Základní výbava pro miminko

Základní výbava pro miminko

Základní výbava pro miminka do postýlky by měla být především pohodlná, bezpečná a zdravotně nezávadná. Podívejte se, jak by měla vypadat výbava postýlky pro miminko, na co myslet při nákupu dětského ložního prádla a na co nezapomenout.

Základní výbava do dětské postýlky 

Miminko se ve své postýlce musí cítit pohodlně a v bezpečí. Pořiďte si tedy kvalitní matraci, nepropustnou podložku, zavinovačku, prostěradlo a dětské povlečení, měkkou a hřejivou deku, která nepouští chloupky, ochranný mantinel, límec, relaxační válec i hnízdečko pro miminko. Pokud rádi šijete, podívejte se, jak ušít mantinel do postýlky. Hodit se vám bude i monitor dechu a dětská chůvička. Alternativou dětské postýlky bývá kolébka, košík, lehátko a kočárek. Kvalitní a zdravotně nezávadné materiály mají certifikát OEKO-Text pro děti do 3 let.

Vsaďte na kvalitní materiály

Na kvalitní matraci dejte nepropustný chránič matrace nebo nepropustné prostěradlo. Zabrání prosáknutí kapaliny do matrace i ušpinění a dá se prát při teplotě 95 °C. Nejčastější velikosti matrací a chráničů jsou 90 × 40 cm do kolébky a kočárku, 60 × 120 cm do standardní postýlky a rozměr 70 × 140 cm do větší dětské postýlky. Materiál by měl být vyrobený ze zdravotně nezávadných látek a barev, dostatečně prodyšný, měkký a s dobrou termoregulací. Do základního vybavení pro miminko patří i ručníky, osušky, žínky a bryndáky, které budete používat každý den. Měly by být příjemné na dotyk a šetrné k dětské pokožce.

Zavinovačka a lůžkoviny 

Zavinovačky se liší materiálem a způsobem zapínání. Nejčastější je 100% bavlněné plátno v kombinaci s látkou minky. Zavinovačka je opatřena svazovacími šňůrkami nebo suchým zipem. Miminko by mělo v prvních týdnech cítit pocit těsnosti, tak jako tomu bylo zvyklé u maminky v bříšku. V prvních měsících života miminka budete více využívat měkké a hřejivé deky. Od 1 roku už se bez kvalitních lůžkovin neobejdete. 

Ideální přikrývky a polštáře do postýlky jsou vyrobené z dutého vlákna. Jsou lehké, prodyšné, vhodné pro alergiky, dají se vyprat a využít celý rok.