Sama sobě designérkou – barvy I.

Sama sobě designérkou – barvy I.

Barva je nejsilnějším a nejoblíbenějším nástrojem laiků i profesionálních designérů, protože do interiéru vnáší energii a emoce. V rukou odborníka se mění v magický nástroj – prostor dokáže pocitově prohřát i ochladit, sjednotit či rozdělit, zkrátit nebo prodloužit, snížit, zvýšit, zúžit i rozšířit. Navíc lze pomocí barev potlačit slabé stránky prostoru a zdůraznit ty silné.

Co je nejdůležitější, je vytvořit odpovídající barevnou koncepci podle toho, co od svého bytu chcete.

Barvy všude aneb barevná kompozice

Barevnost rozhodujících velkých ploch, kterými jsou stěny, strop a podlaha, určuje barevnou koncepci interiéru. Člověk má v sobě zakódované odvěké schéma odpozorované v přírodě.

V přírodě ho obklopuje tmavá země dole, zeleň přecházející v modrou na obzoru a bílá oblaka nad hlavou. To je důvod a vysvětlení toho, proč se léta s oblibou využívá takovýto barevný koncept. Tmavá podlaha, barevně tónované stěny a bílý strop. I v současném designu a všech jeho stylech převládá ponechání bílého stropu. Je to ze dvou důvodů.

Kromě respektu k zažitému barevnému schématu je především potřeba vztahovat ostatní barvy v prostoru k čistě bílé, vůči níž se přirozeně vymezují.

Výjimkou jsou stropy příliš vysoké, které je za určitých okolností vhodné opticky snížit tónovanou výmalbou. Úlohu takzvané „srovnávací roviny“ v tomto případě zpravidla převezmou bílé stěny nebo nábytek.

Teplé a studené barvy

Pokud se zajímáte o interiérový design, pravděpodobně víte o účinku teplých a studených barev.

Teplé barvy

Barvy dokážou změnit pocitovou teplotu v místnosti až o 2 °C. to zní téměř neuvěřitelně, ale je to vědecky podložený fakt. Tím pádem skvěle můžete teplé barvy využít v místnostech orientovaných na severní stranu. Nejlépe se hodí následující barvy:  pudinkově a slunečnicově žlutá, zlatavě okrová, medová, meruňková a oranžová. Dále barva skořicová, cihlová, malinová, jahodová, purpurová a vínová.

O příjemné osvěžení se postará fialová, která leží na pomezí teplých a chladných barev. Pozor ale dejte na to, že na větších plochách se výrazné barvy snadno okoukají, proto je dobré vytvořit nadčasový základ z elegantních teplých neutrálů: krémová, béžová, kapučíno a podobně. O vhodné tmavé akcenty, kterými je teplý interiér nutné doplnit se postará zejména další nadčasová barva – tmavě hnědá. Vždy ji použijte na místa, kam byste rádi umístili černou, protože černá působí velmi „tvrdě“.

Studené barvy

Studené barvy příjemně ochlazují přehřátý interiér. Nejúčinnější a velmi půvabné jsou kombinace modrých a zelených tónů, od limetkové, trávové a lesní zeleně přes odstíny pistáciové, azurové a tyrkysové, až k plynule navazující bleděmodré a blankytně modré, tmavě modré a námořnické modři.

Opět zde skvěle fungují fialové akcenty. Chladným barvám nejlépe sluší čisté pozadí ledově bílé.

Tip

Interiér plný výhradně studených barev může působit příliš chladným dojmem a neosobně. Výborný kontrast, pocit útulna a zabydlenosti mu dodá přírodní dřevo a pár doplňků v teplých barvách.

Akcent dodá dynamičnost

Nesmíme zapomínat, že barvy fungují v interiéru také jako zdůraznění některých prvků. Oživují základní barevné schéma a vnášejí žádoucí kontrast. Opět je ale potřeba počítat s tím, že výrazně kontrastní nebo zářivé barvy se brzy okoukají a vyvolají potřebu změny. Proto je ideální obsadit do role akcentujícího prvku barvy v příjemných, nadčasových a elegantních odstínech, které na pohled vydrží mnohem déle bez nutnosti jakékoli proměny.

Interiéroví designéři si oblíbili koncept neutrálního základu, jehož výraz lze kdykoli snadno změnit pomocí drobných doplňků. Typickým nositelem výraznějších barev, které lze poměrně snadno změnit, a to bez nové výmalby či koupě nové sedací soupravy a podobně, je bytový textil. Prostírání, polštáře, plédy či závěsy lze snadno vyměnit. Změna barevnosti pak může vycházet například z ročních období, vašich aktuálních emočních rozpoložení, nebo je možné tímto způsobem podtrhnout slavností výzdobu v období Vánoc či Velikonoc.

Tip

Účinek výrazných barev se násobí jejich opakováním, dávkujte je proto nanejvýš opatrně. Větší množství výrazných barevných doplňků může tříštit prostor a může působit chaoticky či přeplácaně.

Studené a teplé barvy máme za sebou, v příštím příspěvku se zaměřím na to, jak pracovat s barvami světlými a tmavými, které opticky mění prostor. Dále se pak vrhneme na to, co pro váš domov znamenají vzory.