
Kdy je nejlepší čas na detoxikaci
Tělo nám obvykle samo naznačí, kdy se pustit do detoxikace. Ale jak dlouhodobě udržet tělo bez škodlivých látek? Kdy detox dává smysl, a kdy se ho naopak vyvarovat?

Terapeutická síla vody
Terapeutická síla vody, kterou působí na lidský organismus, je známá už od starověku. Pozitivní vliv vody využívali již starověcí Egypťané, Peršané, Řekové a Římané, kteří na místech s léčivými prameny zakládali lázně. Koupání v pramenité vodě předepisoval svým pacientům i nejslavnější lékař té doby Hippokrates. Terapeutická síla vody byla pro moderní svět znovuobjevena českým přírodním léčitelem Vinzenzem Priessnitzem, který pocházel z Jeseníku a díky pramenité vodě vyléčil sám sebe ze smrtelného úrazu. Následně začal promýšlet léčebné metody související právě s vodou a vodními prameny. Stejně tak německý kněz Sebastian Kneipp započal s výzkumem a budováním své jedinečné léčebné metody poté, co se díky pravidelným koupelím v ledové vodě Dunaje uzdravil z tehdy neléčitelné tuberkulózy. Hydroterapie, tedy léčba vodou, stojí na odkazu zmíněných osobností dodnes. Blahodárný vliv vody na tělo i mysl je využíván k prevenci různých onemocnění, k léčbě akutních i chronických obtíží, je podpůrnou metodou rehabilitace a skvěle se hodí k relaxačním účelům. Terapeutická síla vody v praxi V současné době se využívá nejčastěji teplota vody, přesněji řečeno střídání studených a teplých podnětů, které je doplněno mechanickým působením, tedy využíváním různých tlaků vody od bublinek přes střední až silný proud. Tímto způsobem dochází ke zvýšení prokrvení a nastartování oběhové soustavy, kdy krev začne mnohem efektivněji distribuovat kyslík a živiny do buněk, […]

Co máme v genech, aniž o tom víme
Mozek je v neustálé přestavbě a mění se. A pokud nějakou schopnost přestaneme využívat, zakrní či zcela zmizí. Jiné, potřebnější, schopnosti naopak sílí.

Přecitlivělost není slabost
Že přecitlivělost není slabost tvrdí například psychoterapeutka Ilse Sand, která sama sebe považuje za velmi citlivou a zabývá se tipy, co mohou citliví lidé dělat, aby se jim lépe dařilo.

Masáž ucha – lepší než sto doktorů
Řečeno s velkou dávkou nadsázky… Ale masáž uší působí opravdu blahodárně, stejně jako například masáž chodidel. Když vás něco bolí, vyzkoušejte každodenní masáž uší.

Milujeme své muže, ale…
V poslední době se sešlo v rámci ženského klanu bez jakékoliv spojitosti několik informací na téma „fakt ho mám ráda, žiju s ním už tolik let, ale cítím se hrozně sama a opuštěná“.

Sladkou cestou do deprese
S depresí souvisí kde co. Málo pohybu, hormonální změny, změny počasí, dlouhodobý stres, ale také to, co jíte. Jídlo může být dokonce hlavním spouštěčem psychické nerovnováhy.

Křečové žíly mohou ohrozit váš život
#MDWORKS Křečové žíly určitě znáte. Způsobuje je onemocnění nazývané trombóza a trpí jimi mnoho lidí. Věděly jste ale, o jak vážný zdravotní problém jde? Někdy mohou být následky dokonce fatální.

Je důležité o hemoroidech mluvit
#MDWORKS Že hemoroidy a onemocnění konečníku představují ve společnosti tabu, je problém. Lidé totiž často trpí „tiše“, podceňují svůj stav a nevyhledají včas odbornou pomoc.

5 věcí, jak se v domácnosti nezbláznit
Ještě předtím, než se Petře přihodil onen úraz na pokračování, zamyslela se nad tím, jak se jako žena v domácnosti nezbláznit. Pokud jste na tom podobně, inspirujte se zkušenostmi z praxe.

Nevěřte všem mýtům o jídle
Nevěřte všem mýtům, které se říkají o jídle a co koluje na internetu. Asi bychom si měly své představy pěkně rychle srovnat. Vypadá to, že vše je úplně jinak, než se zdálo. Je toho hodně, co se o potravinách dnes už ví, akorát mezi lidmi tyto informace ještě nejsou rozšířeny. A tak mýty bohužel zůstávají v platnosti.

Léčba stromy na jaře
Léčba stromy samozřejmě není zdaleka jen o tom, že je budete objímat nebo se mezi nimi procházet. Detoxikačním a léčebným účelům skvěle poslouží také listy, kůra nebo jehličí.

Přestaňte se pořád omlouvat
Přestaňte se omlouvat tam, kde to není nutné. Omluva je sice slušnost, ale kdybychom se omlouvaly za vše, za to, jaké jsme nebo jakou máme náladu, opravdu bychom nedělaly nic jiného.

Asertivita III. Jana Neusarová, PhD.
Asertivita je charakterizována jednoduchým, jasným a přehledným sdělováním a požadováním během verbální komunikace. Na závěr minulého povídání jsme se věnovaly asertivním právům a kontextu, ve kterém se komunikace odehrává. Zmínily jsme také, že záleží na typu osobnosti lidí, kteří spolu komunikují.

Acylpyrinem proti Covidu
Kyselina acetylsalicylová a léčivé přípravky na její bázi, jako je například známý český Acylpyrin, hrají důležitou roli při mírnění symptomů nemoci covid-19. Co je ale zajímavé, nejspíš pomáhají i předcházet vážnému průběhu nemoci. #mdworks

Gesta podle příruček? Ne! CIA radí
Gesta, mimika, neverbální komunikace… kolik jen knih a příruček bylo na toto téma sepsáno? A … Kolik z toho, co najdete, je vlastně pravda?

Syn závislý na mobilu
Syn Romany (33) má problém se závislostí na mobilu. Tenhle průšvih se týká asi nás všech, děti už bez telefonu nedají ani ránu a hodně jich ani nemá jiný způsob využití volného času.

Co o vás prozradí čmáranice
Co o vás prozradí nevinné malůvky? Při nudných poradách a prezentacích nebo při telefonování si čmáráme na papír, do notesů a poznámkových bloků. Možná vás překvapí, že se z těchto náhodně vytvářených obrázků dá i něco vyčíst. Podle psychologů se při kreslení dostáváme do svého podvědomí a odkrýváme své myšlenky, tajné touhy či svá trápení.

Stromy, které léčí
Stromy se odjakživa používají k načerpání energie a harmonizaci organismu. A různé druhy stromů vám pomohou s různými fyzickými i psychickými potížemi.

Když duše uklízí
Když duše uklízí, obvykle je to formou snů. Zkuste se alespoň na chvíli ponořit do svého nitra a zaposlouchejte se do toho, co se vám snaží duše prostřednictvím snů říct.

Asertivita II. Jana Neusarová, Ph.D.
Asertivita je soubor efektivních komunikačních pravidel, která můžete uplatnit kdekoliv a kdykoliv. Nicméně užívání asertivních technik má i svá úskalí, na která je potřeba dát si pozor.

Jana Neusarová, Ph.D. Asertivita I.
Jana Neusarová pracuje jako vysokoškolská pedagožka na Univerzitě Jana Amose Komenského. Její článek o asertivitě může být vaší další inspirací na poli tohoto způsobu komunikace.

Láska v době korony. Dostává zabrat
Láska v době korony a související karantény dostává pořádně zabrat. Původně jsem tento článek psala v červnu. Podle toho, jak se situace vyvíjí, jde o téma stále aktuální.

Umíte efektivně rozložit své síly
Zkuste si otestovat, zda svému tělu věnujete alespoň některé chvilky, kdy si může oddechnout. A nemusí to být rovnou formou relaxace či meditace, tělo si dokáže odpočinout v různých chvílích běžného života.

Měla by dcera doma pomáhat?
Jana (36) se ptá, zda by její 10ti letá dcera měla pomáhat v domácnosti. S manželem se na výchově neshodnou, pro něj je dcerka princezna, ze které prý její maminka chce dělat „služku“.

Jaké jsou vaše silné stránky?
Ne, opravdu to není tak, že žádné silné stránky nemáte. Každá z nás je má a každá z nás v něčem vyniká. Může to být v síle osobnosti, v tom, jak umíte inspirovat druhé nebo například v pohodě, kterou kolem sebe šíříte. A věřte, že silnou stránkou se může stát i vaše nepozornost či nerozhodnost. Jaké jsou tedy vaše přednosti? Otestujte se a zjistěte, v čem jste dobrá právě vy, a co vám naopak činí potíže.

Duševní nemoc maminky dítěte
Pokud se potýkáte s psychickými potížemi, možná máte vy sama nebo vaše okolí strach, že nejste pro své dítě dost dobrou mámou. Je tomu opravdu tak? A co s tím můžete udělat?

Přidejte předsevzetí, která dodržíte
Ještě je čas, nový rok teprve začal. A ať už jste si nějaká předsevzetí do roku 2021 daly nebo ne, zde jsou taková, která určitě dodržíte. Pro blaho svého těla i duše.

Hlas je ozvěnou duše. Poznejte ho
Hlas je ozvěnou naší duše, a s tímto tvrzením souhlasí i vědci! Tón hlasu je prý dokonce daleko důležitější než slova, která volíte! Co všechno se dá během jediné vteřiny z hlasu „vyčíst“? Odhalí inteligenci Máte vysoký hlas? Lidé si obvykle vysoký a pisklavý tón hlasu spojují s nervozitou, labilitou a dětinskou povahou. Pokud vás příroda obdařila tímto typem hlasu, zkuste ho při důležitých schůzkách či poradách raději posadit trochu níž. Pak budete působit kompetentně a důvěryhodně. Pozor ale, aby tón zase nebyl příliš hluboký. Ten na uši působí vyloženě hrozivě. Takzvaní „bručouni“ vyzařují konfliktnost a tvrdošíjnost, což by se lidem okolo vás nemuselo zamlouvat. Odkryje temperament Každý máme povahu jinou, ale hlas je ozvěnou i našeho temperamentu! Na základě posledních výzkumů bylo zjištěno, že společenští a extrovertní lidé mluví rychleji a hlasitěji, zatímco samotáři se vyjadřují tiše a rozvláčně. Podle psychologů jsou mluvkové, kteří drmolí jednu větu za druhou, považováni za sebevědomé (až sebestředné). Tichým lidem odborníci doporučují, aby si každý den nahlas četli. Tím si hlas upevní, a zároveň naženou potřebnou rychlost (ideální prý je zhruba 150 slov za minutu), a ta se jim pak bude hodit při běžném vyjadřování. Každodenní trénink vás také naučí pohotovosti a koncentraci. Prozradí dokonce i […]

Lékaři jsou na tlouštíky zlí
Lékaři jsou skutečně na obézní pacienty mnohdy dost hrubí. Chovají se k nim většinou hůř než k ostatním pacientům. Svým způsobem je to pochopitelné, ale rozhodně by to tak být nemělo.

Psychologie pohybového jazyka gaga
Psychologie a pohyb. Pohyb jako uvolnění těla a pocitů. Uvolnění sama sebe a umění sama sebe cítit. A umění nemít vše úplně pod kontrolou. To všechno je pohybový jazyk gaga.

Zkoušky vztahu jsou tu celý život
Zkoušky vztahu, partnerského či manželského, nás během života potkávají neustále. Jsou tu ale poměrně typické zátěžové situace, kterými váš vztah s partnerem může projít.

Léčba zimního smutku smutkem
Léčba zimního smutku začíná být akutním problémem právě teď. Počasí se změnilo, teploty klesly, a i ve městech je občas vidět sníh. Co na to naše psychika?

Máte ženský nebo mužský mozek?
Máte ženský nebo mužský mozek? Tedy, myslíte spíš způsobem, který je typický pro ženy nebo pro muže? Zjistěte to! V žádném případě nejde o to, že pokud myslíte jako muž, ubírá to vaší ženskosti. To ani náhodou! Mužům obvykle lépe funguje levá hemisféra, ženy umějí efektivně využívat obě dvě. Muži bývají lepší v technických oborech a ženy jsou kreativnější.

Chcete-li být zdravá, nebuďte kyselá
Chcete-li být zdravé, asi si myslíte, že je pro to potřeba udělat spoustu věcí. To je sice pravda, ale jsou tu určité priority. Pokud se například zbavíte překyselení, vyřeší to několik potíží najednou.

Buďte „jiná“, buďte úspěšná
Buďte „jiná“ a jedinečná! Využijte své originality k dosažení úspěchu. Pokud se cítíte „jiná“, může to být vaše plus. Záleží na úhlu pohledu a na tom, co se svým životem uděláte. V dnešním světě, ať už děláte cokoli, nejdůležitější je nepodlehnout stresu, panice a tlakům okolí. Pokud zůstanete klidná a svá, zvládnete mnohem víc, než si myslíte.

Čerpejte sílu z drahých kamenů
Čerpejte sílu z kamenů, kterými nás příroda obdařila. Napadlo vás někdy, že s kameny je to vlastně stejné jako s bylinkami? A že naši předkové je běžné používali k uzdravování?

Pokud máte depresi, pozor na jídlo
Pokud máte depresi, možná vás překvapí, že vám může pomoci změna jídelníčku. Na depresi je využijte všech dostupných rad, které ji pomohou zmírnit.

Lháři podle zvěrokruhu
Lháři podle zvěrokruhu? Tak to je velmi zajímavá otázka a výzva. Občas lžeme všechny, faktem je, že někteří lidé lžou víc. A prý se to dá poznat podle toho, ve kterém znamení zvěrokruhu se narodili. Schválně si zkuste zjistit, zda je na astrologii v tomto tvrzení spolehnutí. Nebudu říkat, co jsem za znamení já, protože prý lžu, ale bohužel bych řekla, že to celkem sedí.

Jak vyjít se svým puberťáčkem
Jak vyjít s vaším malým děťátkem, které se nyní tolik změnilo? Žádný „puberťaček“, je to pořádný puberťák, se kterým jeho dospívání mlátí ode zdi ke zdi.

V mužském světě. Andrea a Karolína
Jaké jsou ženy, které pracují v typicky mužských oborech? Jak k nim přistupuje okolí a jak se cítí ony samy? Ať už jde o těžký průmysl či vývoj software, dá se vůbec uspět?

Nebuďte oběť! Už prostě ne
Nebuďte oběť. Už ne. Co to vlastně znamená a jak se z role oběti vymanit? Možná to samy znáte, když si říkáte: „Stejně se mi to nepodaří, nezvládnu to, nemůže to vyjít a podobně.“ Přesně takové je myšlení typické pro oběti – nic nemá cenu a všechno je špatně. Není. Ale jak z toho ven? Zůstáváte-li v roli oběti, pravděpodobně stále řešíte, proč něco nejde. A to je potřeba změnit!

Proměňte ranní shon ve cvičení jógy
Proměňte ranní shon, a nejen ten. Všechny všední a každodenní aktivity se dají změnit ve cvičení jógy! Ráno ve sprše, na židli v práci, během vaření večeře… Pokud nejste ten typ, který se rád sejde s ostatními a věnuje se společnému praktikování jógových cviků pod vedením zkušeného lektora, můžete si pohodlně zacvičit jinak. Doma, venku, v práci, zkrátka celý den! Pro začátek můžete změnit svá rána.

Ho´oponopono útěcha duše
Ho´oponopono útěcha duše je stará havajská technika hledání vlastního Já. Dokáže dát našemu životu nový směr a pochopení, učí nás, jak dosáhnout vnitřní svobody a nezávislosti. Základní myšlenkou techniky, která se snaží jako mnoho podobných, dodat pokoj a útěchu naší duši, osvobodit nás od úzkostí a existenciálních otázek, je přijetí naprosté zodpovědnosti za to, co se v našem životě děje.

Malý test, jak zvládáte stres
Malý test… Víte vy sama, jak dobře stres zvládáte? Zvládáte nebo si to jenom myslíte? Nebo nezvládáte, ale chtěla byste zvládat? Odolnost a sílu nervové soustavy máme danou už při narození, ale lze na ní alespoň částečně pracovat. Stojí to za to, nehroutit se při každé maličkosti! Jen je bohužel potřeba vyvinout značné úsilí, aby ke změně došlo.

Zentangle. Jóga pro náš mozek
Zentangle metoda se dá přirovnat k józe. K józe pro mozek, ale také pro duši. Může se pro vás stát terapií, sebevyjádřením, relaxací, nebo čímkoli jiným, co vám dělá dobře. Zentangle je nejenom cesta, jak vytvářet jedinečné a krásné umění, ale také pomáhá redukovat stres, zlepšovat soustředění a být v běžném životě vědomější a všímavější.“

Japonská dieta pro dlouhověkost
Japonská dieta pro dlouhověkost je poměrně běžnou stravou, žádným drastickým programem hubnutí. A výsledek? Pouhá 3 % Japonců má problémy s nadváhou. Možná i proto, že jsou Japonci „dříči“ v každém směru, dokážou se bez problémů i ukázněně stravovat. Japonská dieta pro dlouhověkost je vyvážená, lehká a pestrá. A jak může japonská strava pomoci nám?

Připravte si skutečný elixír mládí
Připravte si skutečný elixír mládí. Možná to není ten kouzelný, který dokáže zastavit čas, ale známe bylinky, co vás dokážou úspěšně omladit a čas alespoň na chvíli obelstít! Stres je jedním ze základních faktorů způsobující stárnutí a nemoci. Bylinkám, respektive látkám, které dopady stresu mírní, se říká „adaptogeny“. A některé bylinky umí zvyšovat odolnost těla vůči zátěži fyzické i psychické.

Abeceda bylinkového zdraví na „U“
Abeceda bylinkového zdraví na „U“ se týká bylinek začínajících tímto písmenkem. Budeme si povídat o netradičních bylinkách, protože, upřímně, kolik bylinek začínajících písmenem „U“ vlastně znáte? A věřte, že je tady na místě vzít „u“ od slova „umět“. Tyto bylinky toho umí opravdu hodně! Navíc jsou krásné, barevné a zajímavé, najdeme tu i rostlinku „masožravku“.

Bylinková magie nebo šílenství?
Bylinková magie byla zejména ve středověku proslulá. 0becně byly dobře známé magické recepty obsahují psychoaktivní rostliny původem z Evropy. Mnoho silných bylin ale postupně upadalo v zapomnění, a to i proto, že mají silné, často nepříjemné a někdy dokonce „temné“ účinky (to platí zejména o takzvaných Nočních bylinách). Ale co vlastně víme o evropských magických bylinách a rostlinách?

Dnešní rodičovství je v krizi
V souvislosti s příspěvkem věnovaným stylům současné výchovy jsou tu také postřehy Anny (42), která dělá chůvu celý život. Nemohla si nevšimnout změn a posunů, které za ta léta ve výchově dětí nastaly. Samozřejmě, společnost se vyvíjí, mění se všechno, nicméně některé věci jsou v kontextu současného rodičovství skutečně znepokojující.

Dnešní rodičovství je v krizi
V souvislosti s příspěvkem věnovaným stylům současné výchovy jsou tu také postřehy Anny (42), která dělá chůvu celý život. Nemohla si nevšimnout změn a posunů, které za ta léta ve výchově dětí nastaly. Samozřejmě, společnost se vyvíjí, mění se všechno, nicméně některé věci jsou v kontextu současného rodičovství skutečně znepokojující.

Bylinková magie nebo šílenství?
Bylinková magie byla zejména ve středověku proslulá. 0becně byly dobře známé magické recepty obsahují psychoaktivní rostliny původem z Evropy. Mnoho silných bylin ale postupně upadalo v zapomnění, a to i proto, že mají silné, často nepříjemné a někdy dokonce „temné“ účinky (to platí zejména o takzvaných Nočních bylinách). Ale co vlastně víme o evropských magických bylinách a rostlinách?

Abeceda bylinkového zdraví na „U“
Abeceda bylinkového zdraví na „U“ se týká bylinek začínajících tímto písmenkem. Budeme si povídat o netradičních bylinkách, protože, upřímně, kolik bylinek začínajících písmenem „U“ vlastně znáte? A věřte, že je tady na místě vzít „u“ od slova „umět“. Tyto bylinky toho umí opravdu hodně! Navíc jsou krásné, barevné a zajímavé, najdeme tu i rostlinku „masožravku“.

Připravte si skutečný elixír mládí
Připravte si skutečný elixír mládí. Možná to není ten kouzelný, který dokáže zastavit čas, ale známe bylinky, co vás dokážou úspěšně omladit a čas alespoň na chvíli obelstít! Stres je jedním ze základních faktorů způsobující stárnutí a nemoci. Bylinkám, respektive látkám, které dopady stresu mírní, se říká „adaptogeny“. A některé bylinky umí zvyšovat odolnost těla vůči zátěži fyzické i psychické.

Japonská dieta pro dlouhověkost
Japonská dieta pro dlouhověkost je poměrně běžnou stravou, žádným drastickým programem hubnutí. A výsledek? Pouhá 3 % Japonců má problémy s nadváhou. Možná i proto, že jsou Japonci „dříči“ v každém směru, dokážou se bez problémů i ukázněně stravovat. Japonská dieta pro dlouhověkost je vyvážená, lehká a pestrá. A jak může japonská strava pomoci nám?

Zentangle. Jóga pro náš mozek
Zentangle metoda se dá přirovnat k józe. K józe pro mozek, ale také pro duši. Může se pro vás stát terapií, sebevyjádřením, relaxací, nebo čímkoli jiným, co vám dělá dobře. Zentangle je nejenom cesta, jak vytvářet jedinečné a krásné umění, ale také pomáhá redukovat stres, zlepšovat soustředění a být v běžném životě vědomější a všímavější.“

Malý test, jak zvládáte stres
Malý test… Víte vy sama, jak dobře stres zvládáte? Zvládáte nebo si to jenom myslíte? Nebo nezvládáte, ale chtěla byste zvládat? Odolnost a sílu nervové soustavy máme danou už při narození, ale lze na ní alespoň částečně pracovat. Stojí to za to, nehroutit se při každé maličkosti! Jen je bohužel potřeba vyvinout značné úsilí, aby ke změně došlo.

Ho´oponopono útěcha duše
Ho´oponopono útěcha duše je stará havajská technika hledání vlastního Já. Dokáže dát našemu životu nový směr a pochopení, učí nás, jak dosáhnout vnitřní svobody a nezávislosti. Základní myšlenkou techniky, která se snaží jako mnoho podobných, dodat pokoj a útěchu naší duši, osvobodit nás od úzkostí a existenciálních otázek, je přijetí naprosté zodpovědnosti za to, co se v našem životě děje.

Proměňte ranní shon ve cvičení jógy
Proměňte ranní shon, a nejen ten. Všechny všední a každodenní aktivity se dají změnit ve cvičení jógy! Ráno ve sprše, na židli v práci, během vaření večeře… Pokud nejste ten typ, který se rád sejde s ostatními a věnuje se společnému praktikování jógových cviků pod vedením zkušeného lektora, můžete si pohodlně zacvičit jinak. Doma, venku, v práci, zkrátka celý den! Pro začátek můžete změnit svá rána.

Nebuďte oběť! Už prostě ne
Nebuďte oběť. Už ne. Co to vlastně znamená a jak se z role oběti vymanit? Možná to samy znáte, když si říkáte: „Stejně se mi to nepodaří, nezvládnu to, nemůže to vyjít a podobně.“ Přesně takové je myšlení typické pro oběti – nic nemá cenu a všechno je špatně. Není. Ale jak z toho ven? Zůstáváte-li v roli oběti, pravděpodobně stále řešíte, proč něco nejde. A to je potřeba změnit!

V mužském světě. Andrea a Karolína
Jaké jsou ženy, které pracují v typicky mužských oborech? Jak k nim přistupuje okolí a jak se cítí ony samy? Ať už jde o těžký průmysl či vývoj software, dá se vůbec uspět?

Jak vyjít se svým puberťáčkem
Jak vyjít s vaším malým děťátkem, které se nyní tolik změnilo? Žádný „puberťaček“, je to pořádný puberťák, se kterým jeho dospívání mlátí ode zdi ke zdi.

Lháři podle zvěrokruhu
Lháři podle zvěrokruhu? Tak to je velmi zajímavá otázka a výzva. Občas lžeme všechny, faktem je, že někteří lidé lžou víc. A prý se to dá poznat podle toho, ve kterém znamení zvěrokruhu se narodili. Schválně si zkuste zjistit, zda je na astrologii v tomto tvrzení spolehnutí. Nebudu říkat, co jsem za znamení já, protože prý lžu, ale bohužel bych řekla, že to celkem sedí.

Pokud máte depresi, pozor na jídlo
Pokud máte depresi, možná vás překvapí, že vám může pomoci změna jídelníčku. Na depresi je využijte všech dostupných rad, které ji pomohou zmírnit.

Čerpejte sílu z drahých kamenů
Čerpejte sílu z kamenů, kterými nás příroda obdařila. Napadlo vás někdy, že s kameny je to vlastně stejné jako s bylinkami? A že naši předkové je běžné používali k uzdravování?

Buďte „jiná“, buďte úspěšná
Buďte „jiná“ a jedinečná! Využijte své originality k dosažení úspěchu. Pokud se cítíte „jiná“, může to být vaše plus. Záleží na úhlu pohledu a na tom, co se svým životem uděláte. V dnešním světě, ať už děláte cokoli, nejdůležitější je nepodlehnout stresu, panice a tlakům okolí. Pokud zůstanete klidná a svá, zvládnete mnohem víc, než si myslíte.

Chcete-li být zdravá, nebuďte kyselá
Chcete-li být zdravé, asi si myslíte, že je pro to potřeba udělat spoustu věcí. To je sice pravda, ale jsou tu určité priority. Pokud se například zbavíte překyselení, vyřeší to několik potíží najednou.

Máte ženský nebo mužský mozek?
Máte ženský nebo mužský mozek? Tedy, myslíte spíš způsobem, který je typický pro ženy nebo pro muže? Zjistěte to! V žádném případě nejde o to, že pokud myslíte jako muž, ubírá to vaší ženskosti. To ani náhodou! Mužům obvykle lépe funguje levá hemisféra, ženy umějí efektivně využívat obě dvě. Muži bývají lepší v technických oborech a ženy jsou kreativnější.

Léčba zimního smutku smutkem
Léčba zimního smutku začíná být akutním problémem právě teď. Počasí se změnilo, teploty klesly, a i ve městech je občas vidět sníh. Co na to naše psychika?

Zkoušky vztahu jsou tu celý život
Zkoušky vztahu, partnerského či manželského, nás během života potkávají neustále. Jsou tu ale poměrně typické zátěžové situace, kterými váš vztah s partnerem může projít.

Psychologie pohybového jazyka gaga
Psychologie a pohyb. Pohyb jako uvolnění těla a pocitů. Uvolnění sama sebe a umění sama sebe cítit. A umění nemít vše úplně pod kontrolou. To všechno je pohybový jazyk gaga.

Lékaři jsou na tlouštíky zlí
Lékaři jsou skutečně na obézní pacienty mnohdy dost hrubí. Chovají se k nim většinou hůř než k ostatním pacientům. Svým způsobem je to pochopitelné, ale rozhodně by to tak být nemělo.

Hlas je ozvěnou duše. Poznejte ho
Hlas je ozvěnou naší duše, a s tímto tvrzením souhlasí i vědci! Tón hlasu je prý dokonce daleko důležitější než slova, která volíte! Co všechno se dá během jediné vteřiny z hlasu „vyčíst“? Odhalí inteligenci Máte vysoký hlas? Lidé si obvykle vysoký a pisklavý tón hlasu spojují s nervozitou, labilitou a dětinskou povahou. Pokud vás příroda obdařila tímto typem hlasu, zkuste ho při důležitých schůzkách či poradách raději posadit trochu níž. Pak budete působit kompetentně a důvěryhodně. Pozor ale, aby tón zase nebyl příliš hluboký. Ten na uši působí vyloženě hrozivě. Takzvaní „bručouni“ vyzařují konfliktnost a tvrdošíjnost, což by se lidem okolo vás nemuselo zamlouvat. Odkryje temperament Každý máme povahu jinou, ale hlas je ozvěnou i našeho temperamentu! Na základě posledních výzkumů bylo zjištěno, že společenští a extrovertní lidé mluví rychleji a hlasitěji, zatímco samotáři se vyjadřují tiše a rozvláčně. Podle psychologů jsou mluvkové, kteří drmolí jednu větu za druhou, považováni za sebevědomé (až sebestředné). Tichým lidem odborníci doporučují, aby si každý den nahlas četli. Tím si hlas upevní, a zároveň naženou potřebnou rychlost (ideální prý je zhruba 150 slov za minutu), a ta se jim pak bude hodit při běžném vyjadřování. Každodenní trénink vás také naučí pohotovosti a koncentraci. Prozradí dokonce i […]

Přidejte předsevzetí, která dodržíte
Ještě je čas, nový rok teprve začal. A ať už jste si nějaká předsevzetí do roku 2021 daly nebo ne, zde jsou taková, která určitě dodržíte. Pro blaho svého těla i duše.

Duševní nemoc maminky dítěte
Pokud se potýkáte s psychickými potížemi, možná máte vy sama nebo vaše okolí strach, že nejste pro své dítě dost dobrou mámou. Je tomu opravdu tak? A co s tím můžete udělat?

Jaké jsou vaše silné stránky?
Ne, opravdu to není tak, že žádné silné stránky nemáte. Každá z nás je má a každá z nás v něčem vyniká. Může to být v síle osobnosti, v tom, jak umíte inspirovat druhé nebo například v pohodě, kterou kolem sebe šíříte. A věřte, že silnou stránkou se může stát i vaše nepozornost či nerozhodnost. Jaké jsou tedy vaše přednosti? Otestujte se a zjistěte, v čem jste dobrá právě vy, a co vám naopak činí potíže.

Měla by dcera doma pomáhat?
Jana (36) se ptá, zda by její 10ti letá dcera měla pomáhat v domácnosti. S manželem se na výchově neshodnou, pro něj je dcerka princezna, ze které prý její maminka chce dělat „služku“.

Umíte efektivně rozložit své síly
Zkuste si otestovat, zda svému tělu věnujete alespoň některé chvilky, kdy si může oddechnout. A nemusí to být rovnou formou relaxace či meditace, tělo si dokáže odpočinout v různých chvílích běžného života.

Láska v době korony. Dostává zabrat
Láska v době korony a související karantény dostává pořádně zabrat. Původně jsem tento článek psala v červnu. Podle toho, jak se situace vyvíjí, jde o téma stále aktuální.

Jana Neusarová, Ph.D. Asertivita I.
Jana Neusarová pracuje jako vysokoškolská pedagožka na Univerzitě Jana Amose Komenského. Její článek o asertivitě může být vaší další inspirací na poli tohoto způsobu komunikace.

Asertivita II. Jana Neusarová, Ph.D.
Asertivita je soubor efektivních komunikačních pravidel, která můžete uplatnit kdekoliv a kdykoliv. Nicméně užívání asertivních technik má i svá úskalí, na která je potřeba dát si pozor.

Když duše uklízí
Když duše uklízí, obvykle je to formou snů. Zkuste se alespoň na chvíli ponořit do svého nitra a zaposlouchejte se do toho, co se vám snaží duše prostřednictvím snů říct.

Stromy, které léčí
Stromy se odjakživa používají k načerpání energie a harmonizaci organismu. A různé druhy stromů vám pomohou s různými fyzickými i psychickými potížemi.

Co o vás prozradí čmáranice
Co o vás prozradí nevinné malůvky? Při nudných poradách a prezentacích nebo při telefonování si čmáráme na papír, do notesů a poznámkových bloků. Možná vás překvapí, že se z těchto náhodně vytvářených obrázků dá i něco vyčíst. Podle psychologů se při kreslení dostáváme do svého podvědomí a odkrýváme své myšlenky, tajné touhy či svá trápení.

Syn závislý na mobilu
Syn Romany (33) má problém se závislostí na mobilu. Tenhle průšvih se týká asi nás všech, děti už bez telefonu nedají ani ránu a hodně jich ani nemá jiný způsob využití volného času.

Gesta podle příruček? Ne! CIA radí
Gesta, mimika, neverbální komunikace… kolik jen knih a příruček bylo na toto téma sepsáno? A … Kolik z toho, co najdete, je vlastně pravda?

Acylpyrinem proti Covidu
Kyselina acetylsalicylová a léčivé přípravky na její bázi, jako je například známý český Acylpyrin, hrají důležitou roli při mírnění symptomů nemoci covid-19. Co je ale zajímavé, nejspíš pomáhají i předcházet vážnému průběhu nemoci. #mdworks

Asertivita III. Jana Neusarová, PhD.
Asertivita je charakterizována jednoduchým, jasným a přehledným sdělováním a požadováním během verbální komunikace. Na závěr minulého povídání jsme se věnovaly asertivním právům a kontextu, ve kterém se komunikace odehrává. Zmínily jsme také, že záleží na typu osobnosti lidí, kteří spolu komunikují.

Přestaňte se pořád omlouvat
Přestaňte se omlouvat tam, kde to není nutné. Omluva je sice slušnost, ale kdybychom se omlouvaly za vše, za to, jaké jsme nebo jakou máme náladu, opravdu bychom nedělaly nic jiného.

Léčba stromy na jaře
Léčba stromy samozřejmě není zdaleka jen o tom, že je budete objímat nebo se mezi nimi procházet. Detoxikačním a léčebným účelům skvěle poslouží také listy, kůra nebo jehličí.

Nevěřte všem mýtům o jídle
Nevěřte všem mýtům, které se říkají o jídle a co koluje na internetu. Asi bychom si měly své představy pěkně rychle srovnat. Vypadá to, že vše je úplně jinak, než se zdálo. Je toho hodně, co se o potravinách dnes už ví, akorát mezi lidmi tyto informace ještě nejsou rozšířeny. A tak mýty bohužel zůstávají v platnosti.

5 věcí, jak se v domácnosti nezbláznit
Ještě předtím, než se Petře přihodil onen úraz na pokračování, zamyslela se nad tím, jak se jako žena v domácnosti nezbláznit. Pokud jste na tom podobně, inspirujte se zkušenostmi z praxe.

Je důležité o hemoroidech mluvit
#MDWORKS Že hemoroidy a onemocnění konečníku představují ve společnosti tabu, je problém. Lidé totiž často trpí „tiše“, podceňují svůj stav a nevyhledají včas odbornou pomoc.

Křečové žíly mohou ohrozit váš život
#MDWORKS Křečové žíly určitě znáte. Způsobuje je onemocnění nazývané trombóza a trpí jimi mnoho lidí. Věděly jste ale, o jak vážný zdravotní problém jde? Někdy mohou být následky dokonce fatální.

Sladkou cestou do deprese
S depresí souvisí kde co. Málo pohybu, hormonální změny, změny počasí, dlouhodobý stres, ale také to, co jíte. Jídlo může být dokonce hlavním spouštěčem psychické nerovnováhy.

Milujeme své muže, ale…
V poslední době se sešlo v rámci ženského klanu bez jakékoliv spojitosti několik informací na téma „fakt ho mám ráda, žiju s ním už tolik let, ale cítím se hrozně sama a opuštěná“.

Masáž ucha – lepší než sto doktorů
Řečeno s velkou dávkou nadsázky… Ale masáž uší působí opravdu blahodárně, stejně jako například masáž chodidel. Když vás něco bolí, vyzkoušejte každodenní masáž uší.

Přecitlivělost není slabost
Že přecitlivělost není slabost tvrdí například psychoterapeutka Ilse Sand, která sama sebe považuje za velmi citlivou a zabývá se tipy, co mohou citliví lidé dělat, aby se jim lépe dařilo.

Co máme v genech, aniž o tom víme
Mozek je v neustálé přestavbě a mění se. A pokud nějakou schopnost přestaneme využívat, zakrní či zcela zmizí. Jiné, potřebnější, schopnosti naopak sílí.

Terapeutická síla vody
Terapeutická síla vody, kterou působí na lidský organismus, je známá už od starověku. Pozitivní vliv vody využívali již starověcí Egypťané, Peršané, Řekové a Římané, kteří na místech s léčivými prameny zakládali lázně. Koupání v pramenité vodě předepisoval svým pacientům i nejslavnější lékař té doby Hippokrates. Terapeutická síla vody byla pro moderní svět znovuobjevena českým přírodním léčitelem Vinzenzem Priessnitzem, který pocházel z Jeseníku a díky pramenité vodě vyléčil sám sebe ze smrtelného úrazu. Následně začal promýšlet léčebné metody související právě s vodou a vodními prameny. Stejně tak německý kněz Sebastian Kneipp započal s výzkumem a budováním své jedinečné léčebné metody poté, co se díky pravidelným koupelím v ledové vodě Dunaje uzdravil z tehdy neléčitelné tuberkulózy. Hydroterapie, tedy léčba vodou, stojí na odkazu zmíněných osobností dodnes. Blahodárný vliv vody na tělo i mysl je využíván k prevenci různých onemocnění, k léčbě akutních i chronických obtíží, je podpůrnou metodou rehabilitace a skvěle se hodí k relaxačním účelům. Terapeutická síla vody v praxi V současné době se využívá nejčastěji teplota vody, přesněji řečeno střídání studených a teplých podnětů, které je doplněno mechanickým působením, tedy využíváním různých tlaků vody od bublinek přes střední až silný proud. Tímto způsobem dochází ke zvýšení prokrvení a nastartování oběhové soustavy, kdy krev začne mnohem efektivněji distribuovat kyslík a živiny do buněk, […]

Kdy je nejlepší čas na detoxikaci
Tělo nám obvykle samo naznačí, kdy se pustit do detoxikace. Ale jak dlouhodobě udržet tělo bez škodlivých látek? Kdy detox dává smysl, a kdy se ho naopak vyvarovat?