Roušky způsobují svalové potíže

Roušky způsobují svalové potíže

Roušky snáší každá z nás jinak. Hodně se mluví o takzvaném „maskné“, tedy tvorbě aknózní pleti v místech, která jsou zakryta rouškou.

Nicméně potíží, které jsou s nošením roušek spojené, je mnohem víc. Přibývá svalových napětí, migrén a bolestí krční páteře.

Je zřejmé, že dlouhodobé nošení roušky má bohužel i svá fyziologická negativa. Z čeho plynou a dá se jim předcházet?

Nutnost celodenního nošení roušky

Pokud musíte být v roušce celý den, je to velmi namáhavé nejen psychicky, ale také fyzicky. Lidé, kteří mají nos a ústa zakrytá celý den, se často potýkají s vysokým napětím svalů v oblasti šíje, záhlaví, ucha, žvýkacích a polykacích svalů, což má za následek bolesti hlavy a krční páteře.

Především těm z vás, které trpí častými migrénami, nošení roušek může způsobovat velmi nepříjemné stavy, a to i případě, že máte roušku jen volně nasazenou.

Při správném použití roušky či respirátoru, tedy když dobře přilnou k obličeji a těšně obepnou nos a lícní kosti, vzniká souvislý tlak na obličej, svaly lebky a záhlaví, který často přechází do migrén.

Gumičky za uši

Mezi Čechy je hojně rozšířené nošení roušek s gumičkami za uši. Velká skupina lidí tento typ ale nesnese. Je to logické, protože na uších a v jejich okolí je množství nervových zakončení a akupunkturních bodů, které dokážou ovlivnit celé tělo. Mnoho lidí nesnese jakýkoli dotek v oblasti uší a vyvolává u nich spontánní sevření zejména okolních svalů.

Naprosto nevhodná je takováto rouška pro lidi po estetickém či jiném chirurgickém zásahu v oblasti ucha, ale nehodí se ani pro menší děti, kterým se chrupavka ucha teprve formuje a tlak gumiček může způsobit trvalé „odstávání“ uší.

Zorné pole

Možná vám samotným rouška vadí i proto, že zmenšuje úhel pohledu a abyste dobře viděly, je nutné zapojovat hlavu a krk místo očí. Rouška omezuje vidění při předklonu hlavy, takže opět zapojujeme svaly páteře.

Katastrofou se roušky mohou stát v případě, že nosíte brýle. Při výdechu se skla brýlí zamlžují, a tak je opět potřeba zvolit náhradní náklon nebo předsunutí hlavy.

Konec správnému dýchání

Správné dýchání je podstatnou součástí našeho zdraví. V roušce se ale nedá dostatečně nadechnout ani vydechnout. To ubírá na přirozeném posilování středu těla, a ještě víc přidává na svalových dysbalancích.

Nutný je konec stresu, nikoli dechu!

Popsané potíže, které se v současné době tolik objevují, velmi zhoršuje psychické napětí, kterému jsme vystaveny. Psychické napětí jen umocní už tak špatné napětí svalové.

Poradit se bohužel nedá nic jiného než podnikat dlouhé procházky, nejlépe za doprovodu nejbližších a tam, kde je možné roušku sundat! Potřebujete dohnat pořádné prodýchání se, užít si možnost Dopřejte si proto procházky na čerstvém vzduchu a se svými blízkými, ale hlavně tam, kde můžete být bez roušky! Konečně se budete moct pořádně nadechnout, popovídat si normálním způsobem a při nádechu i výdechu zapojovat celou páteř. Tak má možnost alespoň na chvíli se pořádně a zdravě napřímit.

Chůze je teď ještě mnohem zdravější než dřív!

roušky