Příliš časté koupání škodí

Příliš časté koupání škodí

Příliš časté koupání škodí! Kůže je skvělý ochranný štít, chrání nás před bakteriemi zvenčí. Časté koupání může ochrannou funkci kůže narušit.

Hygiena bez koupele?

Dodržování hygienických návyků je věc nezbytná, o tom nikdo nepochybuje. Ale nic se nesmí přehánět. Někdy důsledná očista a časté koupání nemusí být to nejlepší pro vaše zdraví! Zajímavým příkladem je například možný vznik alergií.

Imunitní systém se potřebuje čas od času setkávat s infekcemi a alergeny, aby se na ně tělo naučilo reagovat a vytvořilo si potřebné protilátky. Což se nestane, pokud jste čistí jako ruce chirurga před operací a váš byt je zcela sterilní.

Nechte kůži odpočinout

Kůže produkuje užitečný maz, který pokožku zvláčňuje a udržuje ji pevnou. Na povrchu kůže žijí tělu prospěšné mikroorganismy, které pomáhají tělu bránit se proti infekcím. Přílišné mytí tuto přirozenou ochranu ničí. Takže pokud budete tuto ochrannou vrstvičku neustále odstraňovat, vytváříte si podmínky pro zdravotní potíže. Časté koupání totiž smyje prospěšné bakterie a sníží hydrataci pokožky.

Příliš časté pro funkci pokožky

Vrchní vrstva kůže (neboli rohová vrstva) je základem pro odlupování odumřelých buněk. Buňky v této vrstvě jsou spolu spojeny tuky a vytvářejí onu ochrannou bariéru a vážou vlhkost uvnitř kůže.

Rohovou vrstvu pokožky pokrývá hydrolipidický film (emlulgát vody a lipidů). Tato jemná vrstvička potřebuje pro svou funkci výměšky potních a mazových žláz. Udržuje pokožku vláčnou a působí jako překážka proti bakteriím a plísním.

Hydrolipidická vrstva kůže má mírně kyselé pH (mezi 5,4 a 5,9) a používáním mýdel, která jsou zásaditá, si jej ničíte. Pokožka pak musí neustále vytvářet ochranu novou. Ale stále znovu a znovu to nedokáže.

Příliš časté koupání versus vaše kůže

Kdykoliv se více zapotíte nebo ušpiníte, postižená místa si samozřejmě omyjte, ale každodenní sprchování celého těla není nutné.

Ruce stále udržujte nakrémované. Myjete je nejčastěji, proto je potřeba zachovat je hydratované. Jsou-li vaše ruce poškozené, popraskané či suché, snadno dochází ke vzniku kožních onemocnění.

Protože příliš časté koupání škodí, dávejte přednost sprše. Kratší sprcha je pro kůži lepší, protože ji nevysušuje tak moc jako časté koupání.

Kůži vždy ošetřete vhodnou kosmetikou. Po sprše či koupeli namažte tělo a obličej hydratačním krémem nebo tělovým mlékem či máslem. Čím méně složek vybraný prostředek obsahuje, tím lépe, protože tak se imunitní systém nemusí vypořádávat s cizími a chemickými látkami najednou.

Ani intimní hygienu nepřehánějte. Součástí vašich ženských partií jsou také užitečné bakterie, které vás chrání před škodlivými vlivy.

Příliš časté koupání škodí i s přírodními koupelovými produkty.

Příliš časté koupání škodí, i když používáte bio koupelová mýdla a přísady do koupele!