Tajemné síly naší dnešní psychiky

Tajemné síly naší dnešní psychiky

Tajemné síly a moderní neurovědu, psychiatrii a psychologii už si mnoho z nás vůbec nespojuje. Přesto zůstává stále víc toho, co o mozku a jeho činnosti nevíme než toho, co víme. A věci mezi nebem a zemí máme přímo ve své hlavě.

Vypadá jako vlašský ořech, obsahuje 100 miliard nervových buněk a váží 1,3 až 1,4 kilogramu. A spotřebuje nejvíc kyslíku a čtvrtinu celkové energie organismu. Jak náš mozek funguje, jak se rodí myšlenky, vytvářejí zkušenosti, sny a vzpomínky, to asi úplně přesně nikdy nepochopíme.

A tak zůstávají tajemné a skryté síly, které se snažíme objevit a vysvětlit. Psychiatr Radkin Honzák skvěle vystihl podstatu, když řekl. „Jde o to, kdo je jak moc praštěný a komu to už přerůstá přes hlavu. Každý z nás něco jiného říká, něco jiného dělá, něco jiného si myslí, něco jiného chce a něco jiného skutečně potřebuje. A když se mu to moc nerozbíhá, je takzvaně normální. A i když se to začne rozbíhat, jde o to, jestli tím daný člověk škodí sobě nebo jiným.“

Síla magického myšlení

Magické myšlení je to, které věří na pohádky, na nepodložené rituály a na „co když“. V dětství je normální, ale zůstává s námi až do dospělosti. A pokud racionalita z nějakého důvodu selže (třeba vlivem akutního ohrožení nebo traumatu), naskočí instinktivní a pudové mechanismy a rozum vypne. Ovšem v nouzi jsou všechny cesty dobré, i ty zdánlivě magické. Protože tam, kde je víra, a třeba i víra falešná, dokáže se organismus až zázračným způsobem vzpamatovat.

Tajemné síly našeho mozku

Není mozek jako mozek. Někdo lépe zvládá matematiku jiný cizí jazyk. A pak jsou tu schopnosti, které už neumíme využívat, jak jsem například zmínila v článku Co máme v genech, aniž o tom víme – Magazín Portál ženy (portalzeny.cz). Naši předci například uměli vyčuchat vodu! Jde hlavně o to, k čemu svůj mozek trénujete.

Magie pozitivního myšlení

Pozitivní myšlení má sice svou sílu, ale v našem současném světě spíš tu marketingovou. Přesto lze mozek vycvičit a zvládnout, aby naši mysl nezavalovaly zbytečné negativní myšlenky. Buddhističtí mnichově dokážou své soustředění vycvičit tak, že je opravdu nevyrušíte ani tehdy, když kolem nich děláte hluk.

Samozřejmě, že pozitivní myšlení funguje! Když něčemu věříte, dokážete se posunout. Vědci udělali zajímavý pokus. Existuje meditace Sa-ta-na-ma. Provádí se tak, že každý prst postupně přitisknete ke špičce palce. Na „sa“ se palce dotkne ukazováček, na „ta“ se dotkne prostředníček, na „na“ prsteníček a na „ma“ malíček. Prstové cvičení se opakuje stále dokola asi 12 minut. Vědci vzali pár staříků z domova seniorů a přesně toto cvičení s nimi prováděli 6 týdnů. Ti, kdo této meditaci věřili, měli výrazně lepší prokrvení v částech mozku zodpovědných za myšlení. U těch, kdo cvičení považovali za hloupost, k prokrvení nedošlo, přestože techniku opakovali úplně stejně jako první skupina. Takže jsme zase u toho, něčemu věřit.

A co se týče meditativního cvičení pomocí prstů, pár technik pro začátek se můžete naučit zde Léčivá síla | e-magazín Portál pro ženy.cz (portalprozeny.cz).

Tajemné síly spánku a sny

Odjakživa lidé věří, že sny něco znamenají. A věří tomu i velká většina vědců. Je potvrzeno, že některé vynálezy byly objeveny ve snu a bez snů nejsme schopni dlouhodobě fungovat v bdělém stavu. Francouzští vědci provedli experiment, kdy nechali kočky spát na soklech vyčnívajících z vody. Během lehkého spánku bylo vše v pohodě, ale jakmile nastala ona hlubší spánková fáze, ve které se zdají sny, kočky spadly do vody. To je okamžitě probudilo a vylezly si zpátky na soklík. Jenže jejich sny se tak podařilo „vygumovat“. V důsledku toho se kočky staly agresivními, přestaly dbát o čistotu, přestalo je zajímat, co se kolem nich děje.

To je dostatečně významný důkaz důležitosti snů, i kdyby neměly i další funkce, které mají. Třeba že si ve snech dořešujeme některé své problémy, odžíváme si emoce a jak už bylo řečeno, ve snu můžeme vyřešit i věci, nad kterými už dlouho hloubáme.

A předtuchy?

Skvělý citát z knihy německého spisovatele říká: „… psychiatři končí tam, kde duše teprve začíná.“ A na tom bezpochyby kus pravdy je.

Psychiatrie je věda, která má jen minimum objektivních dat, se kterými může pracovat. Ale snaží se!