Koronavirová epidemie mezi našimi přáteli, zvířaty? Jak vlastně vypadá koronavirus v říši zvířat? Světem otřásá krize, mnozí z nás mají strach o své zdraví a někteří také o zdraví svých domácích mazlíčků. Už jsem psala o tom, že mazlíčky Covid-19 neohrožuje a že zatím nebyly zaznamenány žádné případy jejich nákazy.
Situace se ale mění a my začínáme věnovat pozornost i koronavirům, které se běžně vyskytují mezi zvířaty. Koronavirů existuje velké množství a mezi zvířaty se vyskytují velmi často.
Jaké jsou koronavirové infekce zvířat a je potřeba se jich bát?
Kočiči koronavirus aneb obávaná FIP
Kočičích koronavirů (FcoV) je několik druhů a způsobují různá onemocnění. Existuje střevní forma koronaviru, která způsobuje průjmová a respirační onemocnění, ale zmutovaná verze způsobuje závažné onemocnění FIP. FIP je mezinárodní zkratka pro kočičí (felinní) infekční zánět pobřišnice. Na tento zánět, respektive na koronavirus, který jej způsobuje, neexistuje žádný lék ani vakcinace, a tak je toto onemocnění pro kočičku většinou fatální.
Kočičí koronaviry ale nejsou na člověka přenosné, a tak se není čeho obávat.
Psí koronavirus = psí chřipka
I pejsci mají svůj „koronáček“. Ten u nich ve spojení s jinými respiračními viry vyvolává takzvanou infekční tracheobronchitidu. Jde vlastně o psí podobu naší chřipky s příznaky kašle, únavy, horečny, nechutenství a podobně.
Ani psí respirační koronavirus není přenosný na člověka, ale v psí populaci se mu daří velmi dobře. Přenáší se úplně stejně jako lidská chřipka, kapénkové onemocnění, takže při blízkém kontaktu zvířat, během očuchávání a „prskání“ se snadno pejsci vzájemně nakazí. A ačkoli očkování proti psí chřipce existuje, spolehlivost vakcíny rozhodně není stoprocentní.
Koronavirus a další druhy zvířat
Ani užitková zvířata koronavirus nešetří. Drůbež například postihuje gama-koronavirus a způsobuje u ní nebezpečnou virovou bronchitidu. Nemoc postihuje celkový zdravotní stav slepic, což se projeví na kvalitě vajec.
Prasata a skot trpí jak na respirační, tak také střevní formy koronavirové infekce. Krvavé průjmy zvířata velmi oslabují stejně tak, jako bronchitidy. To vše se podepisuje na užitkovost těchto zvířat.
Ptáci a plazi mají také své koronaviry. Vlastně je to tak, že každý živočišný druh má svůj vlastní koronavirus, který ovšem prozatím není mezi jednotlivými skupinami zvířat přenosný.
Srovnání s lidským Covid-19
I v lidské populaci existuje více typů koronavirů. Čtyři z nich jsou běžné a způsobují obvyklé respirační nebo střevní infekce, a pak je tu SARS-CoV2, tedy Covid-19. Podobně jako u koček jsou koronaviry více či méně nebezpečné a velkou roli zde hraje imunita každého z nás.
Koronaviry jsou sice poměrně běžné, ale díky „korunce“, tedy tvaru viru, velmi dobře mutují a jsou velmi přizpůsobivé. To z nich činí viry extrémně nebezpečné. Naštěstí jsou také velmi citlivé na dezinfekce, a tak se dá jejich nebezpečnému šíření i ve zmutovaných podobách poměrně snadno zabránit.
Přenos viru mezi člověkem a zvířetem
Zde zůstávají informace stále shodné s těmi, které jsem uvedla v minulém článku Koronavirus mazlíčka neohrožuje.
Veterináři i infektologové se shodují, že v současné době skutečně neexistuje žádný důkaz, že by se onemocnění Covid-19 přenášelo z zvířat na člověka. Není proto na místě bát se kontaktu zejména se zvířaty chovanými v domácnostech, ale ani stranit se požívání masa užitkových zvířat!
Je zřejmé, že prostředí, ve kterém je někdo nemocný Covidem-19, je vysoce kontaminováno koronavirem, a tak i domácí mazlíčci žijící ve společné domácnosti s infikovaným člověkem jsou intenzivně vystaveni viru.
Dosud jsou ovšem známy pouze 3 případy, kdy se domácí zvíře nakazilo od lidí. Ale neexistuje důkaz, že by se koronavirus přenesl z domácího mazlíčka na člověka nebo na jiného domácího mazlíčka.
A přestože je pravděpodobné, že virus způsobující Covid-19 u lidí původně pocházel z volně žijících zvířat, zmutoval natolik, že v současné době je riziko omezeno výhradně na vzájemný přenos mezi lidmi.
