A vy už z nich další informace nevymámíte.

Co vám pomůže

Mám pro vás seznam otázek, které vám pomohou zjistit hlubší souvislosti. Věnujte se tématu, které považujete za nejzávažnější, ale stále vše musí probíhat jako běžná komunikace. Pokud to nezvládáte, raději pokračování rozhovoru odložte.

Ptejte se například:

 • Jaký typ drog je dnes populární? (Toto je nejlepší otázka na úvod, protože okamžitě zjistíte, jaký má vaše dítko přehled o drogové scéně.)
 • Jaké druhy drog ti byly nabídnuty? (Může se týkat i kouření cigaret a pití alkoholu.)
 • Jaké drogy jsi na vlastní oči viděl/a?
 • Jaké drogy bys chtěl/a vyzkoušet?
 • A zkoušel/a jsi s některými experimentovat? S jakými?
 • Jaké druhy drog jsi viděl/a u svých přátel?
 • Jaká je situace s drogami ve škole, v okolí školy, bydliště a podobně?
 • Existuje možnost, že by někteří z tvých přátel řekli rodičům, že tě viděli užívat drogy?
 • Překvapilo tě, že jsi viděl/a užívat drogy na nějaké společné akci s kamarády?
 • Překvapilo tě (překvapilo by tě), že některý z tvých kamarádů bere drogy?
 • Co bys řekl/a drogovému testu?
 • Chtěl/a bys mi k tomuto tématu ještě něco říct? Bojíš se v souvislosti s drogami něčeho?

Jistě, že na takový důvěrný rozhovor musí být vhodná chvíle a vy musíte být velmi opatrná. I když dítě bude lhát, pravděpodobně to z jeho chování zjistíte. Otázky jsou orientovány více na okolí, co kamarádi, co bys chtěl/a vyzkoušet, vesměs na dítě nijak neútočí.

Využijte toho! A ačkoli je to překvapivé, zejména dítě v pubertě se bude snažit spolupracovat!

bere vaše dítě drogy