Pěstujte bylinky jinak a lépe

Pěstujte bylinky jinak a lépe

Pěstujte bylinky jinak a lépe. Mají obrovský potenciál a vaši péči si zaslouží na 100 %. A nejde jen o to, aby se rostlinkám dařilo co nejlépe, i z běžných bylinek můžete na zahrádce vybudovat velmi pěkné a zcela originální designové útvary. To vše pouze z bylinek a bez zahradního architekta!

Bylinková spirála

Skutečnou pastvou pro oči je pěstování bylinek v kruhu, respektive zatočené do spirály za podpory kamenů. Vznikne vám něco jako netradiční skalka, a protože mnoho bylinek i krásně kvete, vytvoříte pravý designový solitér vaší zahrádky.

Co je potřeba?

Při přípravě nového bydliště pro vaše bylinky si vystačíte se standardním zahradnickým náčiním jako je lopata, rýč a hrábě, dále budete potřebovat kus provazu, tyče, netkanou textilii, zahradní zeminu, štěrk, písek a samozřejmě vhodné kameny a vybrané bylinky!

Začátek spirály směřujte na jižní stranu. To je výchozí bod, pak už jen budete postupovat krok po kroku směrem dovnitř kruhu. Vyznačte si půdorys, kudy povedou kamenné podpěry a jaká bude jejich výška. To zvládnete za pomoci tyče a provazu.

Podél provazu začněte stavět první část zídky, na tu je ideální použít ty největší kameny, které máte. Vzniklý záhonek by měl být široký asi 40 centimetrů.

Směrem dovnitř zídku pomaličku zvyšujte a kameny pokládejte pečlivě tak, aby nevznikaly křížové mezery. Tam, kde potřebujete udělat oblouk, využijte spíše větší množství menších kamenů.

Poslední, vnitřní spirála vypadá krásně, pokud je vysoká asi 80 centimetrů, ale záleží jen na vás.

Příprava je hotová

Pěstujte bylinky jinak a lépe! Nyní jste si připravily skvělý základ, ale je na něm potřeba ještě trochu zapracovat. Kamenná zídka bude stabilní až tehdy, když ji naplníte zeminou a kameny si pěkně sednou. Na to je potřeba obvykle zhruba 14 dní. Pěkně vypadá, pokud větší mezery mezi kameny také osadíte, můžete zkombinovat bylinky s klasickými skalničkami, jako je například netřesk.

Nejprve do spirály nasypejte hrubý štěrk, uprostřed (při výšce zídky zmíněných 80 centimetrů) by měl štěrk dosahovat výšky okolo 50 centimetrů. Směrem od středu pak logicky množství štěrku snižujte.

To pravé bydlení pro rostlinky

Důležité je, abyste si pro každou rostlinnou zónu vytvořily speciální směs půdy podle nároků jednotlivých druhů bylinek (viz níže). Různorodou směs zeminy a dalších přísad pořádně promíchejte a půdu naházejte lopatou do jednotlivých zón.

Bylinky před zasazením důkladně namočte. Vezměte celé květináče, ve kterých jste předpěstované rostlinky koupily, a nechejte je zcela promáčet.

Jednotlivé rostlinky poté vyjměte z vody a zasaďte standardním způsobem. Do důlku v půdě vložte sazenici včetně kořenového balu.

Pak už zbývá jen čekat, jak se rostlinky krásně rozrostou mezi zídkami a vystaví své zelené listy i barevné květy.

Jak si kdo ustele…

Přípravě půdy pro různé druhy bylinek se vyplatí věnovat pozornost.

Teplomilné bylinky, jako je rozmarýn, oregano, tymián, levandule, majoránka či šalvěj ocení takzvanou středozemní zónu v největší části spirály. Zeminu pro tuto zónu připravíte smícháním 3 dílů zahradní zeminy a 1 díl písku.

Pro saturejku, kopr nebo koriandr využijte „normální zónu“. Vhodnou půdu pro ni vytvoříte smícháním 2 dílů zahradní zeminy, 1 dílu kompostu a 1 dílu písku.

A na závěr tu máme bylinky pěstované nejčastěji, tedy petržel, pažitku, libeček, bazalku, mátu a meduňku, které patří do zóny nazývané „vlhká“. Tu tvoří 2 díly zahradního substrátu a 1 díl kompostu. Dbejte na to, aby „vlhká zóna“ skutečně měla o něco víc vláhy než ostatní části bylinkové zahrádky.

Váš nový vzhled bylinkové zahrádky je zároveň tím nejlepším, co můžete rostlinkám pro jejich zdárný růst nabídnout!

Pěstujte bylinky jinak a lépe