Syn závislý na mobilu

Syn závislý na mobilu

Syn Romany (33) má problém se závislostí na mobilu. Tenhle průšvih se týká asi nás všech, děti už bez telefonu nedají ani ránu a hodně jich ani nemá jiný způsob využití volného času.

Dělá mi starosti můj syn. Je mu jedenáct a nedá z ruky telefon. Kvůli covidu a zavřeným školám tráví už od jara většinu času doma. Já i manžel musíme chodit do práce, takže bývá často sám. Postupně se přestal stýkat i s kamarády, se kterými zašel aspoň občas ven na hřiště. Téměř všechen čas tráví na telefonu hraním her a sledováním videí o hrách. Snažíme se mu čas na telefonu omezit, ale stále více to vede k tomu, že s ním pak není řeč, je protivný až zlý. Obávám se, že na tom začíná být závislý. Zároveň ale nevím, jak s tím bojovat, když to vypadá, že i další měsíce bude pořád sám, bez dozoru a bez zábavy.

Odpověď

Milá Romano,

Píšete, že syn začíná být závislý, ale podle příznaků, které popisujete, už pravděpodobně závislý je. To je zlé hlavně proto, že na rozdíl od dospělého, který je závislý (a je jedno, zda se jedná o telefon, alkohol, léky či gambling), si dítě nebude ochotno přiznat, že nějaký problém má. Protože 1) dělají to přece všichni a 2) co má dělat, když je karanténa a musí být doma?

Nevím, zda jste si už zkoušela s chlapcem promluvit. Pokud ano, nezaškodí to zkoušet znovu a znovu. V první řadě ale musíte zůstat úplně v klidu, a začít třeba tím, co negativního nám způsobuje neustálé koukání na modré světlo displeje. Také mluvte o tom, že jde o marketing, že různé hry, nabízené odměny, informace nebo další věci nás strategicky lákají k tomu, abychom se stále vraceli k mobilům a pokračovali tam, kde jsme skončili.

Příklad rodičů?

Během rozhovoru musí být pravidlem, že přístroje, tedy Váš i Vašeho syna, případně další osoby, která se hovoru účastní, budou vypnuté.

Asi první důležitá věc vůbec ale je, jak zacházíte s technologiemi Vy a Váš manžel. Kolik času, který trávíte doma, věnujete svému mobilu či počítači Vy? Dítě se učí nápodobou, ale bohužel nerozezná, respektive je mu jedno, zda Vy na PC doděláváte pracovní resty nebo brouzdáte po sociálních sítích. Takže je na Vás, abyste nejprve omezili svůj čas na displejích.

V každém případě je potřeba hledat i další řešení, bez ohledu na to, zda technologie jsou nebo nejsou i Váš problém, coby rodičů.

Syn je naštěstí stále ve věku, kdy na něj platí příkazy a zákazy. Stanovte mu tedy místo a čas, kdy telefon může a nemůže používat. Ano, bude velmi nepříjemný, otravný a ve špatné náladě, ale to patří k odvykacímu stavu a Vy to bohužel budete muset vydržet. Samozřejmě, že čas syna strávený na mobilu musíte omezovat postupně a po malých úsecích.

K tomu stanovte nějaké důsledky za porušení pravidel, které se ovšem nebudou týkat mobilu, tedy že mu zakážete celou sobotu na něj sáhnout. Následky musí být jasné, například v podobě úklidu nebo něčeho, co na něj platí, a Vy je musíte důsledně dodržovat.

Syn a zkouška života bez technologií

Nicméně asi nejlepší řešení je, ukázat dítěti, jaké je to být bez technologií a co všechno se dá zažít. Budete tomu asi muset zpočátku věnovat i svůj čas, ale důvěřujte tomu, že jdete správnou cestou. Vymyslete třeba výlet na víkend, návštěvu aquaparku, zajděte na minigolf nebo cokoli jiného, dnes už je velký výběr toho, co se dá dělat.

Nebo zkuste zavést „pravidlo čerstvého vzduchu“. Pokud bude syn třeba hodinu na mobilu, povinně se pak půjde na 15 minut projít. Vyčistí mu to hlavu a venku se může pořádně vyvztekat.

V současnosti bohužel ještě neexistují zařízení, která by se věnovala odvykání právě této závislosti, navíc u dětí. Obávám se, že do budoucna to bude potřeba, protože vztah našich dětí k technologiím se skutečně stal patologický.

Každopádně můžete osobně zajít do některého terapeutického střediska, třeba právě takového, které je specializováno na závislosti, kde Vám mohou krok po kroku poradit, co vše můžete udělat.

Přeji hodně štěstí v tomto nelehkém úkolu.

JB