Koupelna pro tělesně postižené

Koupelna pro tělesně postižené

Koupelna na míru je dnes běžná věc. Ale někdy opravdu nejde o to, abyste měli vířivku, masážní sprchu a další vychytávky. Jsou mezi námi lidé, pro které je úprava koupelny nezbytnou nutností.

Skupina seniorů a zdravotně více či méně handicapovaných je rozhodně velká. Už jste někdy zkoušeli vylézt z vany, když vás bolí záda? Pak je vám asi jasné, že starší lidé a lidé s tělesným postižením budou potřebovat některé (a mnohdy zásadní) úpravy koupelny, aby ji vůbec mohli používat.

Myslíte, že se vás to netýká? A co když si budete muset vzít do bytu babičku?

Na trhu dnes už naštěstí najdeme množství produktů, které jsou flexibilní, dobře vypadají a poskytují potřebný komfort a oporu, pokud tělo neslouží tak, jak by mělo.

Koupelna na míru

Sprcha bez bariér

Ideálním řešením pro bezbariérové koupelny jsou sprchové kouty tvořené pouze bezpečnostním sklem a potřebným počet vzpěr podle typu konkrétního koutu. Instalují se přímo na podlahu, takže uživatel nemusí překonávat žádné překážky v podobě prahové lišty, která u konstrukce standardních sprchových koutů běžně bývá.

Co se týče velikosti sprchového koutu, je možné nechat jej vyrobit na míru a doplnit například o sklopné sedátko, které upřímně ocení i zdraví lidé. Pokud je šířka vstupních dveří 1 metr, umožňuje vjezd i pro invalidní vozík.

Nutnou potřebou je dbát zvýšené opatrnosti a pečlivě ošetřit bezpečnost uživatele. Určitě je nezbytné použít protiskluzové dlaždice a kvalitní odtok, aby se voda na dně sprchového koutu nehromadila.

Podpůrné pomůcky

Koupelna by měla obsahovat dostatečné množství záchytných pomůcek, které umožní bezpečný pohyb a snadnější vstávání. Madla a držadla by neměla chybět vedle toalety, umyvadla, ve sprchovém koutě nebo na zdi u vany.

Pro seniory a handicapované jsou tyto pomůcky nezbytné, ale ocení je i zdraví lidé, například při uklouznutí nebo nevolnosti.

Do van se vyrábějí speciální sedátka nebo je možné koupit sedací vanu. Podpůrné pomůcky se vyrábějí v nejrůznějších tvarech, velikostech i provedení, takže se dají koupit takové, aby se do interiéru koupelny přesně hodily.

koupelna na míru

Inteligentní baterie

Skvělým řešením pro bezbariérovou a bezpečnou koupelnu jsou termostatické baterie s pojistkou. Uživatele dokážou ochránit před opařením, a navíc jsou úsporné – termostat pomáhá snížit množství spotřebované vody i energie potřebné na její ohřev. Tyto baterie fungují na principu automatického míchání vody. Ovládání je jednoduché a bezpečné, nastavíte pouze teplotu vody a sílu průtoku. „Snadné“ baterie bývají navíc opatřeny omezovačem horké vody, což ocení také rodiče malých dětí.

WC na míru

Při výběru toalety hraje roli mimo jiné její výška. Standardem je 40 centimetrů od země, ale závěsné toalety můžete posadit výš nebo níž, podle toho, co chcete a potřebujete.

Nutno dodat, že speciální vybavení koupelny se hodí nejenom lidem se ztíženou možností pohybu, ale skvěle se hodí také pro rodiny s malými dětmi.

koupelna na míru

Je skvělé, že můžeme pomoci hendikepovaným s pohybem v koupelně. Ale až nezvykle často komfort speciálně upravených koupelen oceňují i lidé bez hendikepu!

Přečtěte si také

Specifika komunikace se zdravotně postiženými

Život bez bariér aneb pestrý život zdravotně postižených

Velmi mne potěší, pokud články budou komentovat lidé, kterých se problematika týká a mají vlastní zkušenosti!

Jana Brandtlová