Péče o sebe stručně a jasně

Péče o sebe stručně a jasně

Péče o sebe nás nejvíc zajímá na začátku každého ročního období. Návody, jak o sebe pečovat na jaře už jste si určitě přečetly. Co udělat pro svou pleť, jaké očistné pleťové kúry použít, jaké udělat kroky pro detoxifikaci těla i mysli, jak změnit svůj jídelníček i každodenní rutinu, aby se vám do ní vešlo co nejvíce pohybu na čerstvém vzduchu.

Ale teď jde o celkovou péči, kterou byste svému fyzickému i zdraví měly věnovat celoročně. To, o čem se píšou dlouhé texty v rámci osobního rozvoje a pozitivního myšlení, lze shrnout vlastně do pár vět.

Praxe vám asi zabere víc času, ale tyto rady si snadno zapamatujete nebo si je pověsíte na svou pracovní nástěnku. Jsou totiž vším, co je v péči o sebe zásadní.

Péče o sebe znamená především věnovat čas věcem, které vás baví

každodenní aktivity, které jsou zábavné, při kterých zrelaxujete nebo které vás nabijí energií jsou to, co je důležité. A je jedno, zda jde o něco tak běžného, jako je čtení knihy nebo velkolepá dovolená snů.

Péče o sebe znamená péči o tělo

Tedy pravidelně jíst, dostatečně odpočívat, dodržovat hygienické návyky a vše další, co udržuje dobré zdraví.

Buďte sami sobě prioritou

Vždy tady budou jiné věci, které musíte udělat, ale nedovolte, aby přerušovaly čas, který jste si vyhradili sami pro sebe. Péče o sebe by měla být stejně důležitá, jako ostatní zodpovědnosti.

Stanovte si konkrétní cíle

Je těžké dosáhnout neurčitého cíle, jakým je třeba: „Budu sama sobě věnovat víc času.“ Místo toho si jasně specifikujte, že například: „Každý den po večeři půjdu na půlhodinovou procházku.“ Cílů, které nejsou jasně formulované, nikdy nedosáhnete.

Udělejte z péče o sebe zvyk

Stejně jako snězení jednoho jablka neeliminuje vaše zdravotní problémy, věnovat si čas jen jednou nesníží váš stres ani nezlepší vaši pohodu. Proto si vyberte činnosti, které můžete dělat často, ale hlavně je budete pravidelně dodržovat.

Stanovte si hranice, abyste ochránili svůj čas

Není potřeba vymýšlet si důvody, proč říci „ne“ jen proto, že se chcete věnovat samy sobě. Péče o sebe je sama o sobě dostatečně pádným důvodem. Připomínejte si, že vaše potřeby jsou stejně důležité jako potřeby ostatních.

Alespoň několik minut pro sebe je lepší než vůbec nic

Nastavte si budík, který vám připomene, že máte přestávku. Ať už půjdete na procházku kolem bloku nebo si dáte nerušenou svačinu, přestávka vám dodá energii a uvidíte, že po ní budete pracovat nejen efektivněji, ale také s větší radostí.

Pečujte o sebe, i když se je vám dobře

Udělejte si z péče o sebe zdravou rutinu. Může být totiž právě tím důvodem, proč se cítíte tak dobře.