Naučte se zapomenout na to špatné

Naučte se zapomenout na to špatné

Naučte se zapomenout na vše špatné a zůstat psychicky nad vodou? A jak zapomenout na všechny ty křivdy, zkušenosti či ztráty, které nám někdy nedají spát celé měsíce, nebo dokonce roky?

Je tu pár rad, co se vzpomínkami, aby vás už nadále netrápily a neokrádaly o energii.

Robinsonova metoda

Začneme opravdu vážným příkladem. Robinsonova metoda není nazvaná po svém tvůrci, psychologovi, koučovi či terapeutovi, ale po skutečném Robinsonovi, tedy po známé knižní postavě, která ztroskotala na pustém ostrově a přežila tam dlouhé roky.

Robinsonova metoda změny myšlení stojí na tom, že se za každou cenu na nepopiratelných faktech učíte nalézat to dobré.

Robinson ve své situaci mohl mít dva druhy myšlenek. 1) Všichni se utopili. A nebo: Já jsem přežil. 2) Nemám žádné šaty. Nebo: Tady v tropech je nepotřebuji.

A přesně to můžete udělat se svými vzpomínkami. Například: Opustil mě partner. Zhroutím se. Nebo: Mám teď aspoň více času pro sebe a své zájmy. Nemusím se hádat. A další v obdobném duchu.

Je to náročná práce, která se vám v tuto chvíli, kdy vše silně emočně prožíváte, může zdát naprosto nereálnou a považujete vše za pouhou teorii. Jenže naše dlouhodobá paměť je dynamická a flexibilní a mozek tyto naše „přepisy“ časem přijme. A co je nejdůležitější, právě v době, kdy vše hluboce prožíváte a vaše paměť je rozjitřená, je také nejsnáze „napadnutelná“ a je nejsnazší propašovat do ní pár nových faktů a pocitů.

Síla rituálů

Rituály a režim mají velkou sílu. Pomohou také jak zapomenout. Pomáhají všude tam, kde organismus začne selhávat, proto nenadávejme na náš denní rozvrh – jednou nás může zachránit.

Rituály jsou obdobným případem. Nejde sice o žádná kouzla a čáry, ale pro vás se mohou stát magickou silou, která pomůže. Mezi známé rituály patří rozloučení se s tím, kdo odešel, nebo objetí na znamení odpuštění. Je mnoho rituálů a gest, kterými můžete špatnou vzpomínku uzavřít a už se k ní nevracet. Nebo ji alespoň připravit o sílu působit vám bolest. K rituálním krokům je ale potřeba přistoupit až po nějaké době, až když jste opravdu připraveny věc uzavřít.

Jsou-li slova jako „odpouštím ti“ pouze slovy, moc vám nepomohou. Ale ve chvíli, kdy začnete jejich hloubku vnímat, vzpomínky časem vyblednou a zmizí.

Změňte svůj postoj

Vše se snadno říká, ale jak to udělat? Těžko, ale je to nezbytný krok. Při každém vynoření se vzpomínky v hlavě se totiž utváří něco jako nový zápis a starou vzpomínku udělá čerstvou. Se všemi emocemi, které se k ní pojí. Proto mohou být vzpomínky tak bolestivé, a proto s nimi musíte něco udělat, aby se vám psychicky ulevilo.

Může pomoci mravenčí píle a malé krůčky, kterými se posouváte a uvědomujete si, že na tom, co se stalo, se už opravdu nic nezmění.

Naučte se zbavit sama sebe viny. V životě zkrátka jsou okolnosti, které změnit nemůžete. Že nelze mít pod kontrolou všechno. A že tak to bylo i tehdy. Nebyla to vaše vina! Zlé věci se stávají, ale stávají se i věci dobré. Věřte v ty dobré, snažte se žít pravdivý život a zlo přijmout jako součást života. Zdá se, že nemůžete dělat mnoho, ale můžete udělat to zásadní. Vědomě změnit svůj postoj k věcem.

Naučte se pracovat s emocemi

Koučka Jitka Ševčíková tvrdí, že úspěšní můžete být i u těch nejhorších věcí v životě. Ví dobře, o čem mluví, jí samotné zemřel syn. Zapomenout ale nechtěla. A tak se přestala drásat tragickou událostí a začala trénovat mozek. Naučila sama sebe vzpomínat na vše krásné, co spolu se synem zažili.

Každá špatná věc v našem životě a její přijetí je dlouhý proces, který prochází různými emočními fázemi, a těm se nevyhnete. Ale zkuste přesto bojovat. Nenávist, zoufalství, vztek, otázka „proč se to stalo právě mě?“, trénujte vyhýbání se těmto emocím a zaměřte se na otázky: „Co nebo kdo mi může v této situaci pomoci?“ „Jaké možnosti vlastně mám?“

Jsou to rady… pouhá slova… Ale aspoň to zkuste! Stejné nebo podobné rady najdete i jinde, setkáte se s nimi v ordinaci psychologa či terapeuta. Protože fungují. A protože zatím nikdo nepřišel na nic lepšího!

Naučte se zapomenout na to špatné