Ložnice je jedním ze základů zdraví

Ložnice je jedním ze základů zdraví

Ložnice je jedním ze základů našeho bytu i našeho zdraví. Není sice reprezentativní částí bytu, ale je důležité, aby byla stejně kvalitní. Co v ložnici nesmí chybět, aby se vám dobře spalo?

Ložnice je jedním ze základů

Místo pro spánek a relaxaci by mělo být přesně takové, abychom se zdravě vyspaly a odpočinuly si. Vybavení, respektive postel, musí být dobře vybraná. V ložnici trávíte třetinu svého života a v případě nemoci dokonce několik dnů nepřetržitě.

Ložnice nemusí být příliš velká, ale mělo by se jednat o plnohodnotný prostor. Tedy s běžnou podchodovou výškou 260 centimetrů, s dostatkem denního světla a s možností přirozeného větrání.  

Ložnice v bytě

Pokud je to možné, umístěte ložnici do klidné části bytu nebo domu. Také okna ideálně směřujte do klidného exteriéru, nikoli na rušnou ulici. Většinou je nutné dělat kompromisy.

Ložnice je jedním ze základů

Základem je dobrá postel

Postel je samozřejmě tím nejdůležitějším v ložnici. Co se týče její velikosti, standardní dvoulůžko má vnitřní rozměry, tedy rozměry matrace, 180 x 200 centimetrů. Aby se vám pohodlně vstávalo, výška postele měla být 40 až 45 centimetrů, podobně jako výška pohovky nebo židle. Nejde ovšem jen o vstávání, čím blíže podlaze jste, tím více dýcháte prach, který se zde usazuje.

Pozornost věnujte i výběru čela postele. Může být namontováno na stěně nebo je součástí postele. Vezmeme-li v úvahu interiér místnosti, čelo udává ráz postele i celé místnosti.

Ložnice je jedním ze základů

Některé typy ložnic stále využívají postel s nebesy, jak je známe z historie. Působí romanticky a v letních dnech látka funguje jako výborná moskytiéra. Postel s nebesy ale musí být umístěna ve větším prostoru s vysokým stropem, jinak opticky velmi zmenšuje místnost.

Ložnicový nábytek

Standardní variantou rozmístění nábytku jsou dva noční stolky z obou stran postele. Obvykle jsou stolky identické, ale zajímavé řešení je, pokud je každý jiný. Samozřejmě se oba musí hodit do stylu interiéru místnosti. úložné prostory, které nabízejí noční stolky, dobře nahradí také police našroubované na zeď a vypadají pěkně.

Romantická ložnice

V ložnicích často bývají také různé prádelníky a komody. Ty jsou jasným solitérním nábytkem a je potřeba zvážit, zda komodu do místnosti pořídit z hlediska praktického i estetického.

Skříně

Ve větších ložnicích obvykle najdeme i šatní skříně. Je to praktické řešení. Koneckonců na skříně nepotřebujete tak velké množství prostoru, jak se může zdát. Jestliže mají posuvné dveře, nezabírají místo nutné pro otvírání dveří běžných. Pokud mají dveře skříně navíc z vnější strany umístěná zrcadla, opticky místnost zvětší. 

Ložnice je jedním ze základů

Rady designéra

Pokud na lůžku pravidelně spí dvě osoby a rozměry místnosti to dovolují, vhodná je postel ve velikosti 200 x 200 centimetrů. Pro vyšší osoby je vhodné zvolit délku lůžka 210 nebo 220 centimetrů.

Robustní postele a postele s výrazným čelem nejsou vhodné do malých místností, opticky je ještě více zmenší.

Lůžko si zaslouží důstojné místo, nechte jej v místnosti vyniknout!

Plánuje-li ložnici mladý pár, je vhodné nechat kolem postele dostatek místa pro případnou dětskou postýlku.

Skvělým tipem je také pověsit jemnou látku ze stropu nad postel. Kvalitní textil zjemní a zklidní celý prostor. Také můžete část zdí vymalovat nebo vytapetovat a ozdobit bordurou nebo lištou. Místnost zůstane vzdušná a získá novou prostorovou dimenzi.

Ať se vám hezky a zdravě odpočívá!