Nejpoužívanější koření dokáže i léčit

Nejpoužívanější koření dokáže i léčit

Nejpoužívanější koření, které obvykle slouží k dochucení jídel, má i mnoho dalších předností. Stejně jako jiné bylinky je skvělé pro zvládání různých zdravotních potíží. Koření a jeho léty prověřené způsoby užití jsou jistě skvělé, my bychom vás ale rádi naučili z tradičních bylinek připravit i něco jiného.

Bobkový list

Máte-li kašel nebo jste ve velkém stresu, zkuste bylinku použít jako vykuřovadlo. Ve nehořlavé misce zapalte jeden velký bobkový list. Doutná asi 10 minut, na tu dobu opusťte místnost! Když se do prostoru vrátíte, ihned pocítíte účinky. Vůně bobkového listu působí silně antistresově a rozproudí vaši aktivitu. Látky, které bobkový list při spalování uvolňuje, pomáhají při zklidnění a relaxaci, ale nemusíte se bát, útlum organismu nenavodí. Naopak!

A když si z koření připravíte sirup, působí na kašel dokonce ještě lépe, než tradiční a oblíbený sirup jitrocelový.

Příprava sirupu

Budete potřebovat:

 • 10 bobkových listů
 • šťávu z jednoho citronu
 • 7 lžic cukru
 • 250 ml vody

Bobkové lístky vložte do vody a vařte asi 15 minut, potom je sceďte přes sítko. Získanou tekutinu opět uveďte do varu, rozpusťte v ní cukr, a ještě krátce povařte. Následně přidejte šťávu z citronu a znovu nechejte přejít varem. Pak už jen přelijte do skleničky, kterou ihned zavíčkujete a otočíte dnem vzhůru.

Vždy skladujte v ledničce, a po otevření maximálně 14 dní. Na léčbu kašle užívejte 1 čajovou lžičku sirupu 3x denně.

Majoránka

Asi nejpoužívanější koření, majoránka, je určitě výtečná například do bramboráků. Ale dokáže zázraky i při léčbě rýmy či drobných poranění. Můžete si vyrobit olej i mast, které využijete nejrůznějším zdraví prospěšným způsobem.

Příprava masti

Budete potřebovat:

 • 3 polévkové lžíce sušené majoránky
 • 1 lžíci nesoleného másla
 • 1 lžíci jakéhokoli vína

Použijte uzavíratelnou skleničku, nasypejte do ní majoránku a zalijte ji vínem. Potom nádobku zavíčkujte, důkladně protřepejte a nechte stát do druhého dne. Následně obsah skleničky přelijte do kastrůlku, ten dejte do vodní lázně a přidejte máslo. Vše mírně zahřívejte asi ½ hodiny. Poté kastrůlek z vodní lázně vyndejte, a horkou směs přeceďte přes gázu. Slijte zpět do uzavíratelné nádobky a skladujte v lednici. Tak vám vydrží 2 až 4 týdny.

Připravená mastička je neocenitelným pomocníkem při léčbě rýmy, stačí když si ji několikrát denně budete mazat pod nosní dírky a na čelní dutiny. Pomůže vám i s plynatostí u dospělých i u malých miminek, v tomto případě ji mažte na břicho kolem pupíku.

Nejpoužívanější koření

Bazalka

Další snad nejpoužívanější koření, bazalka, je královnou kožních problémů. Jestliže vás trápí akné, připravte si pleťovou masku z rozdrcených lístků bazalky a kapky citronové šťávy. Masku rozetřete na obličej a nechte 10 minut působit. Pro dosažení optimálních výsledků aplikujte 3x týdně.

Pokud vás trápí jiné problémy s pletí, rada je až banální. Na postižené místo prostě na 5 minut „přilípněte“ čerstvý, voňavý a lehce namočený bazalkový lístek.

Rozmarýn

Rozmarýn má neuvěřitelné množství pozitivních účinků na naše tělo. Jeho blahodárné vlastnosti například zlepšují trávení, působí proti nadýmání, uklidňují, pomáhají proti únavě či zvyšují krevní tlak. Celkově podporuje prokrvení končetin, působí proti nachlazení, zánětům, usnadňuje otěhotnění, podporuje činnost jater a posiluje paměť. Rozmarýn je chutný jako koření, ale nápoj z něj by vám zaručeně nechutnal. Proto si udělejte rozmarýnové víno.

Příprava léčivého vína

Budete potřebovat:

 • 75 gramů rozmarýnu
 • 1 litr kvalitního bílého vína

Rozmarýn nechejte ve víně louhovat 1 týden. Sklenice musí být důkladně uzavřená. Po době louhování víno sceďte a skladujte jej v dobře utěsněné nádobě a v chladu.

Rozmarýnové víno popíjejte v množství maximálně ½ decilitru denně, nejde o víno jako takové, ale o lék!

Tymián

Tymián vám pomůže při nachlazení, a to opět díky masti, kterou si z něj vyrobíte. Příprava je opravdu velmi jednoduchá. Tymiánová mastička je oblíbená hlavně u maminek malých dětí, protože si dokáže poradit s neduhy, které právě děti trápí nejčastěji. Kašel, nachlazení ani štípance od hmyzu nejsou pro tuto mast žádný problém. Dospělým pak skvěle uleví při bolesti kloubů.

Příprava masti

Budete potřebovat:

 • 1 sáček sušeného tymiánu
 • 5 polévkových lžic bambuckého másla

Nejprve máslo zvolna rozpusťte ve vodní lázni. Do něj pak přidejte tymián a vše prohřívejte asi 20 minut. Po odstavení z plotny nechte stát v chladu do druhého dne. Další den směs znovu prohřejte, a ještě teplou přeceďte přes gázu rovnou do vybrané nádobky. Skladujte v chladu a suchu.

Mastička se obvykle aplikuje 2x denně na bolavá nebo poštípaná místa. Mažte ji pod nos, na břicho, hrudník, záda či krk, na postižené klouby či štípance.

Skvělé recepty určitě stojí za to vyzkoušet!

bylinky