Křečové žíly určitě znáte. Způsobuje je onemocnění nazývané trombóza a trpí jimi mnoho lidí. Věděly jste ale, o jak vážný zdravotní problém jde?
Během cirkulace krve v krevním oběhu může dojít k jejímu srážení a vzniku krevních sraženin, takzvaných trombů. Nejčastěji se tak děje v dolních končetinách, kde tyto kusy sražené krve způsobují právě křečové žíly.
Příznaky trombózy není radno podceňovat. Jakmile začnete mít potíže ukazující na možné problémy se srážlivostí krve, vyhledejte lékařskou pomoc. Trombóza může vést k mnohem závažnějším zdravotním problémům včetně problémů se srdcem a její následky mohou být fatální. Krevní sraženina, která se vytvořila v některé z cév, se totiž může uvolnit, dostat se do velké plicní tepny, ucpat ji a způsobit život ohrožující plicní embolii.
Jaká jsou rizika vzniku trombózy?
Krevní sraženiny vznikají jako přirozená reakce na poškození cév po prodělaném zánětu či patologicky změněné srážlivosti krve. Životu nebezpečná plicní embolie se obvykle objevuje jako následek zpomalení průtoku krve cévami, ke kterému dochází například při dlouhém ležení pacientů v nemocnici. Křečové žíly bývají zase spojovány s dlouhým sezením nebo stáním na jednom místě. I zde však existuje možnost uvolnění krevní sraženiny a jejímu nebezpečnému putování krevním oběhem.
Existují faktory, které mohou vznik trombózy ovlivnit, respektive zvýšit pravděpodobnost jejího rozvoje. Mezi rizika patří například obezita, nedostatek pohybu, kouření a vyšší věk. Svou roli zde sehrává ale i pohlaví. Ženy mají k onemocnění větší předpoklady, a to hlavně při zvýšené hladině ženských pohlavních hormonů, jako je tomu například v období těhotenství či menopauzy. Nebezpečí vzniku trombózy zvyšují také problémy se štítnou žlázou.
Křečové žíly, příznaky a léčba
Mezi první příznaky trombózy jednoznačně patří otoky a bolest, které zpočátku nebývají příliš výrazné. V místě ucpání cévy je narušeno proudění krve, tekutina uniká cévní stěnou do okolí a způsobuje otok. Nad postiženým místem dochází ke zčervenání kůže, která je teplá a bolestivá, v pozdější fázi může onemocnění doprovázet zvýšená teplota, zimnice či zánět lymfatických uzlin.
Co se týče částečně ucpaných cév v nohou, tedy křečových žil, i mírné příznaky snadno poznáte. Pokud je noha ve svislé poloze, v oblasti lýtka se objevuje pocit napětí až křečí, stisknutí je bolestivé.
Pro zmírnění bolesti určitě využijte elastické punčochy nebo obinadla, dobře se hodí i jako prevence, pokud v zaměstnání dlouho sedíte nebo stojíte a nohy vás začínají pobolívat. Jakmile dojde ke zhoršení potíží, lékaři doporučují klid na lůžku po dobu nejméně sedmi dnů, kdy si postiženou končetinu položíte na vyvýšené místo nebo ji podložíte polštářem.
Možná jste si dosud myslely, že křečové žíly jsou běžným problémem žen od určitého věku. Jak už jsme zmínili, věk opravdu hraje svou roli, ale co se týče trombózy, rozhodně nejde o nic nevýznamného.
Dbejte na prevenci a ošetření vždy, když začnete mít bolesti. Ohrozit své zdraví, či dokonce svůj život tím, že budete příznaky onemocnění ignorovat, to za to přeci jen nestojí, nemyslíte?