Masáž ucha – lepší než sto doktorů

Masáž ucha – lepší než sto doktorů

Masáž ucha je lepší než sto doktorů – řečeno s velkou dávkou nadsázky… Ale masáž uší působí opravdu blahodárně, stejně jako například masáž chodidel. Obě metody spadají do oblasti reflexologie, která používá právě mačkání určitých bodů na těle k příznivému ovlivnění či léčení bolestí a potíží v úplně jiných částech těla.

Když vás něco bolí (a nejde o akutní stav) nespěchejte hned k lékaři, a nejprve vyzkoušejte každodenní masáž uší.

Nic nového pod sluncem

Reflexologii jako jemnou mechanickou léčebnou techniku znali už staří Egypťané a Číňané a používá se tedy víc jak 5.000 let. Stejně jako chodidla či dlaně, obě naše uši odrážejí úplnou mapu všech nervových (reflexních) drah lidského organismu. Stavba našeho těla a jeho jednotlivé části a orgány odpovídají rozmístění reflexologických bodů na ušním boltci.

Body, které souvisejí s hlavou, najdeme na vrchní části ucha, ty, co souvisejí s nohama, ty jsou zase ve spodní části ucha. Zkuste se naučit znát tyto body, poznejte jejich citlivost a využijte je ke svému prospěchu a k udržení zdraví.

Každé ucho je jiné

Už při narození má každý z nás specifický tvar uší, který se stejně jako bříška prstů s věkem nijak výrazně nemění. A tak skutečně může náš tvar uší posloužit i k naší identifikaci. Jediné, co se na uchu mění, je ušní lalůček.

Každopádně, na každém našem uchu je více než 200 nervových zakončení, ale těch základních, které vám postačí znát, je devět. Jejich masáží nebo pouhým stiskem si můžete odpomoci od některých zdravotních problémů. Zkoušejte to dvěma prsty proti sobě nebo použijte klidně i nehty, experti doporučují jako nejsnazší řešení obyčejný kolíček na prádlo. Zní to trochu brutálně, ale nemusíte se obávat bolesti. Kolíček pěkně stlačuje ucho v tom správném místě z obou stran a vy se můžete věnovat práci u PC, čtení nebo vaření.

Masáž – základní tlakové body

Na obrázku níže jsou vyznačeny základní body, se kterými reflexologie pracuje. Ke každému si teď přiřadíme potíže, které s daným bodem souvisí, a jejichž mačkáním můžete tyto nepříjemné stavy či nemoci zmírnit, nebo i úplně odstranit.

masáž ucha

1) ztuhlost svalů a bolesti kloubů

2) problémy se žaludkem (nadýmání, pocity nervozity, plnosti)

3) stres a problémy se spaním

4) duševní nerovnováha a bolesti hlavy

5) napětí v šíji a bolesti zad

6) studené ruce a bolesti kloubů

7) problémy s močovým měchýřem, močovými cestami či ledvinami

8) snížená imunita a dýchací obtíže

9) nedostatečná činnost vnitřních orgánů

Namasírujte si celé ucho

Ničemu neuškodí, pokud si ucho namasírujete rovnou celé. Naopak jeho prokrvení také ulevuje mnoha neduhům.

Začněte na jeho horní části. Boltec uchy chyťte ukazováčkem a palcem tak, že palec bude za uchem. Zlehka postupujte z vnitřku ucha směrem ven, až promasírujete celé ucho. Zbývajícímu ušnímu lalůčku věnujte zvláštní pozornost a několikrát ho popotáhněte. Namasírujte i jamku za uchem. Opět začněte nahoře a jemným tlakem pokračujte až ke konci ucha.

Opakujte 3 x na každém uchu. Po pár dnech masáže samy uvidíte, zda se něco ve vašem těle změnilo nebo ne. Ať tak nebo tak, masáž ucha je velmi příjemná záležitost, kterou si opravdu užijete.

Ilustrační foto zdroj: Shutterstock