Dobrý den,

jmenuji se Lucie (44 let) a můj muž v souvislosti se současnou situací přišel o práci. Mám strach, jaký dopad to bude mít na náš vztah, i když jsem pravděpodobně schopná financovat rodinu sama.

Milá Lucie, 

jakákoli změna finanční situace rodiny k horšímu je vždy velkou zkouškou vztahu. Podle psychologických výzkumů dochází k tomu, že pokud muž dlouhodoběji selhává ve schopnosti vydělávat na živobytí, žena začne přirozeně vyhodnocovat, nakolik je ona sama schopná a ochotná v potu tváře držet celou rodinu. Žena, která je takovouto situací vyčerpaná, je také mnohem zranitelnější. A přístupnější milostným poměrům, protože v cizí náruči jednoduše touží načerpat sílu a pocítit oporu. Jestliže chcete vztah se svým mužem udržet, je to bohužel také na Vás. Pověřte ho úkoly v domácnosti, aby se cítil potřebný, a hlavně spolu mluvte. Věřte, že on trpí svou nezaměstnaností minimálně stejně jako Vy a jeho obavy o ztrátu vztahu jsou možná ještě větší! Navíc mu hrozí stejné nebezpečí jako Vám, totiž že u jiné ženy bude hledat potvrzení svého mužství, své vlastní hodnoty, o kterou má pocit, že ve Vašich očích přichází.

PhDr. Jana Brandtlová

redaktorka magazínu psycholožka
photo

Zde posílejte své případné dotazy do psychologické poradny či jiné zprávy

  Vaše jméno

  E-mail

  Vaše zpráva

  Se souhlasem čtenářek zveřejňuji některé konkrétní dotazy a odpovědi i příběhy ze života.

  Mohou pro Vás být zajímavým čtením, povzbudit Vás či inspirovat k řešení Vašich vlastních těžkostí…

  Otestujte se

  Otázky a odpovědi

  Dobrý den,

  jmenuji se Ivana (27 let) a mým problémem je, že vztahy s muži vždy končí tehdy, jakmile se dozví o mé neplodnosti. Mám za sebou několik vztahů. Vždy všechno probíhalo naprosto v pohodě a k oboustranné spokojenosti, tedy až do té doby, než přišla řeč na naši budoucnost. Dosud každý partner chtěl děti, ale když jsem se svěřila se svým problémem, vztah skončil rozchodem. Jak mám postupovat? Jak mám najít muže, kterému má neplodnost vadit nebude?

  Milá Ivano,

  nabízí se odpověď, abyste si našla muže, který o děti nestojí. Ale na to se asi neptáte. Z dotazu ovšem nevyplývá, jak se k otázce mateřství stavíte Vy. Mám pocit, že Vy po dětech bytostně netoužíte, tedy na rozdíl od Vašich minulých partnerů. Já osobně si myslím, že být upřímná hned od začátku, je to nejlepší, co můžete udělat. Přestože se nedá vyloučit okamžitý rozchod, alespoň budete vědět, na čem jste. Vztah, který bude stát za to, tedy vztah plný lásky a porozumění, ustojí i informaci o Vaší neplodnosti. A když budete po mateřství opravdu toužit také Vy sama, dnes už existují úspěšné metody, jak počít i přes neplodnost. Teprve partner, který bude o Vašem problému vědět, a přesto vztah neukončí, ale pustí se s Vámi na náročnou cestu léčby neplodnosti, je pro Vás ten pravý!