Jak mu říct, že má mámu ve vězení

Jak mu říct, že má mámu ve vězení

Milena (60): Dcera je ve vězení, jak to mám říct jejímu synovi?

Dobrý den, mám problém s dcerou a vnoučkem. Dcera se dostala do finančních nesnází, zkrachovala jí firma, bohužel ale celou věc „vyřešila“ tím úplně nejhorším způsobem. Dopustila se finančních podvodů, za které byla odsouzena ke 4 rokům vězení. Já mám nyní v péči jejího syna (6 let). Prosím Vás o radu, jak mu s ohledem na jeho věk nějak srozumitelně vysvětlit tuto situaci.

Odpověď

Dobrý den, Mileno,

čeká Vás nepochybně velmi náročný rozhovor, ale je nutné, aby se vnuk dozvěděl pravdu od Vás, a to dřív, než se jí dozví od někoho jiného a velmi nešetrným způsobem. Vnouček je ještě malý, což je dobře, protože se na celou věc nebude dívat s odsouzením, jako by to udělal dospělý člověk. Stigmata fungují a je jasné, co si tak o Vaší dceři lidé říkají za Vašimi zády. Je to smutné, do podobné situace se může dostat každý z nás, ale tak to prostě je.

A je potřeba, aby vnouček byl připraven, že se k němu dostanou nejrůznější informace od spolužáků či sousedů. Kromě samotného faktu, že je dcera ve vězení, je tedy potřeba chlapce připravit i na to, co možná uslyší.

Vy sama nejlépe víte, na jaké komunikační úrovni Váš vnuk je, co už je schopen pochopit a jak. V každém případě je potřeba, abyste mu vše popsala jednoduchým způsobem, aby Vás pochopil. Začala bych asi zeširoka – tedy obecnou osvětou o tom, co to vězení je, a proč se tam lidé dostávají. A že všichni, kdo tam jsou, nejsou zlí lidé, že se tam mnohdy ocitnou i lidé hodní, kteří udělali velkou chybu, kterou musí tímto způsobem napravit. Možná bych to přirovnala třeba k trestu domácího vězení, s tím už se Váš vnuk určitě setkal, nebo s jiným typem trestu, které doma používáte.

Určitě mu povězte, že je možné maminku tam navštívit, pokud bude chtít, že je tam mnoho dětí, kteří jezdí na návštěvy za svými maminkami, že určitě není jediný, kdo se v takovéto situaci ocitl.

Důraz ale dejte na to, že okolí, které jeho maminku nezná a neví, jak je hodná, milující a pečující, o ní může říkat ošklivé věci, že jí může nazývat „kriminálnicí“ a že může odsuzovat Vás, chlapce, zkrátka celou rodinu. Kdyby se vyskytly nějaké potíže v tomto směru, neváhejte včas navštívit dětského psychologa.

Nezapomeňte toto smutné a náročné téma uzavřít něčím pozitivním, aby nebyl zbytečně vyplašený. Říká se, „že všechno bude dobré“ a „vše špatné jednou skončí“, a v tomto případě to platí s jistotou. Maminka se vrátí.

Ujistěte se také, zda chlapec porozuměl tomu, co mu říkáte. A určitě se zeptejte na jeho pocity. Jak se teď cítí, co se mu honí hlavou, jestli se chce na něco zeptat, jestli má z něčeho strach. Nezabíhejte zbytečně do detailů ani do tématu příliš ze široka, spíš se zaměřte na to, co vnuka zajímá a na to mu odpovězte.

Asi bych povídání rozdělila na více částí, aby vnouček nebyl příliš zahlcený informacemi, které jsou pro něj nové a nepředstavitelné. Nechte ho, ať si to může v hlavičce srovnat, a kdykoli se bude chtít na něco zeptat nebo se k povídání vrátit, vždy mu buďte k dispozici.

Je to náročné, ale jste teď jeho jedinou jistotou v životě a je potřeba podpořit ho a vyjádřit lásku tak často, jak jen to půjde.

S přáním všeho dobrého,

JB