Zahrádka na začátku jara

Zahrádka na začátku jara

Zahrádka na začátku jara je především o předpěstovávání, výsadbě a boji proti škůdcům. Pro zahradníky nastává rušné roční období, které je ovšem plné odměn!

Je jaro! Sluníčko svítí, bohužel teploty pro růst rostlinek úplně ideální nejsou. Na druhou stranu, oproti loňskému roku, vláhy je letos dostatek. Poupata rozkvétají, stromy i tráva se zelenají, takže pro nadšence do zahradničení je práce dost a dost.

Zahrádka na jaře znamená dlouhý seznam činností. Jaké jsou priority?

Semena by měla být zasetá, měla by být vysazená zelenina a květinám a trávníkům by měla být věnována první náležitá péče v podobě sekání a hnojení.

Připravte si závěsné květinové košíky

Pokud máte v oblibě zavěšené rostliny volně splývající k zemi, zasejte rostlinky do závěsných květináčů a nechte je několik týdnů ve skleníku nebo na verandě, než je vystavíte ven. Založení rostlin v předstihu povzbuzuje kořeny, aby vyrostly a zvýšily svou toleranci vůči suchu, takže budou odolnější, i když deště bude jen málo.

Zahrádka a fazole

Je nejvyšší čas připravit si fazole sebrané z loňských lusků a nechat je naklíčit. Stačí 5 dní ve stále vlhké vatě a přímo z ní vám vyraší až 20 centimetrů dlouhé výhonky! Fazole jsou skvělé právě tím, jak rychle rostou, a když jim připravíte podpěru (třeba v podobě křížených drátů), okamžitě vám vytvoří zástěnu nebo zakryjí místa, která nejsou na pohled pěkná.

Pusťte se do mulčování

Mulčování zadržuje v půdě vlhkost a zlepšuje její strukturu, a dokonce potlačuje růst plevele. Pokud půdu překryjete kompostem, semena přistávajících plevelů nepřijdou do styku s půdou, což v kombinaci s nedostatkem světla znamená, že nenaklíčí a nevyrostou. Ideální vrstva mulče je okolo 5 centimetrů.

Zalévejte, zalévejte a zalévejte

Spotřeba vody vás nesmí odradit, protože pokud chcete, aby se vaše zahrádka zelenala, je nutné investovat. Zejména rajčata, okurky či cukety jsou na nedostatek vláhy velmi citlivé. Vždy se ujistěte, že půda kolem rostlin zůstává vlhká a dávejte pozor na to, abyste zalévaly přímo rostlinky, nikoli jejich listy!

Zahrádka a boj se škůdci

Boj se škůdci rostlin je především o jejich pravidelné kontrole. Hlídejte spodní strany listů a záhyby ve stoncích, zkrátka všechna těžce přístupná místa, kde se nežádoucím tvorečkům daří nejlépe. Jakmile je objevíte, na trhu je už k dispozici mnoho prostředků, které zabrání škůdcům způsobem šetrným k životnímu prostředí a aniž by došlo k poškození rostlin.

Zahrádka a trávník

Na trávník začněte nanášet letní hnojivo bohaté na dusík, abyste podpořili růst travních listů. Květen či červen jsou ta nejlepší roční období, protože delší denní světlo a teplejší půda vytvářejí ideální podmínky pro růst trávy. Po posečení trávníku jej vždy pohnojte, a vaše travnaté plochy budou celé léto přímo vybízet k posezení či poležení.

Pěstujte náprstníky

Vysoké, nápadné a půvabné náprstníky jsou perfektní rostlinou pro první velkou a barevnou ozdobu zahrádky. Rostou velmi rychle, prakticky v jakékoli půdě a na jakémkoli místě. Dorůstají až 2 metrů a samy o sobě vypadají úžasně. Efekt ovšem můžete ještě zvýšit, pokud budete náprstníky pěstovat vedle živého plotu nebo v kruhu kolem již vzrostlého stromu.

Náprstníky jsou obvykle dvouleté a můžete s nimi zažít spoustu dobrodružství. Občas se druhý rok objeví i na jiných místech, kde se vám možná také zalíbí. Ale hlavně! Nové rostliny se obvykle liší od rodičů, což může vést k vzrušujícím objevům!

Jarní zahrádka zkrátka znamená hodně práce, takže pokud jste ještě nezačaly, je nejvyšší čas!

náprstníky