Frustrace, nuda, samota a úzkost

Frustrace, nuda, samota a úzkost

Frustrace, nuda, izolace, strach, samota, touha po zájmu a ocenění, které nepřichází. Adrianu (36) trápí problém, který zažívá mnoho žen. K tomu manžel, který řeší jen své problémy a svou ženu, dříve tak milovanou, bere v podstatě jen jako služku a člověka, na kterého se dají všechny potíže navalit. Už padla i otázka rozvodu, ale takové řešení Adriany manžel striktně odmítá.

Ačkoli je popsaná situace tak častá, většina žen se s ní nesvěří, protože vlastně neví, na co se zeptat, jak formulovat své negativní pocity nebo se bojí, že pokud je jejich problém takový nějaký obecný a nekonkrétní, tak na co se ptát? S čím konkrétně hledat pomoc?

Ale vraťme se k dotazu.

Milá Adriano,

ve Vašem případě – na těžkou otázku je těžká odpověď, ale pokusím se Vás podpořit a dát Vám nějaké tipy. Váš problém chápu jako celkovou nespokojenost v životě, chvíli, kdy jste se prostě „zasekla“ a nevíte kam dál a ani proč.

Takovéto životní pocity obvykle mají nějaký takzvaný spouštěč, který Vás rozhodí, a ostatní negativní pocity se na něj pak začnou nabalovat. Podle toho, co píšete, by u Vás tím spouštěčem mohl být právě manžel. Neocení Vás, zároveň bez Vás nechce (nebo spíš neumí) být, protože kdo by mu pak poskytoval veškerý servis?

Frustrace, úzkost a nuda jsou velcí nepřátelé

Víte, v první řadě byste se měla jasně zorientovat ve svých emocích. Je příčinou Vaší životní nespokojenosti, jak si myslím já, opravdu Váš manžel? Nevím, jestli máte děti nebo nějaký jiný důvod s ním zůstávat, a jestli zůstat chcete – a toto období překlenout – nebo jestli se chcete rozejít.

Znám rodiny, které se v takové chvíli rozpadly a žena si (klidně i po šedesátce :)) našla nového partnera a začala žít nový život. Ale znám i lidi, kteří spolu zůstávají prostě proto, že přes veškeré problémy, které ve vztahu mají, jsou spolu celý život. Ať už proto, že to mají zakořeněné od svých rodičů nebo prostě proto, že rozchod by znamenal neúměrně vysokou zátěž.

V každém případě, potřebujete řešit ty ostatní nepříjemné emoce, jako je frustrace, nuda, samota či úzkost…

Určitě by Vám pomohlo mít kolem sebe přátele, kteří Vás podpoří, a také hodně koníčků. Jakýkoli kurz, jakákoli možnost zapojit se do společenských činností Vám může pomoci. Poznáte nové lidi, naučíte se něco nového, co odvede Vaše myšlenky od těch nepříjemných a Vaše frustrace i úzkost se alespoň na chvíli rozpustí ve společenském dění.

Rozhlédněte se kolem sebe a zjistěte, zda jsou nějaké možnosti. Nejlepší by byl opravdový mezilidský kontakt, ale využít můžete i sociální sítě. Na internetu najdete mnoho diskuzních skupin, které by Vás mohly oslovit svým obsahem. Nebo choďte ven na procházky, a i když nebudete mít svého vlastního pejska, snadno se seznámíte s pejskaři ve Vašem okolí. Navíc čerstvý vzduch duší skvěle prospívá.

Vše nové je dobré

Čím více lidí poznáte, tím větší je šance, že začnete žít svůj vlastní život a přestanete být závislá na ocenění, které od manžela stejně nedostáváte. Bez ohledu na to, zda se od něj nakonec odloučíte nebo spolu v manželství zůstanete.

Noví lidé nás vždy někam posouvají. Co opravdu nepomůže, je, když se uzavřete a budete se vnitřně užírat. Pokud se izolujete Vy sama proto, že Vám není dobře, přesto zkuste alespoň malý krůček směrem k lidem. Klidně to může být i psycholog nebo terapeut. Možná jsou ve Vašem okolí nějaké terapeutické skupiny, kde byste se seznámila s lidmi s podobným problémem, a hlavně byste mohla povídat o všem, co Vás tíží.

Z vaší kratičké zprávy si jen těžko dělám představu o Vašem životě, ale pro povzbuzení posílám odkaz na článek, který by Vás mohl motivovat, co udělat se svým, svým vlastním, volným časem. Jak vnést do života radost? | e-magazín Portál pro ženy.cz (portalprozeny.cz)

Nevím, jestli jsem Vám alespoň trochu pomohla, každopádně Vám přeji ještě hodně životního štěstí a spokojenosti.

JB