Sama sobě designérkou – barvy II.

Sama sobě designérkou – barvy II.

Další úroveň našeho minikurzu o bytovém designu se opět týká barev. Minule jste mohly zjistit, respektive si připomenout, jak působí barvy takzvané studené a teplé. Jenže barvy můžeme rozdělit i z jiného úhlu pohledu, a to na barvy světlé a tmavé. Pozor na to, není to totiž to samé. Barvy světlé a tmavé se používají především při práci s optickým vzhledem prostoru – tedy jak ho můžete zúžit, rozšířit, prodloužit, či třeba zvýšit strop. A to nikoli probouráním se k sousedům, kteří bydlí nad vámi.

Barvy dokážou mnoho.

Světlé barvy

Světlé barvy – zesvětlené bílou do pastelových tónů – interiér odlehčí a rozjasní. Vůbec nejsvětlejší, jako je bílá, krémová nebo holubičí šedá mohou stísněné a příliš nízké interiéry pocitově zvětšit nebo zvýšit. Něžné pastelové odstíny působí v interiéru svěže a optimisticky, navozují dobrou náladu a jejich přirozená rozvernost působí bezstarostně. Bílá nabízí zaručený návod, jak v rámci rekonstrukce prosvětlit starší, nedostatečně osvětlený interiér.

Pokud nemůžete provést stavební úpravy, bílá umožňuje zvětšit okenní otvory a čistě bílý nátěr stěn, nebo dokonce i prkenné podlahy dokáže s interiérem kouzla. Zvláště historickým stavbám prospěje bílý krycí nátěr původního trámového stropu. Skvěle celou stavbu odlehčí.

Tmavé barvy

Symbolem nadčasové elegance jsou tmavé barvy. Teplá paleta tmavých odstínů působí v interiéru vždy velmi harmonicky a představuje vytříbený luxusní styl, zatímco chladná tapeta lépe vystihuje moderní, lehce avantgardní až bohémský styl. Tmavé barvy na rozdíl od světlých prostor zmenšují stěny tam, kde interiér působí příliš rozlehlým dojmem. Pokud je použijete na strop, prostor opticky sníží.

V přesvětlených interiérech pomáhají tmavé barvy harmonizovat světelné poměry a rozlehlým prostorám dodají přívětivost a útulnost. Mají silný výtvarný účinek, ale je potřeba doplnit středními a světlými tóny. Lidé se obvykle tmavých barech v interiéru obávají, a tak zůstávají často opomíjeny a nedoceněny.

Tlumené barvy

Přidáním šedé do čistých základních barev vzniknou příjemné lomené odstíny, které v interiéru vypadají uměřeně, decentně a noblesně. Trocha neutrální šedé změkčí výraz základních sytých odstínů a zmírní jejich sílu a jas. Různé odstíny lomených barev společně vytváří kvalitní a tvárný základ umožňující přidat další materiály i výraznější barevné akcenty.

Výrazné barvy

Zcela jiný účinek přináší použití jasných a zářivých neředěných barev. Výrazné a syté odstíny jsou náročnější na pozornost, kterou spontánně přitahují, a ve velkých plochách mohou unavovat. Jasné a syté barvy je vždy lepší v interiéru použít na menší plochy a doplňky.

Aby výrazné odstíny neunavovaly vás ani vaše hosty, je potřeba jejich účinek zmírnit převahou neutrálních barev, které vnáší do prostoru klid.

Tip

Jasné zářivé barvy kombinujte se světlými neutrály, nejlépe s bílou a šedou, které s nimi nesoupeří o pozornost, ale nechají proudit jejich živou energii.

Tím jsme probraly, jak a co s barvami ve vašem bytě či domě, a příště se můžeme vrhnout na účinky vzorů.