Jak najít svou pravou životní cestu

Jak najít svou pravou životní cestu

Jak najít svou pravou životní cestu? Pokud jste ji stále ještě nenašly, může to mít své důvody. Nejsou nijak složité, a když si z nich odnesete alespoň pár myšlenek, uvidíte, že se vám začne hledání dařit mnohem lépe.

Na to, jak najít svou pravou životní cestu, samozřejmě neexistuje žádný univerzální návod, jak najít to pravé, co v životě dělat. Přitom se zdá, že někteří lidé jako by už od narození věděli, co je baví, co je uspokojuje a čemu by rádi svůj život zasvětili.

Hledáte příliš

Na druhou stranu je tu mnoho těch, kdo celý život hledají, a možná své poslání ani nikdy nenajdou. Jedno je jisté. Všichni bychom rádi trávili dny tím, co milujeme. Pokud ale stále nevíte, jakým směrem se vydat, co s tím?

Možná jste dosud nenašli svou pravou vášeň proto, že se na hledání soustřeďujete příliš moc nebo se soustředíte na špatné věci. Zkuste projít následující seznam důvodů, a třeba přijdete na to, proč stále jen hledáte.

jak najít svou

Hledáte přesný směr

Často si myslíme, že pokud svou vášeň najdeme, budeme nám vše jasné a budeme vědět, co dělat se svým životem, čím jej naplníme a čemu jej zasvětíme. Není tak jednoduché. Život je řada matoucích situací a my nikdy nebudeme znát odpovědi na vše, co se děje.

Najít svou pravou cestu není o tom, že ji znáte od začátku. Vše je to o výběru směru, o pozornosti, kterou dění kolem vás i ve vás věnujete. Pak poznáte, co vás na vaší cestě životem zaujme, a tomu věnujete energii a v dané věci se budete stále rozvíjet a prohlubovat své nadšení.

Stále přemýšlíte o nalezení

Ve chvíli, kdy začnete hledat přesně to smysluplné, co máte v životě dělat, téměř s jistotou nic nenajdete. Bohužel to není o tom, že se sama sebe stále dokola budete ptát. Svou vášeň bohužel nemůžete najít tak, že prohledáte hloubku své mysli. Vášeň, nadšení a naplnění pochází z akcí, nikoli z nečinnosti a nesmyslného hloubání.

Upřednostňujete pocit před zážitkem

Jak najít svou pravou životní cestu prostřednictvím nadšení a vášně? To je totiž to nejdůležitější! Nadšení se vyvíjí ze zkušeností. Jestliže se chcete cítit zapáleně ještě před tím, než něco podniknete, pak budete hledat dlouho a možná zbytečně. Je to stejné, jako kdybyste si měly oblíbit nějakou hudbu ještě před tím, než ji uslyšíte. Nebo si zamilovat kreslení, když jste malovat nikdy nezkusily.

Pocit nadšení a naplnění přijde až poté, co jste s danou činností měli nějaký zážitek, ne dřív.

Nezasvětily jste se cíli

Asi všechny z vás mají nějaké zájmy, záliby či koníčky. Obvykle je ale udržujete tak, že se k nim čas od času vracíte. Zřídkakdy se rozhodnete sledovat konkrétní cíl, který vás přitahuje a zajímá. Je to jasné, každý člověk v první řadě myslí na to, jak zabezpečit svou rodinu, a teprve potom se věnuje tomu, co ho baví.

Jestliže se ale vynasnažíte dosáhnout smysluplného cíle, pak bezpochyby vzniknou další a další příležitosti, které by vás nikdy nenapadly před tím, než jste s danou činností začaly. Vaše záliba se může stát vaším posláním, a to včetně výdělku peněz. Navíc to, jestli svého původního cíle dosáhnete, není zdaleka tak důležité jako cesta, po které jdete, a příležitosti, které tato cesta nabízí.

Nežijete svůj život krok po kroku

Hledání životní vášně je součástí většího cíle. Jednoduše chceme vědět, co dělat se svými životy. Přejeme si vědět, jak trávit čas na tomto světě. Problém je v tom, že zkoumání životů z tak vysoké perspektivy nám často brání soustředit se na přítomný okamžik.

Objevování se děje okamžik za okamžikem, po malých krůčcích. Nejprve například čtete v knize nebo slyšíte od přátel něco, co vás zaujme a nadchne. Pak si to vyzkoušíte samy. Následně se daná činnost stane vaším koníčkem. A vy o tom vyprávíte dalším lidem.

Než si to vůbec uvědomíte, našli jste přesně to, co jste hledaly. Objevily jste své životní poslání!

Samozřejmě se to nestane přes noc. Místo toho, abyste přemýšlely o tom, co budete dělat se zbytkem svého života, pro začátek věnujte raději čas tomu, jak vlastně naložit se zbytkem tohoto dne. Jak můžete právě teď udělat něco skvělého?

To je totiž právě to, o co tu jde!