Manžel přišel o práci, mám obavy

Manžel přišel o práci, mám obavy

Manžel Lucie (44) přišel v souvislosti s koronavirovými opatřeními o práci a Lucie má obavu, jaký dopad může mít jeho nezaměstnanost na jejich dlouhodobý partnerský vztah.

Dobrý den,

jmenuji se Lucie, je mi 44 let a s manželem jsme spolu téměř 20 let. V současné době ale manžel v souvislosti s opatřeními proti šíření Covid-19 přišel o práci. Mám strach, jaký dopad to bude mít na náš vztah, i když jsem pravděpodobně schopná se o rodinu finančně postarat. Prosím, poraďte mi, jak se mám k nastalé situaci postavit a zda našemu vztahu hrozí nějaké problémy.

Odpověď

Milá Lucie,

jakákoli změna finanční situace rodiny k horšímu je vždy velkou zkouškou vztahu. Podle psychologických výzkumů totiž dochází velmi často k tomu, že pokud muž dlouhodobě selhává ve schopnosti vydělávat na živobytí, žena začne přirozeně vyhodnocovat, nakolik je ona sama schopná, a hlavně ochotná, v potu tváře držet celou rodinu.

Žena, která je takovouto situací vyčerpaná, je také mnohem zranitelnější. A přístupnější milostným poměrům. Ne proto, že by chtěla být nevěrná, v cizí náruči jednoduše touží načerpat novou energii a podporu.

Pokud chcete Váš vztah s manželem udržet v pohodě, větší část práce je bohužel také na Vás. Málokterý muž dokáže dobře zvládnout situaci, kdy jako muž a živitel selhal. Zkuste mu pomoci třeba tím, že ho pověříte úkoly v domácnosti, nabídněte mu nějakou činnost, aby se cítil potřebný a užitečný.

A hlavně spolu mluvte! O všem. Váš manžel se nesmí uzavřít okolnímu světu a rezignovat. Nesmíte zapomínat na všechno to dobré, co jste spolu prožili a vybudovali. Jestliže to nepůjde, doporučila bych v této situaci párovou terapii.

Věřte, že Váš manžel trpí svou nezaměstnaností minimálně tak jako Vy a jeho obavy o ztrátu vztahu jsou ještě mnohem větší. A i on je velmi zranitelný a hrozí mu stejné nebezpečí jako Vám, totiž že u jiné ženy bude hledat potvrzení svého mužství, své vlastní hodnoty, o kterou má pocit, že ve Vašich očích přichází.

Přeji Vám, ať manžel brzy najde novou práci a Váš vztah zůstane tímto problémem nedotčený.

JB