Láska v době korony. Dostává zabrat

Láska v době korony. Dostává zabrat

Láska v době korony a související karantény dostává pořádně zabrat. Opravdu důkladně a důsledně prověřuje naše blízké vztahy. Zatím není jisté, jestli se dočkáme nárůstu počtu těhotenství nebo rozvodů.

A kdo vlastně toto náročné období zvládá lépe? Čerstvě zamilovaní, kteří spolu chtějí být neustále, takže se jim karanténa může zdát jako splněný sen? Nebo naopak páry, které spolu žijí už velmi dlouho? Ti druzí si sice potřebují jeden od druhého častěji odpočinout, na druhou stranu se dobře znají a umí činit kompromisy v rámci společného života.

Původně jsem tento článek psala v červnu. Podle toho, jak se situace vyvíjí, nejen že jde o téma stále aktuální, ale vznikají další a další otázky, na které zatím neznáme odpovědi. Ty se dozvíme teprve tehdy, až s novými situacemi získáme nějakou zkušenost. Něco předvídat, to je v tuto chvíli stejné, jako věštit z magické koule.

Priority intenzivně

Lidé zpočátku velmi často ocenili přínos karantény, protože byli nuceni zůstat se svými blízkými a mnohdy si teprve teď uvědomili, jak je jim s rodinou dobře a že by neměli tolik upřednostňovat práci před vztahy. Například.

Zároveň situace, kdy jsme si celou dobu na blízku, přináší hodně negativních postřehů. O svých nejbližších se dozvídáme i to, co bychom raději nevěděly, začaly jsme si všímat i drobných chybiček, a celkově jsme si často všichni lezli na nervy.

Neznámo a nejistota

Láska v době korony je něčím naprosto novým a nikdo nevěděl (a stále ještě většinou neví), jak se přesně zachovat. Obecně panuje obrovská nejistota, kterou často vědomě i nevědomě přenášíme na své partnery. Bylo a je těžké udržet si potřebný odstup a nadhled. S čistým svědomím můžeme říct, že vztah, který projde touto zcela novou zatěžkávací zkouškou, už nikdy nebude stejný jako dřív. Jen přesně nevíme, jaký vlastně bude.

Lidé se měnili

Je až neuvěřitelné, jak se jednotlivým lidem mění priority, mnohdy z extrému do extrému a podle toho, zda právě všechno funguje téměř „normálně“, nebo zrovna zase ne.

Nestačila jsem se divit, když mi kamarádka, která nikdy po večerech nezůstávala doma, protože byla na každodenních večírcích, volala s dotazy ohledně dětí. Jak jako, dětí? Když nemohla do barů a klubů zjistila, že má doma fantastického partnera a že s ním chce založit rodinu.

A pak tu byla jiná kamarádka, která se se mnou smutně bavila téměř denně po chatu o tom, že se bude muset rozvést. Že konečně pochopila, jak je jí bez manžela líp a že se chce vydat svou vlastní cestou.

Někteří lidé, hlavně muži, zvýšili svou domácí konzumaci alkoholu, aby si zpříjemnily chvilky, které jindy tráví s kamarády na pivku. Ideálně po nějakém fajn sportovním zážitku. Jenže ani sport ani pivo s kamarády nepadalo do úvahy, tak zbývalo doma popíjet s manželkou. To bohužel mnohdy napjaté situaci moc nepomáhalo.

Pokud ale na vaše partnery alkohol působí dobře, mohly jste si užít i spoustu legrace, koneckonců i vtipů kolovalo na sociálních sítích nepřeberné množství. Teď to chce jen zajistit, abyste se s partnerem dostávala do společnosti častěji, ať všechen svůj humor nevyplácá pro ostatní!

My jsme se například doma hádali zhruba stejně často, jak jsme zvyklí. A stejně tak často jsme se i smáli. Dech mi ale vyrazila 13letá dcera. Konečně jsem pochopila, jak hluboko už vězí v pubertě a že už to dávno není to moje malé děťátko k pomuchlání. Nicméně jsem vděčná za tu možnost, kdy jsem mohla alespoň nahlédnout do jejího světa, zjistit, co se jí líbí a co ne, a samozřejmě vyhodnotit, jak moc jsou její přátelé a jejich společné aktivity „bezpečné“.

Neřešte problémy zbrkle

Láska v době korony přinesla mnoho těžkých chvil, kdy docházelo na „lámání chleba“. Místo toho, abyste své rodinné problémy ventilovaly u skleničky vína s kamarádkami, najednou jste byly problémům tváří v tvář. A možná se nahromadily věci, které vás v tuto chvíli vedou k jistému závěru. Ale nedělejte to. Nechte situaci vychladnout, počkejte, až vše bude zase probíhat tak, jak jsme zvyklí. Pro správné rozhodnutí je nutně potřeba překonat „emoční vystřízlivění“ i „emoční kocovinu“.

Stále platí, že ať už se během karantény mezi blízkými odehrálo cokoli, byť i velmi negativního, možná za to mohla náročná situace, a nikoli partner. Je potřeba se ptát, zda je i v jiném období vzteklý, naštvaný, frustrovaný, marnotratný a bůh ví, čeho všeho jste si ještě všimly.

Naučily jste se všímat si detailů, poznaly jste druhého i sebe z té lepší i horší stránky, a do konce života už se teď budete dívat na každý vztah úplně jinýma očima. Snad je to tak dobře.

Láska v době korony