Rozhodování o svatbě od A do Z

Rozhodování o svatbě od A do Z

Rozhodování o svatbě je další z řady „svatebních článků“, kterými vás provázíme ve spolupráci s agenturou České svatby.

Rozhodování o svatbě se může zdát jako hračka ve srovnání s následující organizací svatby, ale není to vůbec nic snadného.

Ještě než přejdete k samotné organizaci, musíte mít rozhodnuto o 5 základních věcech. A tak vás čeká období váhání, škrtání, změn a nejistoty, co že to vlastně od své svatby chcete a jak že má vlastně vypadat?

Podívejme se na to, co pro vás asi bude to nejdůležitější.

Pamatujte si 5

Pět je základních kroků při rozhodování o svatbě!

  1. termín
  2. místo
  3. styl
  4. počet hostů
  5. koncept

Termín a místo

Termín svatby je pravděpodobně první věc, kterou vás napadne řešit. Vezměte ale v úvahu, že jde ruku v ruce s místem konání. Populární místa bývají rezervována i dlouhé měsíce předem, jiná místa jsou vhodná pouze pro letní oslavy, a možná máte svůj vlastní čas v roce, který se vám nejvíc líbí.

Ať už jde například o to, že máte rády podzim nebo chcete nějaké pro vás důležité datum, kdy chcete říct své „ano“. A stejné je to i s místem. Bude to nějaké vyhlášené místo nebo vaše srdeční záležitost? To se zase logicky pojí s počtem hostů. Tyto dva důležité aspekty pořádně promyslete a propojte!

Pokud jste vybraly datum, je ještě potřeba zkontrolovat, na který den v týdnu vychází. Mezi svatebčany jsou nejpopulárnější pátky a soboty, což má svou logiku. Je přeci jen potřeba mít následující den po bujarém svatebním veselí volno na důkladnou regeneraci organismu.

Počasí bohužel stejně neovlivníte, pršet může i v parném létě, tak se tím nenechte stresovat. Zvlášť když víte, že při dešti vám přeci „prší štěstí“! 😊.

Styl

Styl představuje samotný základ svatby. Pokud svatbu necháte bez konceptu, pravděpodobně vám vznikne pěkný mišmaš. Můžete ho samozřejmě mít, pokud budete chtít, ale pozor na to, aby se chaos nestal nezvladatelný!

A když už věnujete péči výběru šatů, květin, výzdoby či nádobí, myslím si, že stojí za to, aby k sobě vše tak nějak ladilo.

Svatebních stylů dnes existuje nespočet, a navíc si můžete vytvořit vlastní originál. Pokud zatím přesnou představu nemáte a uvítáte nějakou inspiraci, zde je.

BOHO STYL

Dnešní styl nazývaný boho se velmi blíží dřívějšímu hippie pojetí. Květiny, čelenky, příroda, a hlavně barvy. Skvělý výběr pro dvojici, která vyznává uvolněný způsob života a má blízko k přírodě.

HIPSTER

Trendy vlna, která má svá specifika v oblékání, účesech i životním přístupu. Nesmí chybět puntíky, motýlky, krajka, tetování, u mužů pěstěný vous nebo ještě lépe perfektně zastřižený knírek. I ve svatebním prostředí můžete využít dřevěné palety, které jsou v současné době oblíbenou náhradou klasického nábytku.

rozhodování o svatbě
RETRO

Vaše svatba může být i návratem do minulosti. Zejména 60. léta si mnozí lidé zamilovali a není divu. Účesy, make-up a celkově výrazný módní styl je příjemný na pohled a je určitě originálním pojetím. Pokud použijete dobovou výzdobu, a hlavně automobily, vše bude jedinečné!

rozhodování o svatbě
ROMANTICKÁ

Jistě, každá svatba je romantická! Ale co se týče romantického pojetí a stylu, nesmí na vaší svatbě chybět převážně jemné barvy, hromada květin, krajky a vlající látky a dekorace vyjadřující lásku.

ČERNOBÍLÁ

Aby vaše svatba byla černobílá, to je samozřejmě nesmysl. Ale můžete zvolit tento styl. Černobíle laděné dekorace, oblečení, pozvánky, prostírání… černobílá kombinace vytváří zvláštní kouzlo. A jestliže přidáte trochu stříbrné, zlaté či rudé, vše dostane nádech decentního luxusu.

rozhodování o svatbě
VINTAGE

Jako vystřižené ze zlatých dob první republiky či ještě dřív? Také skvělá volba pro svatební styl. Vše, co zavání starožitnostmi, perly, zdobené příbory a sklenice, dřevěné rámečky, historické kolo coby dekorace, veteráni, starobylé fotoaparáty, zažloutlý papír a zdobné písmo… Vaše svatba se vlastně nikdy nestane historií!

RUSTIKÁLNÍ

Atmosféra svatby jako vystřižené ze zapadlé vesničky může být zejména milovníkům přírody velmi blízká. Dřevo, luční kvítí, sláma, džbány s vínem i s limonádou… Pro takovou svatbu je nejlepší zvolit farmu, kde se hosté mohou uvolněně bavit na přilehlé louce nebo dokonce například jezdit na koni.

rozhodování o svatbě
LUXUSNÍ

Svatba v luxusním stylu neznamená automaticky superdrahou a přezdobenou svatbu s desítkami hostů, kteří se buď budou cítit, že do takového prostředí nepatří nebo se budou křečovitě předvádět v roli „smetánky“. Termín luxusní styl není o tom, že nevíte, co s penězi, vyjadřuje prostě jen to, že máte rádi krásné věci a kvalitní prezentaci. Svatba v luxusním stylu zahrnuje, sklo, křišťálové lustry, velkolepou květinovou výzdobu, mraky šampaňského a oslňující šaty nevěsty i družiček.

No stress!

Pokud se vaše plány na svatební oslavy nedají zařadit do žádného ze stylů, rozhodně to není důvod k obavám, že něco není v pořádku. Navíc tu máme ještě styl MODERNÍ, pod který se schová vlastně všechno možné. Designové styly od minimalismus po pop-art tedy určitě. Samozřejmě není důležité pojmenovávání a škatulkování, důležité je pracovat s detaily a barvami a svatbu vyladit tak, aby vše do sebe zapadalo.

rozhodování o svatbě

Pozor ale například na to, že výrazné barvy mají tendenci snadno sklouznout ke kýči než jemné a přírodní odstíny. Jestliže toužíte po svatbě ve fialové, sytě fialová může (ale nemusí!) navodit dojem cirkusu nepříliš vábného pro oko, ale světle pudrová vždy zapůsobí decentně a vkusně.

Podobně kombinace červené a bílé je dost ošemetná a je potřeba s ní zacházet velmi opatrně. Naopak se nebojte černé. Dříve bývala pro svatby tabu, ale doba se změnila a černá barva dokáže naopak vykouzlit luxusní a velmi elegantní prostředí, samozřejmě v kombinaci s další barvou, která bude jemná a decentní.

rozhodování o svatbě

Aby toho nebylo moc najednou a vy měly čas se v klidu zorientovat, k tématu počet hostů a koncept svatby se vrátíme příště.