Koronavirus mazlíčka neohrožuje

Koronavirus mazlíčka neohrožuje

Koronavirus mazlíčka neohrožuje, a tak se o své čtyřnohé přátele bát nemusíte. Podle odborníků téměř na 100 % nezískají ani nepřenášejí koronavirus.

K dnešnímu dni nebyl zaznamenán jediný důkaz o přenosu viru z domácího mazlíčka na majitele.

Je mnohem pravděpodobnější, že vy nakazíte svého mazlíčka. Ale i při kontaktu s nemocným člověkem je riziko, že se zvíře nakazí virem, nesmírně nízké. Podle Americké asociace veterinárních lékařů (AVMA) na celém světě byly na virus pozitivně testovány pouze dva psy a dvě kočky.

Divoká versus domácí zvířata

V Zoo Bronx byl tygr pozitivně testován na SARS-CoV-2, což je virus způsobující u lidí COVID-19. Ale je velký rozdíl mezi tygrem či vaší domácí kočičkou. Tygr prostě není kočka a stejné pravidlo platí i u divokých příbuzných psů.

Člověk nakazí zvíře, ne naopak

První veřejně zaznamenaný případ zvířete s diagnózou COVID-19 se stal v Hongkongu na konci února 2020. Případem se zabývalo hongkonské ministerstvo zemědělství, rybolovu a ochrany přírody spolu s veterinárními odborníky ze Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE). Dospěli k závěru, že se jedná o případ přenosu z člověka na zvíře. Psi prostě patřili někomu, kdo měl virus, a pes se od majitele nakazil. Takže koronavirus mazlíčka neohrožuje, ale naopak ohrozit můžete vy jej. I když prakticky s nulovou pravděpodobností.

Chlupy brání přenosu viru

Mluvčí výše zmíněné AVMA uvedla, že virus může být přenášen dotykem kontaminovaného povrchu nebo předmětu, a poté dotykem nosu, úst nebo očí. Rozdíl je v tom, že hladké neporézní povrchy, jako jsou pracovní desky a kliky, přenášejí viry lépe než porézní materiály. Chlupy vašeho psa či kočky jsou ovšem porézní a vláknité. Je tedy velmi nepravděpodobné, že byste se mohli COVID-19 nakazit během mazlení či hry s vaším zvířátkem.

Přesto je samozřejmě vždy na místě praktikovat dobrou hygienu, včetně mytí rukou před a po kontaktu se zvířetem.

Mazlíčci pomáhají v době karantény i nemocným lidem

Přestože zůstává mnoho neznámých, odborníci TIME potvrzují, že není pravděpodobné, zvíře bylo infikováno virem nebo by ho dokonce přeneslo na člověka. Virus domácího mazlíčka neohrožuje! Takže pokud jste vy sami nakažení, klidně se chovejte ke svému pejskovi či kočičce stejně, jako byste byli zdraví. Existuje opravdu jen malá šance, že by od vás mohli virus chytit.

Navíc v dnešní době sociální izolace jsou domácí zvířata nesmírným povzbuzením a potěšením pro duševní zdraví. Plně využijte této skvělé mentální podpory!

koronavirus mazlíčka neohrožuje