Kamarádka je obětí domácího násilí

Kamarádka je obětí domácího násilí

Kamarádka je asi obětí domácího násilí. Jak jí mám pomoct? Ptá se Ema (25), která by své kamarádce ráda pomohla. Zároveň se ale bojí plést se jí do vztahu, když ona tvrdí, že se nic špatného neděje.

Dobrý den,

kamarádka je asi obětí domácího násilí. Mám o ni strach a nevím si s tím rady. Poslední měsíce se začala stranit mně i dalším známým. Když jí volám, tak říká, že nemá čas. Tomu ale nevěřím, dřív si jej vždycky našla.

Navíc jsem ji už několikrát viděla s modřinami, o kterých nechtěla mluvit. Prý byla jen nešikovná. Já ale podezírám jejího chlapa, že za to může. Jsou spolu druhý rok a ze začátku to byl šťastný pár.

Postupně ale kamarádka nevypadala už tak spokojeně, i když říct nikdy nic nechtěla. Já jsem toho jejího nikdy neměla ráda. Od začátku jsem z něj měla divný pocit, i když si některé lidi dokázal omotat kolem prstu. Na mou přímou otázku, jestli jí neubližuje, vše popřela a nechce se se mnou od té doby vidět. Jak jí můžu pomoct?

Nechci se tvářit, že nic nevidím. Ale také bych nerada něco pokazila, jestli se mýlím.

Odpověď

Milá Emo,

vždycky má smysl „něco udělat“, i kdyby šlo o planý poplach (o který v tomto případě na 99 % nejde). Máte pravdu v tom, že domácí násilí vypadá přesně takhle a chování oběti domácího násilí zcela odpovídá tomu, co popisujete.

Je to těžká situace, protože partner Vaší kamarádky je pravděpodobně silně manipulativní psychopatická osobnost. Tito lidé jsou vysoce inteligentní a mají šarm, díky kterému si získají oblibu mezi ostatními. A lidé jim věří. Pak je pro ně snadné „omotat si je kolem prstu“. Psychopaté přesně vycítí potenciální oběť, která je slabší a zranitelná. Vy jste evidentně dost silná, zřejmě i proto jste od začátku tomuto muži nevěřila a zdál se vám nepříjemný.

Ve vztazích jsou psychopaté zprvu velmi šarmantní a charismatičtí, partnerku by nejraději nosili na rukou a udělali pro ni první poslední. Takové chování jim vydrží obvykle zhruba 8 měsíců až rok, pak se začne projevovat jejich pravá osobnost. V tu chvíli je už oběť na partnerovi závislá a nedokáže uvěřit tomu, že vše špatné, co se děje, není jen přechodná nebo nárazová situace, kterou navíc zavinila nebo vyprovokovala ona sama.

Jak pomoci?

Pokud jasně cítíte, že „něco není v pořádku“, můžete se cítit v pasti, protože co máte a můžete udělat? Ohrozit své kamarádství tím, že se do věci budete plést? Nevyvoláte tak ještě větší agresivitu jejího partnera? Jenže málokdo vydrží nechat celou věc být s tím, že je to prostě její problém a vyřešit si ho musí ona s partnerem.

Zkuste donutit kamarádku, že spolu zajdete k lékaři, třeba jestli nemá nějaké vnitřní zranění a podobně, zkrátka ji zkuste nějakým způsobem k lékaři dostat. Ačkoliv ona se to snaží zatajit, je dobré mít zprávu od lékaře.

Určitě kamarádce předejte kontakt na organizace ve vašem okolí, které se problémem domácího násilí zabývají. Bohužel může trvat ještě dlouhou dobu, než si vaše kamarádka připustí, že je v situaci, kdy potřebuje pomoc.

Co tedy můžete udělat Vy sama? Kontaktujte některou ze zmíněných podpůrných organizací sama a popište problém ze svého úhlu pohledu. Co vidíte, i co si myslíte. To, že kamarádka je asi obětí domácího násilí, podrobně popište.

A zeptejte se na konkrétní radu, jak máte postupovat. Stejně tak by bylo dobré kontaktovat příslušný sociální úřad, i když se obávám, že pokud nejde o manžele a rodinu, smetou to úřady ze stolu. Ale není to pravidlem a stojí za to vyzkoušet všechny cesty.

Pokud se nezačne nikdo o případ zajímat, „otravujte“ opakovaně s dalšími a dalšími postřehy, pořiďte fotografie zranění své kamarádky, případně Vy sama zajděte za psychologem či terapeutem, ať Vám s celou věcí pomůže konkrétními kroky, já Vám mohu pouze poradit na dálku.

Možná tím někoho pořádně naštvete, ale jsou věci, které mají přednost před vším jiným. A pomoc kamarádce mezi tyto věci určitě patří!

Je skvělé, že se snažíte pomoci, snad Vám mé rady budou k užitku.

JB

Další informace o problematice chování psychopatických osobností můžete čerpat z následujícího dotazu Alena (41): Kolegyně mi dělá v práci peklo | e-magazín Portál pro ženy.cz (portalprozeny.cz).