Náhražky s hubnutím nepomáhají

Náhražky s hubnutím nepomáhají

Náhražky cukru nepřinášejí to, co slibují. Jejich konzumace by přeci měla přinášet požitek pojídání sladkostí bez následků. Ale to se neděje, a pokud jíte sladké s umělými sladidly, stále přibíráte. Proč?

Podle dřívějších názorů byla chyba v tom, že se lidé nechali svést falešnou vidinou „beztrestnosti“ mlsání s umělými sladidly a dopřávali si jich víc, než by si dovolili u jídel a nápojů s běžným cukrem.

Pokud trváte na tom, že jste to tak nedělaly, asi máte pravdu. Odborníci už mají jiné vysvětlení. Viníkem potíží s váhou není vaše nenasytnost, ale chování umělých sladidel v těle.

Zajímavá zjištění

Odborníci se tedy začali hlouběji zabývat otázkou, proč náhražky cukru způsobují paradoxně tloustnutí, a jakým způsobem tedy na organismus působí cukr a umělá sladidla (například aspartam, cyklamát nebo sukralóza).

Výsledky byly překvapivé. Tělo se totiž nenechá oklamat a umělá sladidla považuje za to, čím skutečně jsou, tedy chemickými šidítky se sladkou příchutí.

Co se děje když…

Když sníte sladké s cukrem, receptory na jazyku rozpoznají sladkou chuť a dají mozku signál, že do žaludku přichází něco kaloricky vydatného. Slinivka dostane pokyn, aby spustila produkci inzulinu.

Jak cukr postupuje zažívacím traktem, dostává se do střeva, kde přistane na obdobných receptorech, jako jsou ty na jazyku. Opět dojde k reakci, která kromě jiného zpomalí pohyby žaludku, čímž to se zpomalí také trávení a pocit nasycení trvá déle.

Jakmile se cukr dostane do krve a do mozku, dojde ke zvýšení jeho aktivity. Aktivita vzroste a nálada se zlepší!

A když…

Když sníte umělá sladidla, jazyk sice cítí sladkou chuť, ale nedojde k tomu, aby mozek dal slinivce pokyn k produkci inzulinu. Tělo tedy neočekává žádný velký přísun kalorií.

Sladidla se dostanou do střev, ale receptory reagující na cukr na ně, pochopitelně, nezareagují. Žaludek zůstane v rychlém pohybu a pocit sytosti brzy vymizí.

Na mozek umělá sladidla nemají žádný vliv. Takže žádná vyšší aktivita ani dobrá nálada!

Tloustnutí jako důsledek

V první řadě tedy umělá sladidla vyvolávají větší hlad než cukr. A ačkoli jsou sama o sobě kaloricky velmi chudá, stejně přispívají k růstu váhy.

Pokud by vás náhodou napadlo kombinovat sladidla a cukr, aby mozek dostal porci energie, ale nebylo by jí zas až tak moc, nezkoušejte to. Výzkumy ukázaly, že tento postup vede k ještě rychlejšímu tloustnutí.

Přesný mechanismus zatím odhalen nebyl, ale umělá sladidla nějakým způsobem zvyšují využití skutečného cukru z jídla.

Takže slaďte, slaďte a slaďte, ale s váhou vám nepomůže nic jiného než sladké omezit.

náhražky cukru