Sama sobě nejlepší stylistkou (II. díl)

Sama sobě nejlepší stylistkou (II. díl)

Sama sobě nejlepší stylistkou je série článků o tom, jak se vypořádat s různými nedokonalostmi postavy pomocí vhodně zvoleného oblečení. V minulém díle jsme se zaměřili na malá ňadra, dnes to bude rovný pas. Ironií je, že bohužel plochý hrudník, malý zadeček a neostře vyrýsovaný pas k sobě tak nějak velmi často patří. 

Naštěstí vám mohu poradit i v tomto případě!

Oblékejte se tak, abyste si vykouzlila krásný a úzký pas

Odjakživa je na úzký a zřetelně viditelný pas kladena velká pozornost. Co naplat, rovný pas tlumí ženskost, a tak se používaly i velmi drastické metody stahování různými korzety. Někdy se dokonce chirurgicky odstraňovala spodní žebra… Není divu, že ženy měly nejrůznější problémy s dýcháním, omdléváním i s potraty.

První pravidlo

Čeho se předně vyvarovat, jste-li majitelkou rovného pasu? Z logiky věci se určitě vyhýbejte všem rovným střihům, ty vám pas jistě nevytvarují. Pokud si zároveň oblékáte stahovací kalhotky pro zmenšení velikosti pozadí, určitě už to nedělejte. Hmota, kterou skryjete na zadečku se objeví právě v pase!

Co zásadně nenosit

Sama sobě nejlepší stylistkou, ač s rovným pasem, budete s úspěchem a s krásnou postavou, když dáte na naše rady.

Oblečení vrstvěte co nejméně. Nechcete přeci vypadat jako zabalený sud!

Nenoste trička do sukně. Pokud je navíc sukně v pase volnější, budete vypadat neforemně.

Rovná „trčící“ halenka sice skryje pas, ale hranatý střih vám ženskosti nedodá.

Šaty nabírané v pase. Je-li sukně nabíraná do živůtku v pase, bohužel přidává tam, kde potřebujete naopak ubrat.

Při výběru saka se vyhněte princesovému střihu, bolerkům a dvouřadému zapínání.

Princesový styl není dostatečně tvarovaný, takže pas nezeštíhluje. Obdobné je to s bolerkem. Je příliš krátké, takže pas vynikne takový, jaký doopravdy je. A dvouřadé zapínání vyžaduje rovnější střih saka, takže vám s vytvarováním pasu rozhodně nepomůže, spíš naopak.

Výběr svrchní částí oděvu musíme ještě doplnit důležitou poznámkou.

Trenčkot nikdy ne! Tento typ kabátu ničí veškeré zdání ženskosti a ani na perfektní postavě nevypadá nijak zvlášť úchvatně.

Jaká jsou tedy „zlatá pravidla“ pro rovný pas?

Nabízí se použití korzetu. Ty dnešní už nejsou zdraví nebezpečné a jsou i mnohem pohodlnější. Saka a pláště musejí být v pase projmuté, opticky pas krásně zeštíhlí.

Sama sobě nejlepší stylistkou se stanete hlavně tehdy, když budete mít na paměti všechny hlavní vychytávky tvarující postavu.

Nejúžasnějším tipem pro rovný pas je jednoznačně použití jemného pásku kolem boků. Možná vás ohromí, jak štíhlý pas dokáže tato drobná vychytávka vykouzlit.

Pásek používejte všude, kde se dá! Tedy nejen přes šaty, hodí se též pro delší top, který převážete volně spadlým páskem, zkrátka kde se pásek hodí, určitě ho použijte.

Šaty i halenky jsou nejlepší ty vyrobené z jemného splývavého materiálu s drobným vzorem. Opět je potřeba dát pozor nejenom na střih oblečení, ale i použitý materiál, a hlavně na vhodný vzor tištěný na látce!

Splývavá, pohyblivá látka skvěle odvádí pozornost od skutečnosti, že váš pas plynule přechází jak ke hrudníku, tak k bokům.

Kromě již doporučeného pásku volně uvázaného na bocích, si také můžete pořídit šaty s pasovými záševky. Záševky šaty mírně projímají a krásně vytváří siluetu pasu.

Další tipy pro zeštíhlení

Jakékoli členění šatů, které je zúžené v pase, rozšířené v ramenou a přes boky, opticky rovný pas zeštíhluje.

Výborným trikem a obdobou pásku na bocích je uvázání šerpy pod pasem. Jelikož látka přidá objem bokům, pas vypadá štíhlý.

Vzory a tvary

Ještě jednou se vrátíme ke vzorům. Určitě byste měly vědět, že na saka, kostýmky a košile se nejlépe hodí svislý proužek, protože opticky pomáhá pas zúžit.

Asi je jasné, že všechny střihy projmuté v pase vedou. Takže opět. Saka, košile, kostýmky či šaty zásadně s projmutím.

Možná vás překvapí, že ačkoli bolerko jsme zavrhli, krátkou bundičku (nejlépe vpředu na zip) můžeme jen a jen doporučit. Když je pod bundičkou vidět pásek od kalhot nebo jakýkoli jiný pásek, proti širší bundě bude pas vždy štíhlý. Bunda neodkrývá tolik jako kraťoučké bolerko, proto zde efekt úzkého pasu funguje.

Zkuste a uvidíte. Léty praxe módních stylistů a návrhářů prověřené tipy by určitě měly fungovat i na vaší postavě!

Sama sobě nejlepší stylistkou
Zdroj: Víte, co na sebe?