Zentangle. Jóga pro náš mozek

Zentangle. Jóga pro náš mozek

Zentangle metoda se dá přirovnat k józe. K józe pro mozek, ale také pro duši. Může se pro vás stát terapií, sebevyjádřením, relaxací, nebo čímkoli jiným, co vám dělá dobře.

„Zentagle je meditativní umělecké kreslení, metoda, kterou v USA vytvořili Maria Thomas a Rick Roberts. Je to nejen cesta, jak vytvářet jedinečné a krásné umění, ale také pomáhá redukovat stres, zlepšovat soustředění a být v běžném životě vědomější a všímavější.“

V zásadě je to ale úplně jednoduché. Jde o to, co asi všechny známe a dělaly jsme (nebo stále ještě děláme) během nudné výuky, na poradách či během prezentací. Kreslily jsme ornamenty, nejčastěji na okraje sešitů na poznámky a diářů, vybarvovaly jsme čtverečky nebo tužkou čmáraly po stole.

V době, kdy s sebou musíme neustále tahat notebook, už toto meditativní kreslení bohužel není tak snadné, ne-li nemožné. Ale jak se ukazuje, naše duše po těchto zdánlivě nesmyslných malůvkách stále touží.

Zásady tvorby Zentangle

Pro mě samotnou je na tvorbě Zentanglů nejdůležitější to, že není potřeba umět kreslit. Protože kreslit opravdu neumím, ale tohle jde! (viz obrázek)

Spleti motivů, respektive Zentanglové vzory, mohou být tvořeny opakováním jednoho prvku nebo kombinací různých prvků, podle předloh. Díky tomu se malovat Zentangly naučí opravdu každý! Vzory najdete v knížkách a cvičebnicích, které jsou běžně na trhu, nebo si je vyhledáte na internetu.

Ilustrace Sandy Steen Bartholomew

Spleti jsou abstraktní. Mnoho druhů umění je posuzována podle toho, nakolik kresba něco odráží nebo připomíná. Takové uvažování je u Zentangle zakázáno, musíte se plně zaměřit na samotný proces tvoření. A právě díky tomu pomáhá používání Zentangle techniky vrátit se ke klidné mysli a soustředit se, pokud se myšlenky začnou rozbíhat všemi možnými směry a stresy.

Při tvorbě spletí není povoleno pravítko ani guma, protože všechny „chyby“ jsou šťastné náhody, které začleníte do svého kreslení a které vás posouvají.

Zentanglový deník

Ilustrace Mary Jane Holcroft

Deník, který je směsí slov a spletí motivů, dokáže vystihnout vaši náladu, to, o čem přemýšlíte a co cítíte, mnohdy lépe než pouhá slova. Jde samozřejmě o vyšší stupeň Zentangle metody, ale když se jí naučíte používat a bude vám vyhovovat, může být takový deník základem vlastního tvůrčího obohacení a osobního rozvoje.

Předpokládám, že nějakou tužku a papír stále ještě doma máte, tak vzhůru do „nesmyslného čmárání“! Přeji vám chvíle plné klidu a radosti!

Ilustrace Mary Jane Holcroft