Dózy na všechno, ve všech barvách

Dózy na všechno, ve všech barvách

Dózy na všechno můžete použít opravdu na všechno. V každé domácnosti se najdou drobnosti, které se různě povalují a nemají své stálé místo. A to ať už jde o prstýnky či řetízky nebo o kancelářské drobnosti, šicí potřeby a různé ozdoby, které čekají na svou příležitost a vhodné použití a mnoho, mnoho dalších věcí.

Nezáleží na velikosti předmětů, pro které budete chtít své nové dózy na všechno využít, protože vyrobit si je můžete o libovolném objemu. A hlavně, v libovolném dekoru. Skvěle vypadá sada několika dóziček v různých velikostech a různém, pečlivě však promyšleném designu, která může plnit funkci perfektního interiérového doplňku i po velmi dlouhou dobu.

Výroba je možná trochu náročnější, ale pokud vybudíte své šikovné ruce a kreativní mozek, výsledek za trochu té práce určitě stojí.

A pozor! Naučíte se batikovat papír!

Na dózy na všechno budete potřebovat

Na dózu:

 • pevnou rouru z kartonu nebo dřeva
 • pivní tácek, korkovou podložku nebo filcový podtácek (1 tácek bude tvořit dno, takže jej uzpůsobíte velikosti průměru roury, 2. tácek bude o zhruba 2 milimetry větší, ten bude tvořit víčko)
 • kousek překližky nebo silného tvrdého kartonu o velikosti vnitřního průměru roury (na spodní stranu víčka, aby skvěle „sedělo“ na místě)
 • textilní stužku

Na vnější potah dózy:

 • 2 listy bílého papíru A4nebo větších rozměrů o gramáži 130 g
 • papíry na nezdařené pokusy
 • barevné mořidlo na dřevo
 • voděodolné voskovky
 • bílé svíčky

Ostatní pomůcky:

 • nůžky, kružítko, dlouhé pravítko, trojúhelník, tužku
 • univerzální lepidlo použitelné i na dřevo, měkký širší štětec, hadřík
 • víčko od zavařovací sklenice a kelímek na vodu
 • novinový papír jako podložku
 • žehličku a žehlicí prkno
 • silnější ostrý nůž

Batika jako základ pro ozdobné dózy na všechno

1) Na papír si voskovkami načrtněte návrh vzorku. Až budete spokojeny, vybrané motivy nakreslete voskovkami na papíry, které budete používat k potažení dóz.

2) Papír natřete mořidlem na dřevo a nechejte pořádně zaschnout.

3) Potom jej po rubové straně přežehlete na novinové podložce, která perfektně vsaje přebytečný vosk.

4) Aby se vám mořidlo nesetřelo, papír navoskujte pomocí bílé svíčky, a potom povrch vyleštěte hadříkem.

5) Všechny ozdobené papíry vystřihněte podle připravených šablon.

DŮLEŽITÉ TIPY

Doporučuje se využít vždy maximálně tři odstíny voskovek.

Velikost vzoru na papíře uzpůsobte výšce roury a nepoužívejte vzory příliš velké.

Na kulaté víčko vyberte vzor, který bude ladit s vnějším obalem, ale zároveň jej přizpůsobte kulatému tvaru víčka. Tak vypadá dóza mnohem pěkněji, než když použijete úplně stejný motiv, jako je na vnější straně roury.

Voskovky během malování silně tiskněte k papíru, proto si připravte vhodnou podložku z několika kusů novinového papíru, ať můžete na voskovku pořádně přitlačit.

Příprava šablon

Podle velikosti té které papírové či dřevěné roury si vyměřte papír na její potažení. K délce obvodu přidejte 1 centimetr na zalepení. K výšce roury při potahování vnější strany přidejte 2 centimetry dole i nahoře (viz obrázek).

dózy na všechno

Velikost vnitřního potažení roury je shodná s její výškou.

Také si předkreslete potah na víčko. Jeho velikost se rovná průměru roury + 2 centimetry. Vnitřní i vnější dno budou mít potah o stejném průměru jako je vnitřní obvod dna roury.

Výroba dózy na všechno

Nejprve pomocí zředěného lepidla a štětce postupně přilepujte papír určený na potažení vnitřního dna dózy. Potom destičku určenou jako dno přilepte k rouře a nechejte důkladně zaschnout.

Papír nalepte také na vrchní část víčka. Přesahující pruh nastříhejte, abyste jej mohly přilepit dokola přes okraj na spodní stranu víčka.

Štětcem opět nanášejte lepidlo pomalu a postupně po celé vnější straně roury a připevňujte papír určený k potažení. Vždy jej vyhlaďte pomocí hadříku, aby vám nevznikaly bubliny a křivé přelepy.

Přesahující papír opět nastříhejte (vzdálenost jednotlivých nastřižení závisí na velikosti průměru roury, potřebujete, aby se vám díky rozstříhaným koncům podařilo přelepit papír přes okraj kruhu) a přilepte dovnitř roury.

Papírem polepte vnější dno roury.

Připravený vnitřní potah vlepte dovnitř roury.

Dotvořte víčko. Doprostřed víčka vyřízněte otvor na držátko. Držátko vyrobíte jednoduše tak, že stužku přeložíte na půlku, oba konce prostrčíte otvorem a konce přilepíte na spodní stranu víčka.

Na závěr slepte obě části vrchního víčka. Pro lepší orientaci je tu i přesný návod na výrobu.

Výroba dna a víčka

Obvod dna si narýsujte na zvolený podtácek nebo podložku tak, že rouru použijete jako šablonu a obkreslíte ji. Obvod víčka si nakreslíte úplně stejně, jen přidáte zhruba 2 milimetry na přesah.

Na překližku nebo kartón si obkreslíte vnitřní obvod roury, tato část poslouží jako spodní strana víčka, která jej skvěle udrží na místě (viz obrázek).

Vyzkoušejte si předem, zda vnitřní část víčka snadno zapadá do roury.