Natrénujte si životní rozhodnutí

Natrénujte si životní rozhodnutí

Natrénujte si rozhodnutí. Rozhodování se. Usnadní vám to život a půjdete tím „správným“ směrem. Rozhodnutí jsou zásadně důležitá pro motivaci a vedou vás přesně po té cestě, která je jedinečná a vaše. Některé moudré návody je dobré si připomínat, aby se vám dařilo žít spokojený a úspěšný život.

Touha po úspěchu a dobrých výsledcích

K četbě tohoto článku vás možná přiměla snaha osvěžit si, co už znáte z různých kurzů osobního rozvoje nebo z „chytrých“ knížek. Nebo je to pro vás zatím neprozkoumané území.

Co určitě ale víte je, že vše, pro co se rozhodnete, vás někam povede. A že nejde o pasivní proces. Proč a jak se tedy rozhodnout, abyste šly právě tou vaší „správnou“ cestou?

Všichni máme své sny

„Nic se neuskuteční, pokud tomu nepředchází představa.“ (Carl Sandburg)

Všechny máme své sny, které bychom si chtěly ještě na tomto světě splnit, podvědomě každá z nás touží, aby něčeho dosáhla… zkusme se k tomu společně přiblížit.

Nezáleží na tom, co děláte jen občas. Pouze vytrvalá snaha má význam. Ale co je zdrojem všeho vašeho snažení? Co v konečném důsledku určuje, kým se stáváte a kam v životě směřujete?

natrénujte si

Je to právě vaše rozhodnutí. V okamžicích rozhodování se utváří váš osud.

Čím více odhodlaných rozhodnutí učiníte, tím snáze se postupně budete rozhodovat. Natrénujte si rozhodování a zkuste začít hned. Dnes, právě v tuto chvíli, malou rozcvičku.

„Teď hned“ učiňte rozhodnutí

Po začátek asi spíš nějaké malé, které budete schopni splnit. Můžete zítra vstát o 10 minut dřív, začít šetřit, můžete si dát ranní kávu do jiného hrnečku, než ve kterém je každý den… důležité je na rozhodnutí zapracovat a splnit ho. Začít můžete klidně hned. Nastavte si budík, připravte si hrneček, kupte si kasičku na peníze nebo cokoli jiného, pro co jste se rozhodli.

Z omylů se učíme

Úspěch je plodem správného úsudku, správný úsudek je plodem zkušeností a zkušenosti jsou často plodem špatného úsudku.

V této základní smyčce funguje celý náš život.

Připomeňte si, jaké poučení jste si odnesli z minulých chyb a jak jste jej využili?

Předmět touhy

Ještě než se rozhodnete, máte tu zmíněné své vlastní sny… Jen je potřeba jasně je definovat, bez přesného vymezení nikdy předmětu své touhy nemůžete dosáhnout, protože ani přesně nevíte, po čem vlastně toužíte.

Ukázalo se, že úspěšní jsou ti, kdo se rychle rozhodují a váhavě upouštějí od dobře promyšlených názorů. Neúspěšní lidé jsou na tom naopak. Rozhodují se pomalu, ale své názory často mění.

Proto když dospějete ke smysluplnému rozhodnutí, držte se ho!

Nezábavné cíle

Cíle jako takové máme každý a každý den. Třeba cíl, konečně si udělat pořádek v účtech. Nebo uklidit ve sklepě. Tyto cíle jsou zcela prosty inspirace či kreativity, uděláme je prostě proto, že je to potřeba a že nám to usnadní další život. O těchto cílech ale nemluvíme.

Natrénujte si „správná“ rozhodnutí, protože klíčem k uvolnění vaší skutečné síly je schopnost stanovit si takové cíle, které jsou dostatečně vzrušující, aby probudily vaši kreativitu a zažehly plamen vášně.

Nevzdávejte se

Svého cíle se nevzdávejte dřív, než se pokusíte podniknout nějaké kroky k jeho realizaci. Žádné „to nezvládnu“, „nemá to cenu“, „nic z toho nebude“… Takové úvahy neplatí!

Naopak: Co můžete udělat právě dnes, abyste se pohnuli vpřed?

I ty nejmenší krůčky vás posouvají kupředu.

Jak byste se cítili, kdyby se vám do roka podařilo zvládnout a splnit váš cíl (nebo cíle)? Jaké byste o sobě měli mínění? Jak byste z takové perspektivy vnímali svůj život?

Když si na tyto otázky odpovíte, vzbudí ve vás ohromnou motivaci. Když víte proč, zjistíte snadno, jak na to.

Klíč k úspěchu

Podstatou úspěchu je takzvané „mentální podmiňování“. Vaše cíle se musí stát součástí vašeho já. Připomínejte si je alespoň dvakrát denně. Zapište si je na nějaké viditelné místo, na zrcadlo, na nástěnku, nalepte si papírek na rychlovarnou konvici… Udělejte cokoli, abyste byli se svými cíli v co nejčastějším kontaktu.

Pamatujte, že jestliže na něco myslíte, neustále a soustředěně, kráčíte vpřed.

Nikdo z nás se neobejde bez pocitu emočního a duchovního růstu, každý potřebujeme mít proč vstát ráno z postele.

Ty „pravé“ cíle nejsou o tom, co se musí, ale o tom, co vás žene kupředu a nutí vás překonávat nejrůznější životní překážky. Hodně štěstí!