Prostor a funkční dispozice bytu

Prostor a funkční dispozice bytu

Prostor a funkční dispozice vašeho domova musí být dobře vyřešeny a je jedno, jak velký je váš byt či dům. Aby se vám spokojeně bydlelo, jednotlivé místnosti a další prostory by na sebe měly plynule, logicky a přirozeně navazovat.

V našem prvním článku na cestě k tomu, aby se z vás stala profesionální architekta a bytová designérka, si povíme o celkově důležitých věcech, jako jsou právě prostor a funkční dispozice, a postupně budeme přecházet k jednotlivým sofistikovanějším a pravděpodobně také zábavnějším tématům.

Klíčový prvek spokojeného bydlení

Kvalitu bydlení a života zásadně ovlivňuje velikost oken a jejich orientace vůči světovým stranám. Určují množství denního světla, které váš domov naplňuje a celkovou světelnou atmosféru obydlí. K dosažení optimální dispozice bytu bývá nutné bourání a změny umístění příček, které zajistí lepší provázanost a světlost místností.

Ale práce a dočasné nepohodlí určitě stojí za to. Světlo člověk nutně potřebuje ke své duševní pohodě. Takže se nebojte zvětšení oken a výměny vnitřních stěn za prosklené příčky, abyste do bytu dostaly více světla.

Prostor a funkční dispozice
Prostor a funkční dispozice

Co znamená prostor a funkční dispozice?

V architektuře pojem funkční dispozice znamená takové uspořádání prostoru, které umožňuje praktický a co nejpohodlnější běžný život tak, aby probíhal bez zbytečných omezení. Ani krása nemůže existovat bez funkce, a tak se není třeba obávat, že váš interiér ztratí na své jedinečnosti a kráse ve prospěch funkčnosti.

Ideální uspořádání

Důležité je vědět, že s danou (a případně zcela nevyhovující) dispozicí bytu se nemusíte jen pasivně smiřovat. Může se zdát, že dispozice je daná stavbou a je neměnná. Téměř nikdy tomu tak není. Samozřejmě je nutné brát ohled na nosné zdi, ale obvykle se to týká pouze těch obvodových. Vnitřní zdi bývá často lepší vybourat nebo alespoň změnit jejich tloušťku.

Zbourání vnitřních příček spolu se zvětšením okenních otvorů je pro většinu objektů zásadní „ozdravnou kúrou“, která zajistí příliv nové energie. Interiér se otevře, zazáří novým půvabem a často překvapí svým dosud skrytým potenciálem.

Tip

Pokud kupujete novou nemovitost, rozhodně si v klidu prostudujte její plánky. Nejste-li si jisti, vyplatí se investovat do konzultace s architektem, protože vyřešení funkční dispozice je věc zásadní důležitosti a daleko přesahuje rámec běžného „zařizování“.

Vazby místností

Všechny prostory a místnosti v bytě by měly mezi sebou vytvářet návazné a dobře fungující vztahy. Pro dobrou funkci je zásadní jak řazení místností směrem od vchodu, tak jejich rozloha a vzájemné propojení. Osvědčené pravidlo radí vyhýbat se průchozím místnostem, neboť snižují užitnou hodnotu domu či bytu. V posledních letech byly právě průchozí místnosti běžné v novostavbách, ale dnes se už od takového řešení upouští, a to i v případě propojení obývací plochy s kuchyní.

Na co si dát pozor u starších bytů

Ať už jste historicky starší byt zdědily, koupily nebo se ke koupi chystáte, v ohledu funkčního uspořádání jsou u těchto bytů určité nedostatky, na které je dobré dát si pozor.

 • příliš malé zádveří,
 • chybějící šatna či věšáky poblíž vchodu do bytu,
 • úzké a špatně přehledné chodby,
 • nepraktická hala s přemírou dveří,
 • chybějící spíž či jakákoli komora,
 • malá kuchyně,
 • průchozí obytné místnosti,
 • nestandardně malé a úzké ložnice,
 • balkon oddělený od obytné zóny,
 • vysoký strop a stísněné místnosti,
 • nedostatek denního světla

Jak už jsme si ale řekli, většinu věcí lze řešit, a tak si můžete pomoci i u výše zmíněných neduhů starších staveb. Komunikační prostory typu hala a podobně nemusejí zůstat bez užitku.

Pokud snížíte počet dveří v hale nebo předsíni, do získaného prostoru lze vestavět například úložný nábytek.

Chodby můžete zase využít tak, že z jejich části utvoříte průchozí šatnu.

Dalším důležitým prvkem jsou optimální výměry a proporce místností, o nichž si povíme příště.

Každopádně, pokud byt teprve kupujete, neslevujte ze svých požadavků. Nemovitosti jsou už tak velmi drahé a celková přestavba nově získaného bytu s přihlédnutím k ceně prostě nedává smysl.

Také si ještě před koupí zkuste do plánku (půdorysu) bytu zakreslit v odpovídajícím měřítku nábytek, kterým byt plánujete vybavit, abyste měly jistotu, že se vám tam skutečně vejde tak, jak si představujete.