Dekorační láhve a květy bambulek

Dekorační láhve a květy bambulek

Dekorační láhve, květy z vlněných bambulek… Buďte kreativní a probuďte své zanedbávané schopnosti a dovednosti! Ruční práce jsou skvělou relaxační metodou, pobavíte se u nich (zvláště při tvoření s dětmi), a ještě budete mít ze svého výrobku radost. Ten se navíc může stát nedílnou součástí výzdoby vašeho interiéru. Nechte nést na vlně tvořivosti a buďte kreativní!

Dekorační láhve i zavařovačky

Obyčejné zavařovací sklenice a skleněné láhve od vína, džusu nebo od rostlinného oleje se mohou stát základem velmi pěkného interiérového doplňku, a to v jakémkoli designovém stylu. Je-li vám blízký minimalismus, hygge či vintage, dekoraci si zkrátka vyrobíte podle vašeho vlastního vkusu a ladění prostoru, do kterého ji plánujete umístit.

Určitě jde také o perfektní dárek, a to k jakékoli příležitosti.

Dekorační láhve

K výrobě váziček budete potřebovat:

 • láhve z bílého skla
 • zavařovací sklenice
 • akrylové barvy dle vlastního výběru (my jsme použili černou, petrolejovou a lososovou)
 • bílý lakovací sprej
 • bílou samolepící fólii

Postup:

Láhve i sklenice zvenčí i zevnitř velmi důkladně omyjte a nechejte uschnout. Pak je vybarvěte zevnitř. Nejlepší postup je, když nalijete do sklenice menší množství barvy a otáčením sklenice barvu rozprostřete po celé ploše. Přebytečnou barvu následně vylijte a barvu v nádobách nechte zaschnout.

Z fólie si vystřihněte požadované tvary (v našem případě trojúhelníky o velikosti 1,5 x 1,5 x 2 cm a poloviny kruhů o průměru 1,5 cm). Stáhněte podkladový papír a tvary z fólie libovolně nalepte na připravené sklenice a láhve.

Nádoby můžete nechat v barvě, kterou jste použily na zbarvení jejich vnitřku, můžete ale také vnější stranu přestříkat bílou barvou. V tomto případě po přestříkání opatrně sloupněte celou fólii, aby vynikla barva sklenice. Barva obrazců bude krásně korespondovat s její vnitřní stěnou.

Buďte kreativní a vrhněte se na bambule

Dekorační láhve a vázy z nich připravené už máte, tak proč do nich nevyrobit také květiny, které nikdy neuvadnou?

Samozřejmě si můžete bambulová kvítka vyrobit do jakékoli jiné nádoby, která se vám líbí, a také ve všech možných barvách. Květiny – bambulky v mnoha různých barevných odstínech vypadají skvěle jako doplněk do dětského pokoje, ale v decentních úpravách ozvláštní a zkrášlí i jakoukoli jinou místnost.

Dekorační láhve

K výrobě květin budete potřebovat:

 • různobarevné vlny (v našem případě korálově červenou, oranžovou a krémově bílou)
 • pevnou lepenku
 • obyčejnou tužku
 • malé ostré nůžky
 • obyčejné dřevěné špejle
 • tavnou pistoli a kleště

Postup:

Na lepenku si nakreslete vždy dva kruhy stejné velikosti a s vnitřním otvorem (my jsme zvolili kruhy o průměru 7 cm s vnitřním otvorem 2 cm v průměru, dále kruh o průměru 6 cm s vnitřním otvorem 2 cm, a ještě kruh o velikosti 5 cm, opět s otvorem o průměru 2 cm).

Kruhy vystřihněte, a nezapomeňte vystřihnout také vnitřní otvor.

Připravené kruhy stejné velikosti začněte pevně svazovat a obtáčet vybranou vlnou. Na velkou bambulku budete potřebovat asi 8 m vlny, na nejmenší bambuli stačí 6 m materiálu.

Poté prostřihněte stočenou vlnu v jednom místě, a tudy vsuňte nůžky mezi jednotlivé lepenkové kruhy. Opatrně, tak aby přestřižená vlákna nesklouzla z kruhů, vlnu rozstřihněte po celém obvodu.

Jakmile vlnu rozstřihnete, lepenkové kruhy se uvolní. Maličko je od sebe oddalte a svazky příze mezi nimi pevně stáhněte dalším vláknem. Alespoň dvakrát jej kolem svazku obtočte a svažte pevným dvojitým uzlem. Pak lepenkové kruhy sundejte a vzniknou bambulku načechrejte. Pokud někde vlákna přečnívají, ustřihněte je a upravte tvar do dokonalé koule.

Špejle kleštěmi zkraťte na požadovanou délku a na konci seřízněte do špičky. Na tu pak naneste tavnou pistolí trochu lepidla a každou špejli zatlačte doprostřed jednotlivých bambulí.

Krásné dekorativní vázy i květy máte hotové, další vaší inspiraci se meze nekladou. Zkrátka, buďte kreativní!