Vánoční kaktus. Stále kvetoucí druh

Vánoční kaktus. Stále kvetoucí druh

Vánoční kaktus nebo jakýkoli jiný typ kaktusu si můžete vyrobit jako věčně kvetoucí odrůdu. Ten můj je poskládaný z hvězdiček. Je na něj potřeba opravdu hodně trpělivosti, ze zkušenosti mohu říct, že během tvorby děti odpadají. Takže je to spíš na vás.

Postup výroby

V první řadě si připravte:

  • oblíbený květináč, ideálně jednobarevný
  • polystyrenovou kouli o velikosti, která přesně „sedí“ do zvoleného květináče
  • světlé kamínky
  • barevné papíry (2 až 3 typy zeleného odstínu, červený, růžový, oranžový a žlutý)
  • hromadu špendlíků, tužku, pravítko a nůžky

Náš vánoční a věčně kvetoucí kaktus se skládá zhruba ze 70 papírových dílů, proto jsem o nezbytné trpělivosti již mluvila.

Velikost jednotlivých „listů“, respektive bodlinek, ale i květů je na vás. Důležité je, že si z nich vystříháte hvězdičky ve 2 až 3 velikostech, které poskládáte a různě navrstvíte (viz obrázek).

vánoční kaktus

Můj kaktus tvoří vždy 2 druhy zelené, vnější hvězdička je asi o 3 až 5 milimetrů menší. Tyto 2 odstíny zelené opakuji na celém povrchu kaktusu. Ale můžete si vyrobit ještě jednu další větší nebo menší hvězdičku a používat skládanku ze tří kousků.

To je pěkné u květů, které si namixujete z barevných hvězdiček. Ze 2 hvězdiček nebo ze 3, v kombinacích žlutá – oranžová – červená, červená a růžová, a všech dalších možných. Je na vás, zda budou květy stejně barevné nebo vám na tomto kouzelném kaktusu vyraší různé druhy kvítků.

Krok za krokem

Vlastně vše už bylo řečeno. Začnete tím, že si nakreslíte šablony hvězdiček různé velikosti a překreslíte si je na barevné papíry. Potom je vystřihnete a podle obrázku přeložíte, vždy okraj k protilehlé straně. Barevné hvězdy do sebe vložíte, vždy menší do větší, a ve středu propíchnete špendlíkem, který pak zapíchnete i do polystyrenové koule.

Někdo používá pro uchycení tavnou pistoli, ale varianta se špendlíky se mi zdá jednodušší a více odolná vůči opadávání.

Na závěr květináč vysypete bílými kamínky a kaktusovou kouli do nich posadíte.

Myslím, že za tu námahu to stojí. Náš vánoční kaktus kvete nepřetržitě už 3 roky!