Nedokážu věřit novému příteli

Nedokážu věřit novému příteli

Nedokážu věřit novému příteli, říká Andrea (32). Po předchozím rozchodu začala žárlit a své žárlivosti se nedokáže zbavit.

Dobrý den,

nedokážu věřit svému současnému partnerovi. S tím minulým jsem byla několik let a plánovala s ním založení rodiny. Náš vztah ale skončil poté, co se zamiloval do jiné. I já si už našla nového přítele, jenže mu nedokážu věřit. Pokaždé, když mi hned nezvedne telefon nebo neodepíše na SMS, vidím v tom jinou ženu. A když třeba musí zůstat déle v práci nebo se zdrží někde s kamarády, užírám se myšlenkami, co, kde, a hlavně s kým dělá. Vím, že je to v mé hlavě a nemám k tomu objektivní důvod, přesto ale nedokážu svou žárlivost ovládat. Co s tím mám dělat?

Odpověď

Milá Andreo,

žárlivost je pěkně zákeřná nemoc. Schválně píšu nemoc, protože v krajních případech, kdy člověku přeroste přes hlavu a začne ovládat celý jeho život, psychiatři mluví o diagnóze takzvané „Patologické žárlivosti“. To naštěstí není Váš případ!

Věřím, že Vy jste schopna své myšlenky zvládnout. Z toho, co píšete, mám dojem, že na předchozího partnera jste nežárlila (nebo alespoň ne tolik), myslím, že Vás „zlomil“ fakt, že si našel jinou partnerku. A právě tam bych začala. Zkuste minulost nechat minulosti a věřte, že není žádný důvod pro to, aby se opakovala.

Vždy, když Vás přepadne žárlivost ve formě, jak ji popisujte, zastavte své myšlenky a rozbíhající se scénáře. Řekněte si „stop“ a začněte přemýšlet jinak a ptát se sama sebe. Proč neodepisuje? Možná má moc práce nebo telefon neslyšel (mně se to například stává naprosto běžně a všem musím vždy volat zpátky). Možná dělá něco důležitého, takže zkusíte kontakt zase za nějakou dobu. Ale ne každých 10 minut!

Máte důvod?

Co je ale důležité, máte pro svou žárlivost nějaký, byť minimální důvod? Stalo se Vám někdy, že Vám přítel lhal, kde byl? Přišel někdy a choval se jinak než obvykle? Lidé, kteří lžou, se obvykle nedokážou chovat přirozeně, protože mají výčitky svědomí. Pokud se nic z toho neděje, musíte přehodit výhybku proudu svých myšlenek. To sice není snadné, zato to funguje. Pravidlo „stop“, které dáte svým myšlenkám, se časem naučíte a bude pro Vás běžnou součástí myšlení. Takže „stop“ a myšlenky jinam. „Mám se obávat, že je s jinou ženou?“, „Proč by měl být?“, „Choval se divně, když říkal, že musí zůstat v práci?“ a podobně.

Zamyslete se nad tím, jak se chová k Vám a jak Vám dává najevo svou náklonnost. Pokud cítíte, že Vás má opravdu rád, určitě dokážete Všechno špatné ve své mysli překonat!

Také nezapomínejte na to, že i když je někde s kamarády a objeví se tam nějaká žena, rozhodně to neznamená nevěru. Mnoho mužů má kamarádky, ale žádné jiskření tam neprobíhá, prostě jsou to kamarádky, se kterými by do postele nikdy nešli.

A co byste měla určitě udělat, je otevřeně si s partnerem promluvit o tom, co se Vám děje. Promluvte si o tom, proč si myslíte (oba dva), že za Vaší žárlivostí může být, zkuste se domluvit, jak by se přítel měl zachovat, aby ve Vás žárlivost nevyvolával. Nebo jak Vám má dát najevo, že pro něj jste opravdu ta jediná.

Řekněte mu, že Vás vaše žárlivost trápí, že Vás trápí, když máte pocit, že mu nemůžete věřit a proč to tak je. Tohle téma spolu musíte vyřešit, protože, je mi líto, ale bez vzájemné důvěry nemůže dlouhodobě fungovat žádný vztah.

Přeji hodně lásky a bez žárlivosti!

JB