Co říkají lékaři o análním sexu

Co říkají lékaři o análním sexu

Pro některé z vás jde možná o velmi intimní téma, o kterém se veřejně nemluví. Ale i přesto vás mohou informace zajímat. Co říkají lékaři o análním sexu?

Plusy i rizika

Zapojení se do aktu, kdy je penis vložen do konečníku, má skutečně jistá rizika. Konečník je plný nervových zakončení, a jde tak o velmi citlivou oblast, která se snadno poraní.

Ovšem „konzumenti“ análního sexu preferují konečník právě proto, že je tak citlivý. Jde o významnou erotogenní oblast snadno reagující na sexuální stimulaci. Mužům konečník též poskytuje těsnost kolem penisu, což jim bývá příjemné.

Nedostatek informací

Většina informací, které o análním sexu kolují, je čistě neoficiálních. Cosmopolitan.com proto hovořil s lékaři o tom, zda je vhodné zapojovat se do této potěšující „hry“. Anální sex má totiž podle jejich údajů v oblibě až 90 % mužů a zhruba 10 % žen. Už jsme zmínili, proč tomu tak může být, ale hrozí nějaká vyšší rizika než při standardním sexuálním aktu? Na tuto otázku poskytli lékaři erudované odpovědi. Co říkají lékaři o análním sexu?

Je to příjemné

Stejně tak, jako mají naše rty více nervových zakončení (a proto se raději líbáme na rty než třeba na ruce), funguje i anální sex. Nicméně, pokud nejste ve vzájemně monogamním vztahu, měly byste vždy používat kondomy a lubrikační gely, které mohou snížit riziko přenosu virových infekcí.

Co říkají lékaři na antikoncepci?

Mnoho žen si užívá anální hrátky nejen kvůli tomu, že je jim to příjemné, ale vítají přidaný bonus, že se nemusí starat o otěhotnění. To ovšem není v žádném případě pravda! „U heterosexuálních párů může dojít k těhotenství i tehdy, pokud se sperma uloží poblíž otvoru do vagíny,“ upozorňuje Vanessa Cullins, M.D.

Jak moc bezpečné?

„Z lékařského hlediska neexistují důvody, proč se vyhýbat análnímu sexu. Stačí dodržovat bezpečnější sexuální praktiky, protože je zde mírně vyšší riziko sexuálně přenosných infekcí. Důležité je mít na paměti, že nesmíte mít anální sex, a posléze vaginální sex, aniž byste vyměnili kondom,“ říká lékař Michael Krychman, M.D. a dodává, „je především vhodné používat hodně lubrikantu, protože konečník je obvykle mnohem pevnější než vagina a snadněji dojde k jeho poranění.“

Co říkají lékaři na riziko karcinomu?

Znepokojení ohledně análního sexu souvisí s přenosem nejčastější pohlavní infekce dneška, takzvaným papilomavirem (HPV). Některé kmeny HPV způsobují rakovinu a při análním pohlavním styku mohou infekce HPV vést až k rakovině konečníku. Podle lékařky Karen Elizabeth Boyle, M. D. lidé, kteří si užívají tento typ sexu s více partnery, jsou mnohem více ohroženi rozvojem karcinomu.

Drobná poranění a infekce

Samozřejmě se v první řadě (a stejně jako u jakéhokoli jiného typu sexuální aktivity) doporučuje být monogamní a používat kondom i z jiných důvodů. Takovým důvodem je například riziko infekce E. coli. Nejvážnější je ovšem zvýšené ohrožení infekcí močových cest, nebo dokonce infekce střev.

Často také dochází k opakovanému poranění svalů konečníku, což ve finále může ovlivnit schopnost člověka ovládat pohyby střeva a může mít za následek až fekální inkontinenci nebo neschopnost účinně udržet stolici!

Co říkají lékaři na další rizika?

Lékařka Alyssa Dweck, M.D., upozorňuje i na jiná zdravotní rizika. Průnik penisu do konečníku může poškodit nejen vnější tkáň, ale též tu, která je uvnitř. To pak umožní bakteriím a virům snadno vstupovat do krevního řečiště. A ačkoli to není běžné, někdy dojde i k vážnějším zraněním. Například natržení tlustého střeva musí být ihned ošetřeno invazivním chirurgickým zákrokem, jinak je život ohrožující.

Pokud nechcete ze svého intimního života anální sex úplně vyloučit (nebo se naopak chystáte jej do seznamu svých intimních hrátek zařadit), dbejte na uvedené lékařské tipy a užívejte si, jak je libo!