Čas věnovaný dítěti musí být kvalitní

Čas věnovaný dítěti musí být kvalitní

Čas věnovaný dítěti musí být kvalitní. Proto nepodléhejte stresu, že svému dítěti věnujete času málo! Dětští psychologové a terapeuti říkají, že je lepší věnovat dítěti minutu v době, kdy ji potřebuje a kdy o ni stojí než deset minut tehdy, když zájem nemá.

Čas věnovaný dítěti musí být kvalitní, například při foukání bublin.

Není maminka jako maminka

Jestliže chodíte do práce, je jasné, že na své děti máte času méně. Hodně žen pak podlehne tlaku a svou nepřítomnost doma se snaží kompenzovat. Plánují množství výletů a akcí, návštěvy kin i zábavních parků a návštěvy u jiných dětí.

Matky na plný úvazek si naopak představujeme ušmudlané, unavené, vždy ale s připravenou svačinkou pro děti. Celé dny vysedávají s podobnými maminkami na okraji pískoviště. Je ale těžké říct, že tak je to správně a že to tak vypadá, i když jsou s dětmi doma. Možná, že celé hodiny tráví v diskusních skupinách a na různých webech.

Čas věnovaný dítěti musí být kvalitní. Silná vazba: Maminka s dcerkou.

Takto jsou definovány stereotypy. Každopádně ať tak nebo tak, ženy z obou skupin podléhají úzkostem, zda svým dětem dávají tolik, kolik by měly a kolik se od nich očekává. Co ale potřebuje dítě ze všeho nejvíc? Hlavně mámu spokojenou, a je úplně jedno, zda je v práci nebo ne.

Kolik času tedy dítěti věnovat?

Nejlepší rada maminkám zní: řiďte se svým pocitem, potřebami dětí, ale i potřebami svými. Psychologové tvrdí, že nejdůležitější je období od narození do 3 let dítěte. (Pravděpodobně proto máme mateřskou dovolenou nastavenou minimálně na 3 roky.) Během této doby si dítě vytváří první stabilní citové vazby a rodina je pro něj nejdůležitější.

Od třetích narozenin vše začne být trochu jiné. Dítě se začne osamostatňovat a zásadně důležitý je čas, který dítěti věnujete, aby vám mohlo povyprávět své zážitky. To je jeho nejdůležitější potřeba. Pro vás je zase podstatné si toto období opravdu pořádně užít, protože záhy přijde čas, kdy vám potomek na většinu otázek jenom odsekne či řekne, že „se nic nestalo“.

Asi každá máma bude nostalgicky vzpomínat na dobu, kterou strávila se svým předškoláčkem.

Čas věnovaný dítěti musí být kvalitní. Například při čtení.

Být nablízku

Požadavky dítěte bohužel velmi často z nejrůznějších důvodů odsouváme, a pak jsme celé šťastné, jak si dítě poradilo samo. Ano, samostatnost je důležitá, ale mělo by to probíhat tak, že nejprve dítě povedeme k tomu, aby si zkusilo poradit samo, a teprve potom se obrátilo pro pomoc za námi. Jenže mi tam musíme být, abychom mu pomohly nebo jej za jeho výkon pochválily.

Dítě, které si zkouší poradit samo.

V dnešní době se klade velký důraz na čas strávený s dětmi, a tak mnoho z nás o své dítko pečuje až příliš mnoho. Ale nejde o kvantitu, čas strávený s dětmi musí být kvalitní! Příliš péče není pro vývoj dítěte dobré, zvykne si totiž se vším chodit nejprve za vámi. A vy mu vždy umetete cestičku. Jenže jak to bude vypadat v budoucnu? Děti si pro rady budou chodit ještě jako dospělí, a když něco nedopadne podle jejich představ, bude to vaše vina!

Nuda je nutná

Výsledkem toho, že se často pod vlivem společnosti angažujeme přespříliš, bývá to, že se dítě neumí zabavit samo (a hlavně to ani nezkouší). Neustálým vymýšlením programu tak v dobré víře bráníme dítěti být samo sebou a samo se sebou. Aby se dítko naučilo využívat svůj čas je velmi důležité pro jeho další život.

Měly bychom určitě zasáhnout, pokud náš potomek všechen čas tráví na sociálních sítích či hraním online her. Zákazy jsou tady na místě, jinak vám může vyrůst dospělý, který je naprosto odtržený od reality.

Dítě se musí naučit být samo se sebou.

Výchova dětí je obtížná věc. Navíc se výchovné postupy v průběhu času mění. Často dokonce narážíte na výchovná doporučení, která si v zásadě odporují. I proto je nejlepší, abyste se vždy v první řadě řídily svou intuicí. Můžete si popovídat s kamarádkou, která už zkušenosti s výchovou dětí má, nebo vyhledat odborníka. Není se za co stydět, každé dítko je trochu jiné a potřebuje trochu něco jiného a psycholog vám může poradit, co je právě pro vaše dítě to nejlepší. Každá rada je dobrá, ale jedna je jistá. Čas věnovaný dítěti musí být kvalitní!

Kvalitní okamžiky, které dětem věnujete, je to nejcennější, co jim můžete dát!

Čas věnovaný dítěti musí být kvalitní. třeba i se společným vyplazováním jazyka.