Kvalitní vánoční stromek? Český

Kvalitní vánoční stromek? Český

Kvalitní vánoční stromek je skutečně českého původu. Kupujte kvalitu, investice se určitě vyplatí. Pokud máte děti, mnohonásobně! Bohužel i u stromků platí, že čím jsou hezčí, tím jsou taky dražší.

A právě opravdu kvalitní české vánoční stromky jsou poměrně drahé. To může být pro mnoho lidí trochu zarážející, jenže ony jsou skutečně velmi dobré. Lidé jsou ale zvyklí zajet si do obchodních řetězců, kde nakoupí poslední dárky, potraviny na přípravu pohoštění, kapra i stromeček. Navíc jsou tyto stromky levnější a nákup je mnohem jednodušší, než když stromek vybíráte pečlivě.

Jedle, smrček, borovice

Chcete-li živý vánoční stromeček, pravděpodobně budete volit mezi jedlí, borovicí nebo smrčkem. Je mezi nimi rozdíl? Smrk je klasikou, jeho hlavní nevýhodou ale je, že v interiéru moc dlouho čerstvý nevydrží, a tak už od začátku Vánoc odklízíte spadané jehličí. Borovice vám vydrží déle pěkně zelená, ale její větve jsou poměrně řídké a nebývá moc vysoká, takže vzhledem příliš neupoutá. Jedlička je prototypem vánočního stromku, je hezky rostlá a košatá. Také dobře snáší změnu teplota neopadává.

Ceny vedou. Bohužel

Letos se sice nesetkáte s tak masivní reklamou jako v jiných letech, o to víc se bohužel většina Čechů bude držet svého zvyku: vše nakoupit pod jednou střechou, rychle a co nejlevněji. Samozřejmě, že kvalitní stromky z dovozu jsou na trhu také. Vybrané dánské jedličky vám některé firmy doručí až domů. Aby ne, v Dánsku mají opravdu kvalitní stromky včetně toho nejkrásnějšího – jedle kavkazské.

České i dovážené stromky by měly mít certifikaci a český prodejce by navíc měl být schopen podat vám informaci, ze které plantáže ten který stromek pochází.

Krásnou kavkazskou jedličku překvapivě nabízí řetězec Bauhaus, ale musíte hledat označení Nordmann. Tyto stromky k nám putují ze severu, a navíc mají certifikaci GAP, která je zárukou trvale udržitelného způsobu pěstování a ohleduplnosti k životnímu prostředí.

Česko nejen pro odpadky

Jenže u nás nejkrásnější stromečky stejně neuvidíte, k nám se totiž kvalitní vánoční stromky nedováží. U nás si můžete koupit maximálně tak dánské „koště“, které už nikdo v Evropě nechtěl. Kvalitní stromky končí obvykle v Německu a ve Francii, kde jsou zákazníci ochotni za kvalitu zaplatit.

A tak u nás končí jen šunty. Stejně jako je to s potravinami a spotřebním zbožím, protože českého zákazníka zajímá ve většině případů jen slevy. Smutné, že?

V Česku totiž umíme vypěstovat stromky opravdu nádherné. Jejich cena je vyšší, ale srovnatelná jako by byla u kvalitních stromků z dovozu. Kvalitní stromek z Čech poznáte už podle silného kmene. A až ho doma usadíte do stojanu, ten kvalitní bude krásně vonět, bude z něj vytékat smůla a do týdne vám nezačne opadávat. Slušný pěstitel totiž uřízl váš stromek až v prosinci.

Pravdou je, že vánoční stromečky jsou i bez ohledu na výbornou kvalitu celkově dost drahé a v čase Vánoc se většinou hodí každá koruna. Pokud je ten opravdu kvalitní stromek mimo vaše finanční možnosti, nebuďte smutní. O stromku svátky přeci nejsou!

kvalitní vánoční