Výměra, komfort a kvality bydlení

Výměra, komfort a kvality bydlení

Výměra komfort nezaručí, ačkoli se optimální bydlení na první pohled může zdát těsně spjaté s rozlohou bytu či domu. Tak tomu ovšem v žádném případě není! Jsou sice stanoveny limity pro ideální výměru bytu, ale velikost zdaleka není jediným ukazatelem dobrého bydlení.

Každopádně o výměře bytu si povíme, stejně jako o možnostech úprav vnitřních příček či o co nejlepším rozvržení místností v prostoru, který máte k dispozici.

Velikost bytu komfort nezaručí

Velkorysá výměra bytu ani ohromující rozloha domu určitě nejsou zárukou spokojeného a komfortního bydlení. Dobrý byt určují především jeho funkční dispozice, tedy promyšlená vazba místností optimální velikosti.

Výměra bytu by měla odpovídat jeho kategorii.

Garsoniéra potřebuje 30 až 35 m2, i když v současné době se bohužel staví bytové komplexy s garsonkami o ještě menší rozloze.

Byt 2+kk dokáže na ploše cca 42 až 48 m2 poskytnout velmi uspokojivý komfort. Výměra ložnice pro dvě osoby si vystačí s 12 m2 a zbude vám ještě dost velká plocha na obytnou a kuchyňskou část.

Naopak byt 2+1 potřebuje alespoň 50 až 65 m2, aby pokoje byly dostatečně velké.

Pěkný třípokojový byt by měl mít rozlohu 75 až 80 m2 a čtyřpokojový pak 90 až 100 m2. Metry navíc samozřejmě zvyšují cenu bytu, zdaleka ne vždy však jeho kvalitu.

Normy neplatí, doporučení zůstávají

Dnes se již nesetkáte s normami pro výměru jednotlivých místností, ale jako doporučení mají tato čísla přeci jen svou váhu.

 • Obytné místnosti by nikdy neměly být menší než 8 m2 a nižší než 2,65 m. Určitě je nezbytné, aby místnost měla okno.
 • Pro obývací pokoj bez jídelní části se doporučuje výměra alespoň 16 m2 v malém bytě, 18 m2 v bytě 3+kk až 4+1 a 20 m2 ve větších bytech.
 • Kuchyně se stolováním by měla mít velikost 6 m2 v malém bytě, 10 m2 ve středních bytech a od 12 m2 ve velkých bytech.
Výměra
Výměra
 • Obývací pokoj a kuchyň by neměly mít menší šířku než 3,3 m.
 • Ložnice s jedním lůžkem musí mít rozlohu minimálně 8 m2 a šířku 1,95 m, ložnice s dvojlůžkem potřebuje 12 m2 se šířkou 2,4 m.

Novostavby nezaručují už vůbec nic

Je opravdu překvapující, jak často nejsou v novostavbách splněny základní požadavky pro alespoň minimální komfort bydlení. Místnosti jsou často příliš úzké a nedostatečně osvětlené, v prostorách nenajdete místo pro vestavěné skříně, chodba je příliš úzká pro umístění věšáčků, natož pak botníku, a mnoho dalších věcí. Do nového, leč nešťastně vyřešeného 3+kk se vám mnohdy nevejde ani zdaleka všechen nábytek, který jste měli v bytě menší velikosti.

Dlouhodobé trendy a nadčasové kvality

Ačkoli formy současného bydlení jsou velmi rozmanité, lze vysledovat určité celospolečenské trendy, které ovlivňují jak výměru, tak i uspořádání místností. Patří sem zejména propojení všech obytných funkcionalit do jediného společného prostoru.

S tím souvisí rostoucí nároky na rozlohu bytu a na jeho osvětlení. V důsledku dochází ke stálému zmenšování ložnic nebo jejich úplné odstranění například ve prospěch dětských pokojů nebo prostě pro zvětšení hlavní obytné plochy.

Obdobný trend sledují i rodinné domy, kde se dětem zmenšují jejich soukromé pokojíky a nahrazují se společnou hernou či pracovnou.

Pokud se chystáte vybírat nové bydlení nebo provádět velkorysou rekonstrukci, měli byste mít na paměti, které kvality bytu jsou dnes v popředí.

Ukazatele nadčasové kvality bytu

 • velkorysé vstupní prostory
 • minimum nepoužitelných a tmavých chodeb
 • šatna nebo komora v blízkosti vstupu
 • absence průchozích místností
 • dostatečné množství denního světla
 • orientace ke slunným světovým stranám
 • balkon nebo lodžie, případně terasa
 • atraktivní výhled

Změna příček? Rozhodně ano!

Bourání příček je nejčastější stavební úpravou ve starších nemovitostech. A jsou k tomu dobré důvody. Zbouráním některých zdí spolu s vybudováním nových, ale v jiné pozici, může na daném půdorysu vzniknout byt odlišné kategorie a výrazně vyšší kvality.

Výměra

Správné rozdělení prostoru mezi jednotlivé místnosti je totiž pro komfort bydlení klíčové. A asi sami tušíte, jaké výhody má velkorysý prostor. Propojuje funkce jednotlivých místností, zajistí více denního osvětlení, ale hlavně působí blahodárně na duši. V rozlehlém interiéru se vám lépe dýchá a cítíte se mnohem více uvolnění a optimističtí, než pokud jsou v bytě tmavé a stísněné místnůstky.

Více prostoru znamená zkrátka více prostoru pro kreativitu a osobité vyjádření!