Nebuďte oběť! Už prostě ne

Nebuďte oběť! Už prostě ne

Že to nejde?

Nebuďte oběť. Už ne. Co to vlastně znamená a jak se z role oběti vymanit? Možná to samy znáte, když si říkáte: „Stejně se mi to nepodaří, nezvládnu to, nemůže to vyjít a podobně.“ Přesně takové je myšlení typické pro oběti – nic nemá cenu a všechno je špatně. Není. Ale jak z toho ven?

Zůstáváte-li v roli oběti, pravděpodobně stále řešíte, proč něco nejde. Přitom byste se měly soustředit na možné způsoby, jak překážky a omezení zdolat. Není to jen zdravé myšlení zdravé psychiky, je to myšlení těch, kdo uspějí.

Většina lidí bohužel uvažuje obdobně. Jako by se podvědomě bránili větším změnám, nutnosti vystoupit ze své komfortní zóny a úspěch považují za něco, co si vlastně stejně nezaslouží.

Proto je potřeba své myšlení změnit. Určitě to není snadné a je zapotřebí trénink a trpělivost, ale pomoci vám mohou následující otázky, které samy sobě položíte: Kdy se cítím být obětí? Jaká je skutečná příčina toho, co se mi děje? Co lze udělat jinak? a Co musím udělat ze všeho nejdříve, aby se mi začalo dařit?

V první řadě: „stop“

Pocit člověka v roli oběti je úzce propojen s mnoha jinými negativními stavy mysli. S pocitem bezmoci, depresemi, úzkostmi a s nedostatečnou sebeúctou. Jde o pravý opak spokojeného a radostného života!

Pokud jste oběť, nezvládáte své emoce ani energie, a tak se dostáváte zdánlivě do bezvýchodné situace. Přitom právě to určitě nechcete.

Není jiná rada, než že zapojíte zbytky své vůle a odvahy a řeknete si, že vy přece žádná oběť nejste. Už nechcete trpět, chcete naplno a šťastně žít. A svůj život od nynějška berete do svých vlastních rukou.

Nebuďte oběť a převezměte zodpovědnost

Bez převzetí zodpovědnosti to ale nepůjde. Musíte být plně odpovědné za své emoce, rozhodnutí i činy, které z toho vyplynou. Tak se chová „normální“ a „zdravý“ člověk. Oběť se zodpovědnosti vzdává. Vše, co se oběti děje, přece způsobili ti druzí, špatné okolnosti a pouze někdo druhý má schopnost situaci vyřešit.

Můžete samozřejmě zodpovědnost za svůj život předat někomu, kdo o vás bude pečovat, ale tak si vytvoříte na dané osobě závislost, a svou nesamostatnost posílíte.

Opravdu za to mohou ti druzí?

Jakmile ovšem převezmete zodpovědnost za svůj život vy samy, přestanete obviňovat druhé z toho, co se vám děje. A naopak, začnete něco aktivně dělat. Důležité při tom je, zapomenout na slova jako jsou „neumím“, „nezvládnu“ a podobně.

V životě přeci nejde o to, aby se našel viník, abyste našly někoho nebo něco, co způsobilo vaši svízelnou situaci. Podstatné je pochopit, proč jste neuspěly a z čeho konkrétně se můžete poučit.

Když označíte, kdo je na vině, pomůže vám to nějak? Budete šťastnější? Asi ne, že.

Nebuďte oběť a mějte svá vlastní přání

Abyste mohly vystoupit z role oběti, musíte si udělat jasnou představu o tom, co chcete a proč to chcete. Pozitivní myšlení je tady nezbytné, musíte si věřit, že nakonec vše zvládnete. Přestože dílčí neúspěchy vás pravděpodobně neminou.

Podstatné je vsadit na své vlastní síly a rozvíjet je. Zkuste se nechat inspirovat lidmi, kteří prošli podobnou cestou jako vy, a uspěli.

Zdá se to banální, ale opravdu stačí 3 věci. Musíte mít cíl, rozhodnout se a vytrvat.

Přeji vám hodně sil proměnit dobré rady v dobrou praxi!

Nebuďte oběť