Moudrost skrytá v rozhodnutích

Moudrost skrytá v rozhodnutích

Moudrost skrytá v rozhodnutích je podstatná pro motivaci a vede vás přesně po té cestě, která je jedinečná a vaše. Nejsem příznivcem seberozvoje za každou cenu, ale některá moudra je dobré si připomenout, abychom žily spokojený a úspěšný pracovní i osobní život.

Touha po úspěchu a dobrých výsledcích

K četbě článku Moudrost skrytá v rozhodnutích vás pravděpodobně přiměla snaha osvěžit si, co už víte z různých kurzů osobního rozvoje nebo z „moudrých“ knížek.

Víte, že vše, pro co se rozhodnete, vás někam povede. Ale nejde o pasivní proces. Proč a jak se tedy rozhodnout, abyste šly právě tou vaší „správnou“ cestou? Pár hlavních myšlenek vám nabízíme právě zde.

Všechny máme své sny

Všechny máme své sny, které bychom si chtěly ještě na tomto světě splnit, podvědomě každá z nás touží, aby tu po nás něco zbylo… zkusme se k tomu společně přiblížit.

Nezáleží na tom, co děláme jen občas. Pouze vytrvalá snaha má význam. Ale co je zdrojem všeho našeho snažení? Co v konečném důsledku určuje, kým se stáváme a kam v životě směřujeme?

Je to právě naše rozhodnutí. V okamžicích rozhodování se utváří náš osud.

Naše rozhodnutí, nikoli podmínky, ve kterých žijeme, určují náš osud.

Čím více odhodlaných rozhodnutí učiníme, tím snáze se postupně budeme rozhodovat. Zkuste si dnes, právě v tuto chvíli, malou rozcvičku.

„Teď hned“ učiňte rozhodnutí.

Po začátek asi spíš nějaké malé, které budete schopny splnit. Můžete zítra vstát o 10 minut dřív, začít šetřit, můžete si dát ranní kávu do jiného hrnečku, než ve kterém je každý den… důležité je na rozhodnutí zapracovat a splnit ho. Začít můžete klidně hned. Nastavte si budík, připravte si hrneček, kupte si kasičku na peníze, nebo cokoli jiného, pro co jste se rozhodly.

Z omylů se učíme

„Úspěch je plodem správného úsudku, správný úsudek je plodem zkušeností a zkušenosti jsou často plodem špatného úsudku.“

V této základní smyčce funguje celý náš život.

Připomeňte si, jaké poučení jste si odnesly z minulých chyb a jak jste je využily?

Předmět touhy

Ještě než se rozhodnete, máte tu své sny… Jen je potřeba jasně je definovat, bez přesného vymezení nikdy předmětu své touhy nemůžete dosáhnout, protože ani přesně nevíte, po čem že to vlastně toužíte.

Ukázalo se, že úspěšní jsou ti, kteří se rychle rozhodují a váhavě upouštějí od dobře promyšlených názorů. Neúspěšní lidé jsou na tom naopak. Rozhodují se pomalu, ale své názory často mění.

Proto když dospějete ke smysluplnému rozhodnutí, držte se ho!

Nevědomé a nezábavné cíle

Cíle jako takové máme každý a každý den. Třeba cíl, konečně si udělat pořádek v účtech. Nebo uklidit ve sklepě. Tyto cíle jsou zcela prosty inspirace či kreativity, uděláme je prostě proto, že je to potřeba a že nám to usnadní další život. O těchto cílech ale nemluvíme.

Klíčem k uvolnění vaší skutečné síly je schopnost stanovit si takové cíle, které jsou dostatečně vzrušující, aby probudily vaši kreativitu a zažehly plamen vášně.

Zkuste si někde v klidu nechat projít hlavou všechny aktivity, které za to stojí. Cíle, o jejichž dosažení jste se ani nikdy nepokusily, nesplněná předsevzetí…

Vyberte si jeden cíl, kterého byste opravdu rády dosáhly. Cíl, kvůli kterému jste ochotny dřív vstávat, později chodit spát, obětovat část volného času a podobně.

Stanovený cíl musí být dostatečně významný, aby pro vás představoval skutečnou výzvu. Musí vás nutit překonávat své hranice, vystoupit z „komfortní zóny“, musí odkrýt váš skutečný potenciál!

Moudrost skrytá v rozhodnutích

Nevzdávejte se

Moudrost skrytá v rozhodnutích znamená také rozhodnutí nevzdávat se svého cíle dřív, než se pokusíte podniknout nějaké kroky k jeho realizaci. Žádné „to nezvládnu“, „nemá to cenu“, „nic z toho nebude“… Takové úvahy neplatí!

Naopak: Co můžete udělat právě dnes, abyste se pohnuly vpřed?

I ty nejmenší krůčky vás posouvají kupředu.

Jak byste se cítily, kdyby se vám do roka podařilo zvládnout a splnit váš cíl (nebo cíle)? Jaké byste o sobě měly mínění? Jak byste z takové perspektivy vnímaly svůj život?

Když si na tyto otázky odpovíte, vzbudí ve vás ohromnou motivaci. Když víte proč, zjistíte snadno, jak na to.

Klíč k úspěchu

Podstatou úspěchu je takzvané „mentální podmiňování“. Vaše cíle se musí stát součástí vašeho já. Připomínejte si je alespoň dvakrát denně. Zapište si je na nějaké viditelné místo, na zrcadlo, na nástěnku, nalepte si papírek na rychlovarnou konvici… udělejte cokoli, abyste byly se svými cíli v co nejčastějším kontaktu.Pamatujte, že jestliže na něco myslíte, neustále a soustředěně, kráčíte vpřed.

Když se nedaří

Může se stát, že podniknete první kroky k dosažení svého cíle, ale máte pocit, že absolutně ztroskotaly. Máte zkusit něco jiného? V žádném případě NE!

Vytrvalost je vůbec ta nejhodnotnější vlastnost při utváření kvality vašeho života, vytrvalost je mnohem důležitější i než talent.

A opět. Z každého neúspěchu se poučíte, zjistíte, kudy cesta nevede. A to je ohromný úspěch!

Postup k úspěchu

  • Ujasněte si, po čem toužíte. (Buďte konkrétní! V jasnosti je síla!)
  • Jednejte. (Samotná touha nestačí!)
  • Dávejte dobrý pozor, co funguje a co ne. (Eliminovat zbytečné plýtvání energií je velmi důležité.)
  • Zkoušejte různé cesty vedoucí k cíli. Dokud se neposunete. (Ve chvíli, kdy opravdu něco chcete, věřte, že mysl vám naservíruje mnoho různých postupů, napadnou vás věci, které byste nečekaly, objeví se nové výsledky vaší práce a podobně.)

Nikdo z nás se neobejde bez pocitu emočního a duchovního růstu, každý potřebujeme mít proč vstát ráno z postele.

Ty „pravé“ cíle nejsou o tom, co se musí, ale o tom, co vás žene kupředu a nutí vás překonávat nejrůznější životní překážky. Hodně štěstí!

Moudrost skrytá v rozhodnutích