Hlas je ozvěnou naší duše, a s tímto tvrzením souhlasí i vědci! Tón hlasu je prý dokonce daleko důležitější než slova, která volíte! Co všechno se dá během jediné vteřiny z hlasu „vyčíst“?
Odhalí inteligenci
Máte vysoký hlas? Lidé si obvykle vysoký a pisklavý tón hlasu spojují s nervozitou, labilitou a dětinskou povahou. Pokud vás příroda obdařila tímto typem hlasu, zkuste ho při důležitých schůzkách či poradách raději posadit trochu níž. Pak budete působit kompetentně a důvěryhodně.
Pozor ale, aby tón zase nebyl příliš hluboký. Ten na uši působí vyloženě hrozivě. Takzvaní „bručouni“ vyzařují konfliktnost a tvrdošíjnost, což by se lidem okolo vás nemuselo zamlouvat.
Odkryje temperament
Každý máme povahu jinou, ale hlas je ozvěnou i našeho temperamentu! Na základě posledních výzkumů bylo zjištěno, že společenští a extrovertní lidé mluví rychleji a hlasitěji, zatímco samotáři se vyjadřují tiše a rozvláčně. Podle psychologů jsou mluvkové, kteří drmolí jednu větu za druhou, považováni za sebevědomé (až sebestředné).
Tichým lidem odborníci doporučují, aby si každý den nahlas četli. Tím si hlas upevní, a zároveň naženou potřebnou rychlost (ideální prý je zhruba 150 slov za minutu), a ta se jim pak bude hodit při běžném vyjadřování. Každodenní trénink vás také naučí pohotovosti a koncentraci.
Prozradí dokonce i výšku postavy!
Vědci dokázali, že pár centimetrů navíc má vliv na tón a zabarvení hlasu. Poslední odborné studie prokázaly, že lidé vyššího vzrůstu mají větší dolní dýchací cesty, a tím pádem i plíce, což se v praxi projeví hlubším hlasem.
Muže ovšem hluboký hlas sexuálně odpuzuje na rozdíl od žen, které hluboké mužské hlasy milují. Možná je to dokonce jeden z důvodů, proč většina žen touží mít po svém boku pořádného dlouhána.
A dá najevo fyzickou sílu
Síla hlasu se tedy spojuje s velikostí plic. A hlas je ozvěnou plic. A je také pravda, že muži si často zakládají na své mohutné hrudi a vypracovaných bicepsech.
Poukáže na vaši důvěryhodnost
Určitě se vám někdy stalo, že jste potkaly neznámého člověka, a ihned jste k němu pojaly důvěru. Podle vědců ani to není nic zvláštního. A velkou roli i zde hraje hlas. Závěr zajímavého amerického výzkumu ukázal, že nejdůvěryhodněji působili muži, kteří na konci slova trochu zvýšili hlas, mezi ženami vedly ty, které použily hlubší tón.
Nejdůležitější na závěr
Hlas vás může upozornit na riziko nemocí!
Lidský hlas vzniká v takzvané jazýčkové píšťale a na jeho výsledku se podílí i řada jiných důležitých orgánů. Není proto divu, že podle jeho kvality se dá diagnostikovat mnoho různých onemocnění.
Například obávaná Parkinsonova choroba, která se projevuje svalovou ztuhlostí, zvýšenou únavou, zpomalenými projevy a třasem, se dá identifikovat podle monotónní mluvy.
Současné technologie už jsou tak daleko, že se začíná pracovat na mobilní aplikaci, podle níž by se dala nemoc diagnostikovat!
