Některé domácí práce škodí

Některé domácí práce škodí

Některé domácí práce mohou být spíše na škodu než k užitku. A někdy vysloveně škodí! Poměrně šokující zjištění, že? Ani si to neuvědomujeme, prostě uklízíme tak, jak jsme zvyklé a používáme vybavení, na které jsme zvyklé. Nejde o to, jaké saponáty používáme, jde o drobnosti. Ranní stlaní postele, věšení ručníků, používání prkénka na krájení zeleniny nebo zametání drobků. Zdánlivé maličkosti mohou mít škodlivé následky!

 Na které je dobré dát si pozor?

Zametání drobků z podlahy

Obvykle je vaším cílem jednou za den (nebo více či méně často, na tom nezáleží) vzít do ruky smeták a „stáhnout“ z podlahy prach a nečistoty. Je přece škoda roznášet si například nečistoty z kuchyně po celém bytě, že?

Realita je ovšem taková, že během zametání jen rozvíříte prach. Pár smítek sice na lopatku dostanete, ale větší část jich spadne cestou do odpadkového koše. Výsledek? Více prachu, více práce později. A to asi ani nevíte, že součástí drobného smetí jsou i drsnější částečky, které narušují nátěr podlahy. Když se pak podíváte na parkety, mohou vám připadat zašlé.

Dobrou radou je vyměnit smeták za bezdrátový tyčový vysavač. Rozhodně uklidí líp než koště!

Slévání těstovin a rýže přímo do dřezu

Záměr je jasný, slít těstoviny nebo rýži a vše co nejrychleji ještě teplé „hodit“ na talíř. Kdo z nás řeší vyvařenou vodu?

Ve skutečnosti vám voda z těstovin nebo z rýže může nadělat v odtoku pěknou paseku. Málokdo totiž ví, že právě tyto roztoky obsahují tuk, který se s oblibou usazuje na vnitřní straně vodovodních trubek. Při častém vylévání do dřezu hrozí jejich ucpání.

Máme pro vás skvělý tip! Vodu, ve které se vařily těstoviny nebo rýže nevylévejte, nechte ji zchladnout a použijte k zalévání květin!

Roztok je totiž bohatý na minerály, které vaše domácí zeleň upřímně ocení.

Některé domácí očisty… pozor na WC štětku

Všichni se obvykle snaží, aby po jejich odchodu z toalety zůstala mísa čistá. Proto ostatně ve většině domácností najdeme pěkně po ruce štětku na očistu WC.

Jenže. Není žádným tajemstvím, že právě toaleta je semeništěm bakterií, plísní a kvasinek. Většina z nás dělá tu chybu, že po očištění WC vracíme štětku zpět do nádobky, ve které zůstává voda. Bakterie milují vlhkost, a tak nezůstanou jen nečinně čekat v kartáči, ale rozšíří se i na držadlo. Pak už stačí jen štětku chytit do ruky…

Rada je prostá, i když někdy hůře realizovatelná. Po použití štětky je potřeba zavěsit ji na držák a počkat, až vyschne.

Ranní stlaní postele

Krásně uklizená postel a ložnice, která hned po vašem návratu z práce láká k odpočinku. Koneckonců, říká se přeci: „Jak si kdo ustele, tak si lehne.“

Podle vědců ale není vhodné ráno stlát. Důvodem je přítomnost roztočů, kteří si libují v teplých (a pokud možno řádně propocených) lůžkovinách. Pokud je ráno pěkně naducáte, breberky dostanou impulz k množení. Obvykle se nestane nic až tak hrozného, ale mohou vás začít trápit různé nepěkné alergie, nejčastěji v podobě ucpaného nosu, otoků kolem očí nebo suchého kašle.

Co dělat, se nabízí samo. Zkrátka nejdřív musíte nechat peřiny vychladnout (případně vyschnout), a až potom se pustit do stlaní.

Dalším doporučením je jednou za 14 dní vysát matraci a veškeré lůžkoviny převléknout.

Věšení froté ručníků v koupelně

Po umytí je přeci fajn pověsit osušku na háček poblíž, kde může pomalu schnout. A v případě potřeby bude pěkně po ruce… Co je na tom špatně? Některé domácí běžné zvyky, byť s dobrým úmyslem, zkrátka nejsou to pravé ořechové.

Koupelna je celkově rizikové prostředí. Vlhká a špatně větratelná místnost opět nabízí ideální prostředí pro život bakterií, kterým se ve vlhkých ručnících líbí.

Ručníky proto po každém použití pořádně vysušte. Ale ani to není jistota, a tak osušky raději vyměňte za čisté už po dvou dnech.

Používání plastového prkénka na krájení potravin

Plastové prkénko je lepší. Je hygienické, snadno se omyje a lze ho dát i do myčky.

Jenže zdání klame! Plastové prkénko zdaleka není tak hygienické, jak se zdá. Jakmile do něj uděláte pár zářezů nožem (což se stane i při velmi opatrném krájení), opět vytváříte živnou půdu pro bakterie. Zářezy ovšem uděláte i na prkénku dřevěném, tak kde je problém? Výzkumy ukázaly, že na dřevěném prkénku breberky uhynuly do 3 minut, na plastovém se držely dál. Podle vědců dřevo obsahuje látky, které mikroorganismy zabíjejí.

Máte-li rády dřevěná prkénka, vybírejte především ty z tvrdého dřeva, jako je javor, olše, buk, ořešák či dub. A pokud dřevo nechcete, volte alternativu, tedy prkénka ze skla nebo mramoru.

Stříkání přípravků na nábytek

Používání rozstřikovacích čistících prostředků výrazně usnadňuje úklid, je pohodlné a hygienické.

Odborníci však varují. Pokud stříkáte čistič přímo na dřevo či sklo, na povrchu nábytku se vytvoří jemný film, který začne zachytávat mnohem více prachu a nečistot.

Stará rada, dobrá rada. Nejlepším způsobem zůstává nanést čistící prostředek na hadřík a pomocí něho vetřít přípravek do nábytku.

některé domácí